Direktorka Gimnazije Drgana Cvetanović kaže da za profesora Računarstva i informatike u Gimnaziji Dejan Stanišić, koji je protestovao danas ispred kabineta gradonačelnika jer tvrdi da u ovoj školi ne može da ostvari pun fond časova iako je svojevremeno za to ispunio sve moguće uslove, nema slobodnih časova koje po stepenu i vrsti stručne spreme može da predaje, te da kada ih je bilo, bio je i preuzet kao tehnološki višak.
Njeno saopštenje koje je prosleđeno večeras našoj redakciji, objavljujemo u celosti:
“Nastavnik Dejan Stanišić nije tehnološki višak u Gimnaziji u Leskovcu. Zasnovao je radni odnos u Gimnaziji u Leskovcu sa 30% od punog radnog vremena preuzimanjem iz Muzičke škole septembra 2021. godine. Ovaj procenat radnog vremena u Gimnaziji nastavnik ima i u ovoj školskoj godini i nije tehnološki višak u ovoj školi. U vreme kada je preuzet, nastavnik je imao ukupnu normu od 100%, i to : u Muzičkoj školi „ Stanislav Binički“ 50%, u OŠ „ Vuk Karadžić“ u Leskovcu 20% i u Gimnaziji 30%, za koji je i preuzet kao tehnološki višak, septembra 2021. U međuvremenu je pomenuti nastavnik samoinicijativno dao otkaz u OŠ „ Vuk Karadžić“ u Leskovcu dana 30. 11. 2021. godine i samim tim za ovaj procenat radnog vremena za koji je dao otkaz (20%) nema pravo da bude na listama. ( Poseban kolektivni ugovor za zaposlene u osnovnim i srednjim školama i domovima učenika član 5, stav 6: Zaposleni se ne prijavljuje na listama zaposlenih za čijim je radom prestala potreba i listama zaposlenih koji su zasnovali radni odnos sa nepunim radnim vremenom). U vreme kada je preuzet u Gimnaziju u Leskovcu nastavnik je imao slobodne časove računarstva i informatike u OŠ „ Vuk Karadžić“, te je bilo logično da se tamo proširi i ukrupni svoju normu, a ne da započinje radno angažovanje u trećoj školi. Radi potpune informacije i o razlozima samoinicijativnog raskida radnog odnosa u OŠ „ Vuk Karadžić“ je najbolje kontaktirati rukovodstvo ove škole.
Nakon što je Dejan Stanišić zasnovao radni odnos u Gimnaziji došla sam do saznanja da je pomenuti nastavnik mimo radnog vremena Gimnazije i rasporeda časova privatno koristio informatički kabinet sa učenicima. Delio je u holu u prizemlju škole flajere i nosio majicu sa obeležjima flajera kojima je pozivao učenike na radionice programiranja. Dana 22. 3. 2022. (O čemu postoji službena beleška) sam ga pozvala u kancelariju u prisustvu uprave škole, zapisničara i upozorila ga da korišćenje kabineta u privatne svrhe mimo radnog vremena i Godišnjeg plana rada škole predstavlja težu povredu radne obaveze i zloupotrebu učenika u privatne svrhe. Nastavnik je odgovorio da ne želi problem i da mu je namera bila, kako mu je sin učenik ove škole, da sa njim formira jednu ekipu. Ja sam iz kolegijalnih razloga uvažila molbu kolege i odustala od vođenja disciplinskog postupka.
Dana 11. 7. 2023. godine Dejan Stanišić podnosi dva Zahteva školi, jedan za dopunu norme za 10% preuzimanjem sa Liste zaposlenih za čijim radom je u potpunosti ili delimično prestala potreba i Zahtev za dopunu radnog vremena za 20% Zaposlenom za nepunu normu (procenat za koji je dao otkaz u OŠ „ Vuk Karadžić“) sam navodeći da je otkaz dao u pomenutoj OŠ zbog „ nepodnošljivih uslova rada“. U zahtevu traži da bude preuzet za časove građanskog vaspitanja, a škola nema slobodne časove građanskog vaspitanja. Škola je odgovorila nastavniku u zakonskom roku i o tome obavestila radnu podgrupu dana 12. 7. 2023. godine. Iz Liste slobodnih radnih mesta, koja je javno dostupan dokument na sajtu Ministarstva prosvete, se vidi da škola nema slobodnih časova građanskog vaspitanja, kao ni slobodne časove računarstva i informatike, jer su isti popunjeni u skladu sa Stručnim uputstvom Ministarstva prosvete.
Dana 29. 8. 2023. godine Dejan Stanišić ponovo podnosi zahtev u kojem navodi da ima status tehnološkog viška za 15% i da je zainteresovan za preuzimanje sa radnom normom od 100% . U vezi sa njegovim zahtevom škola je odgovorila da ne postoji mogućnost da mu se dopuni norma do 100 %, jer nema slobodnih časova za koje bi moglo da mu se proširi radno vreme imajući u vidu njegovu stručnu spremu. Na Listi slobodnih radnih mesta na dan 31. 8. 2023. godine koju objavljuje Ministarstvo prosvete iskazani su slobodni časovi računarstva i informatike u velikom broju škola sa teritorije Grada Leskovca.
Na Nastavničkom veću dana 30. 8. 2023. godine nastavnik Dejan Stanišić po pročitanom Dnevnom redu unapred zakazane sednice je tražio dopunu Dnevnog reda rečima: „ Ej, polako“, mlatarajući rukama, što je vidno zbunilo prisutne nastavnike. Na to sam mu odgovorila da je sednica prema Godišnjem planu rada škole unapred zakazana i da se u pisanoj formi obrati i da ukoliko ima osnova biće zakazana posebna sednica Nastavničkog veća ili će to biti tačka Dnevnog reda naredne sednice. Podela časova na nastavnike je u nadležnosti direktora škole, kao i zakazivanje i vođenje sednice Nastavničkog veća, o čemu postoji zapisnik. Po završetku poslednje tačke Dnevnog reda sam ga pozvala da dođe u moju kancelariju da čujem šta ima da predloži. Nastavnik je to kategorički odbio uz neprimereni komentar, koji ne bih navodila. Čemu mogu da posvedoče prisutni nastavnici.
Na osnovu svega navedenog jasno je da u školi nema slobodnih časova koje po stepenu i vrsti stručne spreme može da predaje (kada ih je bilo, bio je i preuzet kao tehnološki višak). Zašto je nastavniku toliko bitno da po svaku cenu radi u Gimnaziji kada u više gradskih škola ima slobodnih časova informatike i računarstva? Zašto je sam dao otkaz u OŠ „ Vuk Karadžić“? Kako to da jedino pomenuti nastavnik u svim školama u kojima je radio ili radi ističe da ima (kako sam navodi „ nepodnošljive uslove rada“), o čemu bi direktori tih škola mogli da iznesu svoj sud. Zašto protestuje ispred Lokalne samouprave ako se zna da problem tehnoloških viškova rešava isključivo nadležna Školska uprava Ministarstva prosvete? Škola sa tradicijom dugom 144 godine, koja je nagrađena Sretenjskim orednom drugog reda i najvišim priznanjima Grada Leskovca svake godine može da se pohvali velikim brojem nagrada koje ostvaruju njeni učenici i nastavnici, te je meni kao direktoru škole želja da ova škola i dalje bude pominjana samo i isključivo u tom kontekstu. Želela bih da i ovaj kolega umesto ovakvih istupanja bude jedan od nastavnika koji će osvajati nagrade sa svojim učenicima, jer u ovoj školi su obezbeđeni svi neophodni uslovi za rad i postizanje uspeha za one koji žele da ih ostvare”.
Direktorka cuva radna mesta za pripadnike SNS sekte!Prica o tehnoloskim viskovima je obicna glupost!Ali dace Bog da dodje vreme da svi ti direktori ispastaju jer cine krivicno delo!Zasto niko ne gleda prosek u toku studiranja?A sto se tice OS Vuk Karadzic,zanimljivo je ispitati kako je zapisljenja Jelena Momcilovic,pomocnica bivseg direktora i nastavnica informatike,koliko je veza ppkretano i kako je protivzakonita postavljena kao zamenik direktora!!!
Nisam bio lenj, pa sam se raspitao, kod dece koja su zavrsila gimnaziju skoro. Doticna direktorks, inace bivsa supruga seljonacelnika grada, nikada nije bila ni blizu gimnazije. Dovedena je iz osnovne skole Vase Pelagic, kao nastavnik biologije, znaci, nije cak ni profesor. Dovukla je sve SNS nastavnike i kadrove ove stranke, iz svih osnovnih skola iz kojih je mogla, znaci nastavnike a ne profesore sto znaci da je ruinirala nastavni kafar gimnazije, koju sam inace zavrsio 1980 godine i bio ponosan sto sam bio deo velikog kolektiva i ucio od profesora za uzor. Posle ovoga da li vredi verovati doticmoj gospidji, koja je laxov, kao i njen bivsi suprug. Dokle bre
Tu bre brate. To sto je radila u osnovnu ne znaci da nije profesor. Nista skolovaniji nisu nastavnici u srednjim skolama. Za tvoju informaciju svima se trazi sedmi stepen strucne spreme, tj master, bilo srednja, bilo osnovna. I ucitelji imaju zvanje profesor razredne nastave. Raspitaj se malo. E da nije dostojna te fotelje, to je vec druga prica i zbog neceg drugog.