Gotovo da ne možemo zamisliti svakodnevni život bez automobila. Bilo da provodimo vreme za volanom da bismo obavili poslovne zadatke, prevezli članove porodice na kraće relacije ili se otisnuli ka odredištima velike udaljenosti, naš četvorotočkaš postao je sinonim za komforno putovanje.
Pored udobnosti i uštede vremena, automobil nam pruža slobodu – da organizujemo putovanje po želji, odaberemo saputnike i samostalno upravljamo svojim vremenom. Može se reći da se u svom vozilu osećamo kao u drugoj kući – ušuškano i zaštićeno.
Stoga, potreba da uložimo vreme i novac u održavanje i zaštitu našeg doma na točkovima, nije upitna. Istini za volju, registracija, servisiranje i povremeni odlasci kod majstora neretko su ozbiljna investicija. Ipak, svesni značaja ispravnosti automobila zarad sopstvene, ali i sigurnosti drugih u saobraćaju, ovaj ulog prihvatamo bez dileme. Isto tako, obazrivi smo i kada je reč o drugom vidu zaštite vozila – od krađe.
Sigurno vam nije svejedno kada ostavljate automobil na nepoznatom terenu. Mesta koja prvi put posećujete, nepregledne ulice ili zabačeni delovi grada bez javnog parkinga, u svakom bude tračak sumnje prilikom napuštanja vozila. Proverili ste sve brave, uverili se da su prozori zatvoreni i osmotrili okolinu. Procenili ste da ste učinili sve što je bilo u Vašoj moći da zaštitite svog četvorotočkaša od krađe. Polako se udaljavate, ali vas prati pitanje – da li ste mogli da učinite još nešto? Portal InfoKG prenosi šta sve možete preventivno da uradite kako biste sprečili da Vaš automobil postane plen lopova.
1. Ne ostavljajte vredne stvari u automobilu
Skupoceni predmeti, kreditne kartice, lični dokumenti ili gotovina, koji se nalaze na vidnom mestu u Vašem automobilu, čine ga većom metom lopova. Potrudite se da iznesete sve dragocenosti iz automobila pre nego što ga napustite. U slučaju da morate da ostavite stvari u vozilu, odložite ih u prtljažnik ili zatvorite u pretinac za stvari.
Pritom imajte na umu da potencijalni provalnici mogu krišom da prate Vaše radnje. Ako ste sakrili vredne predmete tek po dolasku na mesto gde ostavljate automobil, time ste dali lopovima dodatan povod da uspeju u svojoj nameri. Stoga, najsigurniji način da zaštitite svoje vrednosti je da ih sakrijete pre dolaska na odredište.
2. Izbegavajte parkiranje na slabo osvetljenim površinama
Parkiranje na neosvetljenim, slabo osvetljenim ili mestima nepristupačnim za prolaznike, je još jedan rizik koji bi trebalo da izbegavate ako strahujete za sigurnost svog vozila. Uvek birajte osvetljena mesta sa većom frekvencijom ljudi. Na takvim mestima veća je verovatnoća da prestupnici budu otkriveni u pokušaju provale i krađe. Samim tim, manja je šansa da se odluče za takav poduhvat.
3. Ne ostavljajte rezervni ključ u blizini vozila
Bezbrižni ste kada znate da je automobil u zaključan, a da je ključ na sigurnom. Takođe želite da Vam je rezervni ključ pri ruci u slučaju da izgubite ili oštetite ključ koji svakodnevno koristite.
Skrivanje rezervnog ključa ispod automobila, unutar kasete ili ispod sedišta, možda deluje kao praktičan trik, ali je istovremeno i mač sa dve oštrice. Lopovi dobro znaju na kojim mestima većina ljudi sakriva ključeve – što znači da su to prva mesta na kojima će ih potražiti.
4. Ugradite sigurnosni sistem
Napredna tehnologija definitivno je unapredila nivo zaštite lične imovine. Iskoristite tu prednost da odvratite ili, u krajnjem slučaju, identifikujete kradljivca automobila. Video nadzor za vozila, alarmni sistemi i senzori koji detektuju neovlašćene radnje, idealno su rešenje za upozorenje lopovima i praćenje Vašeg automobila u slučaju krađe.
S obzirom da se radi o zaštiti skupocene imovine i da sigurnosni sistem čini savremena oprema visoke preciznosti, najbolje je poveriti ugradnju profesionalcima.
LOKACIJE SA UČESTALIM KRAĐANA AUTOMOBILA
Jasno je da kradljivci automobila izbegavaju mesta na kojima njihov smeli poduhvat sabotira video nadzor. Kako bi izbegli da prestup bude zabeležen kamerom i time otkriven njihov identitet, uglavnom biraju mesta koja nisu adekvatno pokrivena video nadzorom. Stoga, do krađe vozila najčešće dolazi na parkinzima tržnih centara, bolnica, stadiona, kulturno-umetničkih objekata ili slabo zaštićenih garaža.
Još jedna primamljiva meta za lopove su prigradske stambene jedinice. Poznato je da je život u predgrađima tih i relativno siguran u odnosu na urbane centre. Iz tog razloga meštani su mnogo opušteniji kada je u pitanju sigurnost automobila. Automobili na prilazima kuća su često otključani, a pogled na ulicu otežan usled slabije rasvete i visoke vegetacije u porodičnim naseljima – prilika koju odlučni lopovi ne propuštaju.
Ako ste odlučili da maksimalno zaštitite svog četvorotočkaša, naši saveti su Vas pronašli u pravo vreme. Za kraj, još jedno važno pitanje – koji je najbolji način da sprečite krađu automobila? Kombinacija svih saveta koje ste pročitali u ovom tekstu.