Prestižni dečji pozorišni festival „Mali Joakim“ biće održan u Leskovcu od 18. do 25. decembra, i to na predlog direktora Narodnog pozorišta Leskovac Stanislava Grujića, uz saglasnost Zajednice profesionalnih pozorišta.
Prema Grujićevim rečima, festival je prvobitno trebalo da bude organizovan u Užicu, a zatim i u Zaječaru, ali su oba grada u poslednjem trenutku odustala iz razloga koje on nije želeo da komentariše.
„Moje shvatanje je da festival koji ima republički karakter, posebno kada je namenjen deci, mora da bude održan“, rekao je Grujić na konferenciji za medije.
Skromna organizacija, potpuno besplatne predstave
Direktor Narodnog pozorišta istakao je da organizacija festivala gotovo da neće predstavljati trošak.
„Tu ne postoje neki ozbiljni troškovi. Sva pozorišta dolaze o svom trošku. Trošak je samo ketering za učesnike posle predstave, a to neće platiti grad Leskovac, već naše pozorište, koje sledeće godine slavi 130 godina i ima stabilnu finansijsku konstrukciju“, poručio je Grujić.
Sve predstave biće potpuno besplatne, uz obavezu građana da ranije preuzmu karte.
Deca biraju najbolju predstavu
Novina ovogodišnjeg festivala biće izostanak zvaničnog stručnog žirija.
„Neće postojati zvanični žiri – kritičari, reditelji i drugi. Najbolja predstava biraće se prema oceni publike. Deca će dobijati kartice sa brojevima 3, 4 i 5, i zaokružiće ocenu nakon predstave“, objasnio je Grujić.
Pored toga, biće formiran i Dečiji žiri od petoro mališana koji su redovni posetioci predstava i dobro poznaju repertoare.
„Meni se ta dimenzija dopala, a Zajednica profesionalnih pozorišta prihvatila je predlog“, rekao je direktor.

„Nisam spasio festival, deca su ga zaslužila“
Na konstataciju novinara da je upravo on „spasio“ ovogodišnji festival, Grujić je uz osmeh odgovorio da to ne vidi tako.
„Najmlađa leskovačka publika zaslužila je da ovaj prestižni festival bude održan u gradu na Veternici“, zaključio je on.
D.Marinković














































































