Učenici sedmog razreda prokupačke Osnovne škole „9.oktobar“ su diskvalifikovani sa Opštinskog takmičenja u šahu, jer propozicije nalažu da se prijavi po tri učenika za svaki razred, a škola je prijavila devet, a na takmičenju se pojavilo pet učenika. Zbog problema koji je nastao, takmičenje je kasnilo čitav sat i na kraju je svih pet učenika diskvalifikovano.
Roditelji najavljuju prijavu Školskoj upravi Niš zbog, kako navode, propusta škole. Direktori škole koja je ovogodišnji organizator takmičenja i sporne škole kažu da nije njihov propust.
„Slučajno sam se zadesila u školi kada je trebalo da počne takmičenje, jer i mlađe dete učestvuje. Deca su maltretirana čitav sat, osećaju se kriva jer misle da su jedni druge diskvalifikovali, a iza svega zapravo stoji propust Osnovne škole „9.oktobar“ zbog neodgovornosti i nepoštovanja propozicija takmičenja“, kaže Sanja Marjanović, jedan od roditelja čije je dete diskvalifikovano.
Ona objašnjava da su sedmaci bili zbunjeni, razočarani, čak su i plakali, posle sat vremena agonije koju su proživljavali.
„Jako sam razočarana, jer su deca izgubila mogućnost da učestvuju, iako su se nadala, očekivala to takmičenje, pripremala i možda se plasiraju za viši rang takmičenja. Kako sada njima objasniti da nisu krivi i da je reč o neozbiljnosti nadležne škole“, pita se Marjanović.
Sa njom se slažu i ostali roditelji učenika koji su bez ikakve njihove krivice diskavlifikovani. Jedan roditelj kaže da ovo nije privi put i da je njeno dete prošle godine ostvarilo plasman na Okružno takmičenje u šahu, ali da ga razredni starešina uopšte nije ni obavestio o terminu takmičenja i da on nije ni otišao.
I dok direktor Osnovne škole „Nikodije Stojanović Tatko“ Srđan Kovačević, koja je ove godine bila organizator Opštinskog takmičenja kaže da su propozicije godinama unazad iste, te da iz svakog razreda treba da bude po tri učenika i da sve škole to znaju, direktorka Osnovne škole „9. oktobar“ Ljiljana Veković kaže da u pozivnom pismu koje su dobili nije naznačen broj učenika koji treba da se pojave na takmičenju.
„Mi nemamo Školsko takmičenje, jer nemamo majstora u šahu koji bi mogao da ga organizuje, a u pozivnom pismu nije naglašen broj učenika koji treba da idu u ovaj rang. Zbog interesovanaj učenika za ovo takmičenje, mi smo prethodnih dana smanjivali njihov broj i ova situacija nije naša krivica“ izjavila je Ljiljana Veković.
Ipak, Srđan Kovačević objašnjava da su spisak sa učesnicima iz „9.oktobra“ dobili tek juče, odnosno u petak posle 15 časova, iako je trebalo da se dostavi nekoliko dana ranije. Kako dodaje, pokušavali su da obaveste školu i upozore ih, ali nisu uspeli.
„Mi nismo mogli da sami selektujemo decu i biramo ko će se takmičiti, a propozicije samog takmičenja su jasne. I roditelji koji su bili u školi pre početka takmičenja su se saglasili da je najbolje da se u sedmom razredu iz „9. oktobra“ niko ne takmiči i tako su oni na kraju diskvalifikovani“, tvrdi Kovačević.
B.Roganović
Neozbiljnost škole definitivno, ali za tih sat vremena umesto raspravljanja bolje da su organizovali turnir za ta 5 deteta koja su došla i da takmičenje nastave prva tri mesta.