Evo kolike plate zarađuju Srbi u Nemačkoj

Nemačka je za Srbe uvek bila „obećana zemlja“ kada je zarada u pitanju, a iako plate tokom korone nisu rasle, našim radnicima i ne ide tako loše.

Ekonomski najrazvijeniji gradovi nude najbolju zaradu, a prema izveštajima koji su prikazani u Stepstone prosečna godišnja plata u Nemačkoj iznosi 56.985 evra. Najveću zaradu imaju lekari (njihova bruto primanja na godišnjem nivou iznose 100.762 evra) zatim bankari čija zarada u proseku iznosi 62.744 evra, dok zarada advokata iznosi u proseku 68.642 evra, prenosi Mondo.

Srbi u Nemačkoj obično uglavnom obavljaju poslove na građevini, ugostiteljstvu, kao i poslove iz metalne industrije, transporta, nege. Za većinu poslova ne treba im znanje jezika, mada je poželjno, dok je u zdravstvu obavezno. Po pravilu, važi da što su bolje kvalifikacije i što bolje govore nemački jezik, to im je jednostavnije da dođu do posla i dugoročno ostanu. Ipak, većina radnika iz Srbije u Nemačkoj radi one manje plaćene poslove, za koje se traži samo diploma srednje škole i površno znanje jezika.

Njihove zarade kreću se od 1.800 evra, pa do 3.000, čak i nešto više. Tako rukovodilac proizvodnje zarađuje 4.500 evra,elektrotehničar 3.460 evra, tehničar elektronike3.140 evra, zavarivač 3.000 evra, radnik u proizvodnji 2.500 evra, autolakirer 2.560. Kada su poslovi transporta u pitanju, vozač kamiona mesečno zaradi 2.900 evra, vozač autobusa 2.200 evra, Vozač dostavljač paketa 2.100 evra, magacioner 1.900 evra. U poslovima ugostiteljstva i održavanja plate su nešto niže nego u drugim sektorima, pa pomoćni kuvari zarađuju do 1.900 vera, konobari oko 1.800, dok sobarice za održavanje dobiju oko 1.800 evra.

Najbolji prosek plate je u južnoj Nemačkoj: Bavarci godišnje zarade u proseku 60.013 evra bruto, prosečna zarada stanovnika Baden-Vurtemberga iznosi 60.182 evra, a u Hesenu 60.936 evra godišnje.

Postoje značajne razlike u zaradama i po gradovima. Najveća primanja mogu se ostvariti u ekonomski najrazvijenijim metroploama, a to su obično Frankfurt, Minhen i Štutgart. Zbog toga često izbor naših ljudi pada baš na ove gradove, kada donose odluke gde je najbolje započeti „novi život“.

Srbi u Nemačkoj pronašli su svoje mesto u industrijski moćnim pokrajinama – Severnoj Rajni-Vestfaliji, Bavarskoj, Baden-Virtembergu, Hesenu, Berlinu, Hamburgu. Srbi su se odlično socijalizovali tokom godina provedenih na radu u Nemačkoj, pa tako njihova deca redovno idu u školu, ne žive od socijalne pomoći… Za većinu poslova ne treba im znanje jezika, mada je poželjno, dok je u zdravstvu obavezno.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare