Veliki poslovni partneri naših privrednika se sjate u Leskovca za vreme Roštiljiajde. Razmenjuju se iskustva, sklapaju novi poslovi, i to je možda najveći uspeh ove manifestacije, zaključio je u razgovoru sa novinarom Rešetke gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović nakon obilaska štanvoda u centru grada.
Kako je kazao, juče je prisustvovao velikoj proslavi godišnjice postojanja “Zlatnog traga” na kojoj je bilo preko 400 zvanica.
“Reč je o ljudima koji su ozbiljni investitori i koji su došli u naš grad, baš u vreme Roštiljijade. Nije to slučajno. Bitno je da se novac ostavlja u našem gradu”, prokomentarisao je prvi čovek Leskovca.
Nakon razgovora sa zakupcima, opšti utisak je, kako kaže, da su zadovoljni prodajom.
“Svi štandovi su puni! I to za vreme onih velikih koncerata koje smo prebacili na, kako vi iz Rešetke to volite da kažete, na nezavršenom trgu. Možda je nezavršen, ali je funkcionalan, i to smo dokazali. A biće završen sledeće godine… Da li znate da su u vreme održavanja našeg Festivala roštilja puni svi ugostiteljski kapaciteti od Naisa do Vranja, o leskovačkim i da ne pričam? To je dokaz da zajedno sa Turističkom organizacijom radimo pravi posao. Samo obratite pažnju, i taksisti imaju toliko posla da jedva možete da sebi obezbedite vozilo. To je suština…”, kazao je on.
Iako je ranijih godina zamerao najvećim leskovačkim ugostiteljima to što nemaju svoje zakupljene štandove na samoj “roštilj trasi”, danas smatra da to možda i nije velika greška.
“Sve dok su njima kafane i restorani puni, dobro je. Ima ljudi koji vole da se sklone iz gužve, a da uživaju u divnoj gurmanskoj hrani po kojoj smo prepoznatljivi”, zaključuje.
Što se tiče cena, smatra da su pristojne i za svačiji džep, a najviše se, kako dodaje, ponosi time što je organizacionoo Roštiljijada prerasla u maniofestaciju koja nije samo običan vašar već ima pristojnu ponuda za svačiji ukus.
Iako je, što je uopšte poznato, veliki ljubitelj mesa, danas je sa saradnicima i novinarima na jednom od štandova imao želju da degustira poznati “svadbarski kupus”.
Ceo razgovor sa Goranom Cvetanovićem poslušajte ispod:
Meskiću, svadbarsku kupus ne spada u specijalitete sa roštilja, kao ni praseće i jagnjeće pečenje koje se vrti na ražnju. Toliko o tvom znanju roštilja i roštiljijade, jer u Brejanovce toj nema. A što se tiče vašarske atmosfere i vašarijade, prisutna je kud god se okreneš. Luna park, gaće, majice,česme,ringišpil… Ma seljanijada na svakom koraku, a od roštilja ni traga ni glasa. Ako je pristojna cena za 4 pića 1.200 dinara, onda bre ti ne živiš u stvarnosti. Jedna četvoročlana porodica da pojede pljeke i popije po jedno piće treba da izdvoji od 2.500 do 3.500 dinara. Pa vidi da li je to pristojno gosn seljonačelniče.
Vraćena država,a posebno naš nekada grad,a sada selendra u 19 vek od kada su ovi siledžije od radikala preuzeli vlast.Rošriljijada obično vašarište koje je interesantno samo seljacima koji su okupirali Leskovac i nebi to bio problem da u grad nisu doneli svoje navike,a vlast ih ne sankcioniše jer njih samo glasovi interesuju.Zato Leskovac sve više liči na deponiju jer je i Mesko perjanica tog selskog establišmenta.Problem sa ovim radikalima je u tome što bi se i sa crnim đavolom udružili samo da vladaju jer kada imaš vlast nikoga ne pitaš nizašta,a kada se siđe sa vlasti niko ovde nikada nizašta nije odgovarao pa tako i oni razmišljaju.Nema napretka Srbiji do god razmišlja kao običan seljak,a to će biti zauvek ili dok ne nestanemo kao nacija.Ali naši seljaci o tome ne razmišljaju već da im sada i odmah bude bolje iako nemaju znanja i obrazovanja,a dolazak u Leskovac za njih je kao dolazak u Las Vegas jer kada iz sredine gde nemaš uličnu rasvetu,tekuću vodu,asfalt i kanalizaciju dođeš u grad,a daju ti i dobro plaćen posao samo da bi klimao glavom pa ti si uspeo u životu.To što sve propada oko tebe nije bitno jer je bitno seljaku da samo njemu bude komotno,a drugi neka pocrkaju.(Izvinjavam se domaćinima sa sela koji su bili pravi domaćini,a ova bagra sadaš nja neka se ne nada ničemu dobrom).