Nova leskovačka poslanica Jelena Kocić pre dva dana prvi put je govorila u Narodnom parlamentu i to komentarišući Predlog zakona o muzejskoj delatnosti. U toku svog izlaganja kazala je da za grad na Veternici više ne važi “ona floskula – što južnije, to tužnije, jer se danas jug Srbije ravnomerno razvija kao i ostali delovi naše zemlje”.
Zatim je nabrojala sva skoro sva priznanja koje su leskovačke kulturne ustanove zavredile u prethodnom periodu i pozvala narodne poslanike da posete Leskovac.
Prenosimo vam deo govora leskovačke poslanice:
“S obzirom da dolazim sa juga Srbije, tačnije iz Leskovca, sa ponosom mogu da kažem da je Narodni muzeju u Leskovcu od svog osnivanja do danas nosilac preko 150 priznanja i nagrada. Nagrada „Mihailo Valtrović“ koji je u Muzejsko društvo Srbije dodeljuje muzejskim radnicima i ustanovama, našem Narodnom muzeju je pripala četiri puta. Autor izložbe „Zlatno doba Leskovca“ proglašeni su kustosima godine. Leskovački narodni muzej nosilac je i priznanja kulturni obrazac koje Ministarstvo kulture i informisanje dodelilo našem muzeju 2019. godine, nosilac je čak tri „Oktobarske nagrade“ grada Leskovca, kao prestižne nagrade našeg grada, a nagrada koja je za nas Leskovčane posebno značajna, jeste nagrada koja je Narodnom muzeju u Leskovcu dodelio naš predsednik Aleksandar Vučić na Dan državnosti 2020. godine, Sretenski orden trećeg stepena za izuzetno zasluge za Republiku Srbiju i njene građane u oblasti kulture i muzejske delatnosti.
Stalna postavka Narodnog muzeja u Leskovcu, nagrađena priznanjem „Mihaila Valtrović“ iz godinu u godinu se dorađuje, tako je naš muzej jedini muzej u Srbiji sa stalnom taktilnom postavkom koja je namenjena slepim i slabovidim posetiocima, zahvaljujući kojoj je i naš grad, grad Leskovac dobio nagradu Zaštitnika građana za pristupačnost kulturnim sadržajima.
Promenom vlasti i odlaskom onih koji su u kulturu u Srbiji i stavili u nezavidan položaj sa velikim kašnjenjem ličnih zarada zaposlenih u kulturi, stvoreni su uslovi da se situacija napokon popravi. Dolaskom na vlast SNS i našeg predsednika Aleksandra Vučića, kultura je doživela svoj preporod. Nakon 2012. godine, zahvaljujući našem gradonačelniku, doktoru Goranu Cvetanoviću, sve kulturne institucije u Leskovcu dobile su svoj novi izgled, zaposlenima su isplaćene zaostale zarade, a sa zadovoljstvom zaposlenih i stvaranjem dobrih uslova za rad, počeli su da se nižu i brojne nagrade kojima se mi kao grad ponosimo.
Godine 2014. rekonstruisana je zgrada Narodnog pozorišta, a glumci su naš grad doneli brojne nagrade, ove godine čak devet sa festivala Joakim Vujić, zahvaljujući čemu će grad Leskovac biti naredne godine i domaćin istoimenog festivala. Rekonstruisana je zgrada istorijskog arhiva tako da je grad Leskovac nosilac i nagrade „Zlatni arhiv“, koji dodeljuje fondacija Arnautović, pri Arhivu Srbije.
Leskovački kulturni centar proglašen je institucijom sa najvećim brojem kvalitetnih sadržaja nakon grada Beograda dok Leskovačka narodna biblioteka sa svojom čitaonicom gazi u vek i po postojanja i svojom kreativnim sadržajima svakodnevno okuplja studente, decu i mlade.
Kažu da je grad bez kulture, grad bez duše, a ja i te kako mogu da kažem da Leskovac je grad sa dušom jer se mnogo ulaže u kulturu. Za razliku od perioda kada je na vlasti bila DS, kada je grad stagnirao, kada se za kulturu izdvajalo upola manje, danas zahvaljujući gradonačelniku dr Goranu Cvetanoviću iz gradsko budžeta se izdvaja preko 9% za kulturu. Za vreme vlasti SNS Narodni muzej i ostale kulturne institucije grada Leskovca nebrojano puta posetili su naš predsednik Aleksandar Vučić koji je počasni građanin našeg grada, naša premijerka gospođa Ana Brnabić i mnogi resorni ministri, za nas Leskovčane to je velika čast.
Kada je DS vodila našu zemlju, jug Srbije za njih praktično nije ni postojao. Mi Leskovčani nikada nismo bili udostojeni da predsednik Republike dođe kod nas, da poseti neku našu kulturnu instituciju, da dovede nekog investitora kao što to čini sada naš predsednik Aleksandar Vučić”.
Dva dočeka Srpske nove godine u Leksovcu i još par obilaska, otvoreno 5 velikih fabrika, napravljen nadvožnjak na ulazu u grad, započeto pozorište, hala Partizan, stvorena Zelena zona na kojoj je izgrađena jedna jedina fabrika Aptiv za ovih 9 godina njihove vlasti.. lažljiva đubrad baš nemaju meru… Neznanje će vas koštati…
Znači, ‘ladno je naučila napamet