Nedavno su komšije iz regiona otkrile da su ih uvoznici obmanuli i isporučili konjsko meso sa deklaracijom na kojoj piše – teletina. Kupuju li i naši građani konjsko meso i po čemu mogu da prepoznaju da li je konjetina ili teletina?
Prodavac Miloš Gajić kaže za RTS da ćemo lako uočiti razliku teletine i konjetine po boji, ali sa mesom ždrebeta je malo teže.
„Teletina i ždrebetina su sličnih boja, to je svetlo-siva, da kažem boja mladog mesa, a konjetina je tamnija, vuče više na crnkasto, bordo. Velika je razlika, vidi se golim okom“, priča mesar Miloš Gajić.
Kasapnice koje kod nas prodaju konjsko meso moraju da imaju posebnu dozvolu i to je registrovano u APR-u. Dakle, ne može ga prodavati svaka mesara.
Jedna koju smo posetili meso nabavlja u dve specijalizovane klanice u Sremskoj Mitrovici i dnevno se proda dvadesetak kilograma.
Nutricionisti preporučuju 85 grama konjskog mesa dnevno, jer ima dosta proteina.
„Ako baš ne znate da uočite pravu razliku, pogledajte između niti. Ono ima mnogo manje masnoće i slobodno probajte parčence, neka vam daju da probate i videćete koliko je slatko. Konjsko meso je ubedljivo najzdravije i njega treba jesti stalno, na vrhu piramide je konjsko meso“, objašnjava nutricionista Branka Mirković.
Pre četiri godine ispitivani su poluproizvodi od mesa velikog broja proizvođača i ni u jednom nije pronađen DNK mesa koje nije navedeno u deklaraciji.
Dakle, teletinu je nemoguće pomešati sa konjetinom, ali je mnogo teže razlikovati je od mesa ždrebeta, zato što imaju sličnu, svetlu boju.
I to je bila ta prevara na kojoj su evropski izvoznici i uvoznici mogli mnogo da zarade, jer je teletina i kod njih najskuplje meso, skuplje od ždrebećeg za dvadesetak procenata.