Svaka jača kiša neograđeno dvorište škole u Svircu pretvori u jezero. Prilaza ni sa jedne strane nema, pa su se, najpre roditelji osnovaca, a potom i ostali meštani udružili, naručili šleper šljunka i sagradili stazu. Bio je to, kažu, samo prvi korak u uređenju prostora oko zgrade četvorogodišnje škole
Problem nije ni skorašnji, ni nepoznat nadležnima. Pa ipak, godinama se nije uradilo ništa na njegovom rešavanju, priča za Rešetku jedan od roditelja, Dušan Kocić:
“ Moglo je i moralo je ranije, a poslednja prilika je bila pre nekoliko godina kada je rekonstruisana zgrada škole, u kojoj je istureno odeljenje matične, “Đura Jakšić” u Turekovcu. Ovako, posle svake kiše tu se sakupi voda, pa od vode i blata ne može da se prođe. Čekali smo da to reše nadležni i videli da od toga nema ništa. Evo, mi roditelji smo se udružili, a priključili su nam se i ostali meštani, naručili šleper sa šljunkom, pa opet je malo. Upravo krećemo od kuće do kuće i molimo za pomoć da nabavimo još tri, koliko cenimo da će biti dovoljno za čitav prostor“.
Ovo je, priča Dušan, jedna od muka sa kojom svakodnevno žive meštani Svirca:
“ Putevi do sela i kroz selo su ionako bili u lošem stanju, a nakon kopanja za kanalizaciju, situacija je katastrofalna. Pošto je naša škola četvororazredna, deca od 5. do 8. pohađaju osmoljetku u Turekovcu. Zbog puteva kakve imamo, nijedan prevoznik ne zalazi u selo. Pokušali smo preko uprave škole da izdejstvujemo bar nekakav kombi prevoz, ali smo ostali bez odgovora. To znači da svakog dana, roditelji decu moraju da voze do Turekovca i nazad. Četiri puta dnevno po rupčagama i blatu, samo za te potrebe. Skroz upropastismo kola, jer se u selu na 7-8 kilometara od grada ne može da izgradi normalan put. Mi smo, uglavnom, poljoprivrednici. Od toga živimo, ali decu da školujemo hoćemo. Ko te pita, ostaviš njivu ili drugi započeti posao da bi odvezao dete u školu. Posle nekoliko sati, ideš po njega. Dozlogrdilo nam, verujte.„
Uprkos silnim problemima, meštani Svirca su preponosni na sebe zbog uspeha akcije, ali više zbog jedinstva i spremnosti za pomoć svih, pa i onih koji nemaju školarce.
Nema nama spasa bez nas, poručuju i dodaju da su ignorisanjem lokalne samouprave naučili da žive, ali i da će nastaviti sa akcijama za bolje uslove života u selu.
S. Stojiljković

















































































Lokalna samopurava je postavila za stranackog koordinatora skroz nepismenog coveka koji nema pojima o nicemu, bitno da je gradonacelnikov sofer. Svirce,Turekovac, Sinkovce to su njegova mesta gde upravlja i zato za ta mesta nema nista