Iako tokom dana nije bio među 100 najzagađenijih gradova u svetu, sa dolaskom večeri i noći se situacija promenila, pa se Leskovac, sa izuzetno povećanom količinom PM2,5 i PM10 čestica, našao najpre u prvoj polovini, a par sati kasnije i na drugom mestu neslavne liste.
Trenutni nivo PM10 čestica, na osnovu prosečnog kvaliteta vazduha u gradu je 131 qg/m3, a PM2,5 čestica 100 qg/m3, tako da svi treba da preduzmu mere predostrožnosti. I jedna i druga vrednost, višestruko su veće od preporučenih smernica Svetske zdravstvene organizacije, stoji kao obrazloženje, uz objavljene trenutne parametre.
Zbog ovakvih vrednosti, Leskovac se, prema poslednjim merenjima, našao na 2. mestu liste trenutno najzagađenijih gradova sveta, uz čija imena je kvalitet vazduha označen kao težak, ili bolje rečeno – izuzetno loš.
Loši patametri očitani su i u Prokuplju (3), Novoj Varoši (7) ,Gornjem Milanovcu (8), Čačku (9), Priboru (13), Novom Pazaru (19), Užicu (21).
Na listi su još Kragujevac, Niš, Knjaževac, Valjevo, Bor, Kraljevo i Kosjerić.
Iako su iznačeni zastavom Kosova, među najzagađenijima su i Severna Mitrovica, Prizren, Obilić, Suva Reka i Djakovica, u južnoj srpskoj pokrajini.
Najlošiji vazduh trenutno udišu žitelji pojedinih gradova u nekoliko država: Srbiji, Severnoj Makedoniji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Indiji.
Danima unazad, prema izveštaju Zavoda za javno zdravlje u Leskovcu, merni uređaji na četiri lokacije u gradu, pokazuju da udišemo jako zagađen vazduh, uz nesporan uticaj na zdravlje:
Svako može osetiti ozbiljan uticaj zagađenog vazduha na zdravlje (otežano disanje, kašljanje, osećaj stezanja, pištanje i šištanje u grudima, suzenje očiju, pojačana sekrecija iz nosa i neprijatan osećaj struganja/grebanja u grlu). Osobe sa srčanim i plućnim oboljenjima, starije osobe i deca, treba da izbegavaju bilo kakvu aktivnost na otvorenom.
U dokumentu Program zaštite vazduha u Srbiji od 2022. do 2030. godine navodi se da zagađujuće materije dovode godišnje do oko 11.000 prevremenih smrti. Najpogubniji uticaj pri tome imaju PM2.5 čestice koje prema ovim procenama dovode do oko 10.000 izgubljenih života godišnje.
S.Stojiljković
I naredni, kao i svaki put, sa cvecem umesto neprijatnim pitanjima docekujte ministarku s megatrendom
Pokazite se kako su vam zarade dovoljne, vazduh čist, da je deponija opasnog otpada okej, vode nezagadjene. Nemoj slucajno da je sekirate sto ne radi svoj posao.
A i da grad, gradonacelnik ostave divan utisak. Kako je sve u najboljem redu.
Sto da bude odgovorna ministarka i sto da prenese u rukovodstvu partije kako su gradjani nezadovoljni vlašću.
Kad ste zadovoljni! Jel tako, poštovani gradjani?