Imajući u vidu primedbe iznete u javnost na rad i odlučivanje Komisije za izbor projekata u oblasti socijalne zaštite povodom konkursa koji je u toku, njeni članovi su se oglasili saopštenjem za javnost u kojem ne iznose ni reč o onome za šta ih javnost i gradonačelnik optužuju.
Kako se navodi u prosleđenom saopštenju, koje u nastavku prenosimo u celosti, ono je objavljeno “u cilju transparentnosti i javnosti rada”.
“Konkurs za finansiranje ili sufinansiranje programa / projekata udruženja u oblasti socijalne zaštite u 2023. godini, u skladu sa Odlukom Gradskog veća od 19.1.2023. godine, raspisan je dana 24.1.2023. godine. Rok za dostavljanje predloga projekata je bio 9.2.2023. godine..
U skladu sa uslovima iz konkursa, ukupan iznos sredstava opredeljen za finansiranje/sufinansiranje projekata za 2023. godinu iznosi 31.000.000 dinara, raspoređen u 4 oblasti.
Ukupan broj pristiglih prijava – predloga projekata po Konkursu je 51.
Po Konkursu se javilo ukupno 30 udruženja.
Komisija je, u skladu sa svojim ovlašćenjima izvršila pregled svih pristiglih prijava. Administrativnom proverom utvrđeno je da svi projekti ispunjavaju uslove definisane Konkursom.
Vrednovanje projekata Komisija je vršila korišćenjem utvrđenih kriterijuma i liste bodovanja na osnovu kojih se rangiraju prijave, a koji su definisani Konkursom. Kako je Komisija prilikom ocenjivanja projekata koristila utvrđene kriterijume, svaki projekat je pojedinačno ocenjivan i vrednovan, i u skladu sa tim i dobio određeni broj bodova.
Nakon vrednovanja projekata utvrđen je sledeći pregled projekata po oblastima:
1) Porodični i domski smeštaj, prihvatilišta i druge vrste smeštaja. Ukupan iznos traženih sredstava je 1.998.472,00 dinara za ukupan opredeljeni budžet od 2.000.000,00 dinara.
2) Dnevne usluge u zajednici. Ukupan iznos traženih sredstava je 12.394.594,00 dinara za ukupan opredeljeni budžet od 10.000.000,00 dinara.
3) Savetodavne – terapijske i socijalno-edukativne usluge. Ukupan iznos traženih sredstava je 28.733.056,24 dinara za ukupan opredeljeni budžet od 8.000.000,00 dinara.
4) Podrška osobama sa invaliditetom. Ukupan iznos traženih sredstava je 15.835.421,00dinara za ukupan opredeljeni budžet od 11.000.000,00 dinara.
Može se zaključiti da postoji velika disproporcija između traženih i opredeljenih iznosa sredstava po oblastima.
Iz tih razloga, Komisija je prilikom određivanja budžeta projekta za sufinansiranje imala u vidu neophodna sredstva koja su potrebna za realizaciju, vodeći računa da se dodeli iznos sredstava koji će omogućiti realizaciju projektnih aktivnosti i postizanje ciljeva projekta, a sve u skladu sa opredeljenim iznosom sredstava po oblastima.
U skladu sa tim sačinjena je Lista vrednovanja i rangiranja prijavljenih programa i projekata i objavljena je na zvaničnoj internet stranici Grada Leskovca.
Moramo napomenuti da je Grad Leskovac pozitivan primer što se tiče iznosa sredstava koja se opredeljuju za finansiranje/sufinansiranje projekata Udruženja iz oblasti socijalne zaštite. Tome svedoči podatak da je 2013. godine Odlukom o budžetu Grada Leskovca projektovan iznos od 14.200.000 dinara, a da je 2023. godine taj iznos 31.000.000 dinara. Time se doprinosi razvoju građanskog aktivizma u oblasti socijalne zaštite, a sve sa ciljem razvoja inovativnih pristupa u pružanju usluga najrazličitijim društveno osetljivim i ranjivim, marginalizovanim i socijalno ugroženim kategorijama – grupama.
Takođe, opredeljivanjem sve većih iznosa sredstava za ovu oblast, posredno je omogućena puna održivost rada udruženja, što se vidi iz podataka o povećanju broja udruženja koja podnose prijave i broja projekata koji pristižu po objavljenim konkursima po godinama.
Komisija podržava opredeljenje Grada da podrškom projekata udruženja afirmiše njihovu međusobnu saradnju, empatiju i kolegijalnost, a sve sa ciljem da se krajnjim korisnicima pruži najbolji mogući kvalitet podrške”, piše u saopštenju.
ZBOG ČEGA JE RAD OVE KOMISIJE KRITIKOVAN U JAVNOSTI
Podsetimo, predsednik Komisije koja je odlučivala o (su)finansiranju projekata u oblasti socijalne zaštite u Leskovcu Vladimir Branković izjavio je pre dve nedelje da to što je Miodrag Stanković dva puta osuđivan nasilnik u porodici nije nikakva zakonska prepreka da se njemu dodele sredstva za otvaranje SOS kancelarije koja bi trebalo da pomaže žrtvama nasilja. Gradonačelnik mu je odgovorio da će lično iskoristiti svoj autoritet da Stankovićeva organizacija ne dobije taj novac.
„To je prvi put da ću ja iskoristiti svoj autoritet i zatražiti od Gradskog veća da to udruženje ne dobije sredstva koja ste mu dodelili. Evo, ja pitam predsednika komisije koji su im kriterijumi bili za podelu sredstava“, upitao je tada gradonačelnik Goran Cvetanović, prilikom posete Centru za socijalni rad.
Cvetanović je rekao da ne sumnja u stručnost predsednika komisije i da veruje u njegove pravničke sposobnosi i namere, ali da iz činjenice da Miodraga Stankovića poznaje, zna da je spreman da krši moralne principe.
„Slažem se da je urađeno po zakonu, ali postoji tu i neki moralni aspekt, o čemu moramo da vodimo računa. Znajući da je Stanković pretio i ljudima iz MUPa i korstio imena mojih prijatelja da bi se lažno predstavljao na fejbuku, siguran sam da je komisija posle pisanja medija morala malo više da se uključi“, rekao je Cvetanović.
Nakon toga, Koalicija “Otvoreno o konkursima – OKO” pozvala je Grad Leskovac da ne dozvoli da javna sredstva namenjena socijalnoj zaštiti i ovog puta budu zloupotrebljena raspodelom suprotno javnom interesu, i da stoji solidarno uz one koji na ovu praksu godinama ukazuju, i zbog toga su izloženi surovom zastrašivanju i pretnjama.
Oni u svom saopoštenju napominju da je na nedavno završenom konkursu za finansiranje ili sufinansiranje programa/projekata udruženja u oblasti socijalne zaštite u 2023. godini, koji je objavio Grad Leskovac, Odeljenje za društvene delatnosti i lokalni razvoj, ukupno 5.100.000 dinara opredeljeno za projekte udruženja koja, prema navodima organizacija i medija iz Leskovca već više godina dobijaju sredstva na ovom konkursu, a ne ispunjavaju uslove konkursa, nema informacija o rezultatima njihovog rada, ili ih vode lica povezana sa gradskom upravom i članovima komisije.
Iz ove koalicije podsećaju na to da je jedna od dve organizacije koje su dobile najviši iznos sredstava “Grad Jelica”, udruženje koje, prema pisanju medija, godinama unazad od Grada dobija značajne sume novca za sprovođenje projekta sa istim nazivom. Ni ovo udruženje, ni njihov projekat “Od nas za vas”, koji je na ovogodišnjem konkursu dobio 2.500.000,00 dinara, nisu ni na koji način vidljivi javnosti.
Koalicija “Otvoreno o konkursima – OKO” podseća i na to da su dva udruženja – Udruženje samohranih roditelja Tate i Mame (UTIM) i Udruženje sindikata penzionera Leskovac ovogodišnjem konkursu podržana sa ukupno 1.800.000 dinara za šest projekata. Ova dva udruženja su osnovana od strane istog lica – Miodraga Stankovića. Udruženje UTIM pruža uslugu SOS telefona za žrtve nasilja, iako je Stanković lično dva puta osuđen za nasilje u porodici, o čemu su već prethodno izveštavali i lokalni i nacionalni mediji.
Iz kolaicije napominju i to da su u ukupnom iznosu od 450.000 dinara podržani su projekti Centra za porodičnu medijaciju, ispred koga se, prema pisanju medija, prethodno kao zastupnica pojavljivala Mia Kulić Stevanović, pravnica u Centru za socijalni rad i supruga jednog od članova komisije koja je odlučivala o vrednovanju i rangiranju projekata, Miloša Stevanovića, takođe zaposlenog u Centru.
Iznosom od 100.000 dinara, kako se navodi, podržan je i projekat udruženja Odbor za ljudska prava Leskovac, koje prema javno dostupnim podacima nije registrovano u oblasti socijalne zaštite, što nije u skladu sa uslovima konkursa. Ovo udruženje je i prethodnih godina bilo predmet kritika lokalnih medija zbog svog učešća u raspodeli sredstava namenjenih socijalnoj zaštiti, i otvorene političke podrške zastupnika ovog udruženja lokalnim vlastima.
Ukupnim iznosom od 250.000 dinara su podržani projekti Udruženja inženjera i tehničara Leskovac i udruženja “Saobraćajna medijacija”, za koje je vidno da se ne ostvaruju u oblasti socijalne zaštite, što je suprotno uslovima konkursa. Udruženje “Saobraćajna medijacija” je nakon raspisivanja konkursa promenilo svoju navedenu oblast ostvarivanja ciljeva, tako da pored promocije ispravne komunikacije među učesnicima u saobraćajnim nezgodama obuhvata i socijalnu zaštitu.
“Ovakvo raspolaganje novcem koji je namenjen najosetljivijim grupama daleko je od ispunjenja javnog interesa i predstavlja nastavak prakse finansiranja GONGO organizacija kroz javne konkurse. Time se ugrožava održivost organizacija civilnog društva koje pružaju stvarne usluge korisnicima, a i onako nedovoljna sredstva za socijalno ugrožene građane ne dolaze do onih kojima su namenjena. Podsećamo da je organizacija Žene za mir iz Leskovca od prošle godine izložena surovoj kampanji zastrašivanja i pretnji zbog ukazivanja na neregularnosti u raspodeli novca za socijalnu zaštitu u Leskovcu. Koalicija pruža svu podršku Ženama za mir, i poziva nadležne gradske organe da jasno pokažu da je ovakvo ponašanje nedopustivo, i obezbede adekvatnu zaštitu našim koleginicama”, zaključuje se u saopštenju Koalicije “Otvoreno o konkursima – OKO”, koju čine Građanske inicijative, Centar “Živeti uspravno”, Udruženje Res Publika, Centar za evropske politike, FemPlatz, Krovna organizacija mladih Srbije , Nacionalna koalicija za decentralizaciju, Asocijacija DUGA, Inicijativa za ekonomska i socijalna prava – A11, Transparentnost Srbija i Upravni odbor Asocijacije Nezavisna kulturna scena Srbije.
“Na konkursima koji se raspisuju za socijalu i ugrožene grupe se najviše krade. Čak i lokalni konkursi za socijalnu zaštitu. Skoro smo imali primer u Leskovcu”, izjavila je Tara Petrović iz Građanskih inicijativa gostujući prošle nedelje u “Novom Danu” Televizije N1.