Iako smo ovog meseca imali nikad gore tiktok izazove koji su se pojavili u našoj zemlji, kao što su „igra gušenja“ i „leteći supermen“, poslednji u nizu svakako prednjači, a radi se o izazovu u kom se deca takmiče ko će petard duže držati u ustima.
Kako prenosi Telegraf, na to je juče upozorio i dr Aleksandar Vlahović, upravnik Klinike za dečju hirurgiju Instituta za zdravstvenu zaštitu majke i deteta.
„Mi čak nismo ni mogli da verujemo da se nešto tako dešava. Imate dečju igru ko može duže da drži petardu u ustima. I, naravno, može da se strada ukoliko su te petarde jake“, navodi doktor.
Pored ovog, svakako najbizarnijeg i izazova koji može da izazove i najfatalnije posledice, poslednjih nedelja decu u našoj zemlji „zaludeli“ su i izazov, odnosno, takozvana „igra gušenja“ u kojoj se takmiče ko može duže da ostane bez daha, kao i „leteći supermen“ igra u kojoj deca masovno lome zgobove, jer isti podrazumeva doskakivanje i odbacivanje od skrštenih ruku dvoje vršnjaka koji su takođe neizostavan deo izazova.
Ipak, imajući u vidu da je korišćenje petardi samo po sebi jako opasno, činjenica da sada postoji izazov u kom se one stavljaju u usta jako je alarmantna!
Kako je RTS nedavno pisao, iako zabranjene maloletnicima, petarde su najčešće u rukama dece koja i nisu svesna opasnosti. U najvećem broju slučajeva stradaju šake i prsti, a neretko i oči, lice, uši. Iz policije upućuju apel roditeljima, a doktori poručuji da se ne treba igrati petardama.
Iako stručnjaci godinama upozoravaju na opasnost od petardi i pirotehničkih sredstava, RTS piše kako i ove godine u susret novogodišnjim i božićnim praznicima na ulicama svakodnevno odjekuju eksplozije.
Statistika kaže da usled korišćenja pirotehnike povređena uglavnom budu deca mlađa od 14 godina, a u najvećem broju slučajeva stradaju šake i prsti, a neretko i oči, lice, uši.
Doktor Aleksandar Vlahović, upravnik Klinike za dečju hirurgiju Instituta za zdravstvenu zaštitu majke i deteta, kaže za RTS da postoji opasnost u dečjem uzrastu kada se koriste pirotehnička sredstva – povrede šaka su najčešće, oko 30 do 40 odsto, zatim povrede glave i vrata.
„Kada deca zapale petardu i hoće da je bace, najčešće dolazi do opekotina, zatim i neke dublje povrede, od lakih telesnih povreda do teških telesnih povreda, povrede tetiva, povrede mekih tkiva, amputacije ekstremiteta. Sve to smo viđali u praksi“, napominje dr Vlahović.
Dodaje da deca drže petarde blizu lica, blizu oka i veoma često se dešavaju povrede koje mogu da budu dosta teške i da ugrožavaju čak i vitalne funkcije, kao i da ne stradaju samo oni koji bacaju petarde, nego i oni koji su u okruženju, piše RTS.
Darvinova evolucija na delu.
Kljucno pitanje odakle im petarde.Ili im ti isti riditelji kupuju ili nemamo zakon i divoljno inspektora koji kontrolisu ove koji ih prodaju te dve stvari kad resimo imacemo manje ovakvih problema.Svako ko da detetu petardu u ruke bi trebalo da dobije sifru i debelu kaznu da mu ne padne na pamet .Prosle godine su se prodavale ispred robne kuce na onim klupicama u vecernjim casovima jer tada komunalna ne radi a policija nije nadlezna inspekcija nema kadrova i nikom nista .Dok se ne daj boze necijem od ovih velikih ne desi to sve ide pod tepih .
Ajmo dede i tatkovci, kupujte svojim ljubimcima petarde za tik – tok takmičenje! Onej crvene su najsporije ;))))