Škole sa većim brojem psihologa, pedagoga i stručnih saradnika jedan je od prvih zahteva prosvetara uoči početka nove školske godine u Srbiji. Prethodna godina završena je tragično – masovnim ubistvom u beogradskoj Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“ kada je život izgubilo deset osoba.
Prosvetni radnici i predstavnici više strukovnih sindikata očekivali su da će, nakon svega, 1. septembar početi uz odluke i mere u cilju prevencije nasilja.
“Ako rešenja ne bude bilo – prosvetari stupaju u štrajk”,to tvrdi predsednica Sindikata obrazovanja Srbije Valentina Ilić.
Jedan od zahteva prosvetnih radnika je i da se odmah pristupi definisanju i smanjenju pedagoške administracije; Da se odmah zarade zaposlenih u obrazovanju izjednače sa nivoom prosečne zarade u Republici Srbiji i da se izradi strategija za povećanje u narednom period; Da se odmah u skladu sa dogovorom sa Ministarstvom prosvete i na osnovu formulacije radne grupe i izmeni zakonska regulativa, donesu pravilnici, izmene uredbe, kako bi se povećao broj angažovanih stručnih saradnika i poveća dodatak odeljenskim starešinama; Da se odmah pristupi definisanju i smanjenju pedagoške administracije, kroz izradu pravilnika, koji će definisati obim i oblik dokumentacije, a na predlog reprezentativnih sindikata.
Svakog 1. septembra reprezentativni sindikati u prosveti istupaju za zahtevima u kojima se već godinama unazad ne pominju administrativni radnici u pravnoj i finansijskoj službi.
Od pre 5 godina osnovano je Udruženje Računovodstvenih radnika prosvete, koje na svaki mogući način pokušava da reši probleme vannastavnog osoblja u prosveti zaposlenih na pravnim i finansijskim poslovima a koji su godinama za zakon nevidljivi, a bez cije delatnosti ni jedna škola ne bi mogla da funkcioniše.
“Uredba o koeficijentima u u javnom sektoru se nije menjala još od 2006. godine. Tako da se sada nalazimo u situaciji da nestručno zastupljen nastavnik sa 4 ssss ima koeficijent 13,65, dok stučni administrativno – finansjki radnika sa istim stepenom stučne spreme ima koeficijent 8,62.U ovom trenutku plata administrativno – finansijskog radnika i plata higijeničara u školama je skoro indentična, iako je odgovornost i obim posla gotovo neuporediva. Finansijsko – računovodstveni radnici u prosveti obavljaju poslove sa visokim stepenom odgovornosti prema svim zaposlenima u školi, a naknada za njihov rad je minorna u odnosu na vaznost posla”, kaže za Rešetku predsednik udruženja Aleksandar Cekić.
Promenom načina obračuna zarada u prosveti obim posla se znatno uvećao, nosi sa sobom dodatnu odgovornost, a gotovo da niko ni ne primećuje ljude koji isti obavljaju, za istu zaradu kao i higijeničari koji su prijavljeni sa prvim stepenom stručne spreme, ogorčana je LJ.N. administatvni radni sa 30 godina radnog staža.
Udruženje računovodstvenih radnika prosvete sa sedištem u Leskovcu, broji preko 800 članova na teritoriji cele Srbijei i iskreno se nadaju i zalažu da će ova školska godina početi sa ispunjenjem njihovih zahteva za koje se zalažu od samog osnivanja.
B.Marinković