Jeanci Serbia je tokom poslovanja kupila poslovni prostor bivše fabrike Yugo Hem jer je u tom momentu isti bio neophodan za poslovanje i proizvodnju, navodi se u pisanom odgovoru ove turske kompanije redakciji Rešetka tačno 21 dan nakon objave da za 1,2 miliona evra prodaje svoju proizvodnu halu u Leskovcu koju je otvarao Vučić lično.
Kako navode iz uprave kompanije, isti prostor se trenutno prodaje iz razloga jer je tokom poslovanja postao mali za angažovani broj radnika, a od 2019. godine kada je proizvodnja preseljena u veći prostor fabrike „Sintetika“ isti je prazan i u njemu se ne odvija proizvodnja, već u druge dve fabrike Sintetika (zakup) i Srbolek (vlasništvo),
“Jeanci Serbia je proširila svoj kapacitet u bivšoj fabrici Srbolek u Leskovcu (koju je kompanija kupila po tržišnoj ceni i ista je sada u vlasništvu kompanije) izgradnjom novog najsavremenijeg pogona, te je sada to najveći pogon za bojenje džinsa na Balkanu u kojem se planira zapošljavanje dodatnog broja radnika”, tvrde iz ove turske kompanije.
Kako se dalje dodaje, Jeanci Serbia je počev od osnivanja u Republici Srbiji posvećena poštovanju svih zakona Republike Srbije i unapređenju uslova rada svih svojih zaposlenih.
“Apsolutno je netačna informacija da je broj radnika u kompaniji Jeanci prepolovljen i da radnici u Turskoj kompaniju koštaju manje nego li radnici u Srbiji. Takođe je netačno da se broj radnika smanjuje. Kompanija je posvećena proširenju posla i broja zaposlenih. Broj zaposlenih je manji ili veći u skladu sa potrebama i organizacije, što zavisi od obima posla”, dodaje se u odgovoru.
Dalje, uz pretnju sudom, iz ove kompanije demantuju niz objavljenih stavki u pomenutom i ranijim tekstovima, a prva je navodna nesitina da se zarade ne isplaćuju redovno i po zakonu.
“Što su pokazale i brojne kontrole nadležnih inspekcijskih službi koje nisu našle nepravilnosti u poslovanju kompanije. Želimo da naglasimo da su osnovne zarade u Jeanci Serbia sigurne i redovne, a radnici su pored svih primanja na koje imaju pravo po Zakonu o radu stimulisani i bonusima u skladu sa zakonom i poslovnom politikom kompanije. Zaposleni su za nas uvek bili i biće najvažniji resurs koji ljubomorno čuvamo i ne dozvoljavamo da se o kompaniji iznose neistine u vidu proizvoljno napisanih tekstova, čija tačnost nije proverena pre objavljivanja. Kompanije Jeanci Serbia je sve svoje kapacitete usmerila na prevazilaženje ekonomske krize izazvane korona virusom i ratom u Ukrajini i održavanja i očuvanja proizvodnje i samim tim radnih mesta i ekonomske sigurnosti svih svojih zaposlenih”, navodi se u prosleđenom saopštenju redakciji.
Podsetimo, još u martu mesecu su iz ove kompanije sami obavestili radnike, a o čemu smo mi pisali,da će im zarade biti isplaćene sa zakašnjenjem „zbog kašnjenja inopriliva“, kako je, navodi se, predviđeno ugovorom u radu.
Dalje se u pismu navodi da kompanija Jeanci je uvek bila i ostala otvorena za svoje zaposlene, tako da nije tačno kako se navodi „radnici nisu mogli da se pobune“.
“Razloga za primedbe radnika nikada nije bilo, a i kada bi radnici imali neku primedbu kompanija se uvek trudila i trudiće se da te probleme rešava u interesu svojih zaposlenih”, tvrde u kompaniji u kojoj nema, po zakonu predviđenog, sindikalnog organizovanja.
Takođe tvrde da je apsolutna neistina da je kompanija Jeanci Serbia dobila od države bilo koju pomoć, a posebno ne 6 miliona evra u prvoj godini poslovanja, kako se to navodi u objavljenom tekstu.
“Kompanija Jeanci je jedan od retkih stranih investitora koji nije dobijao novčanu pomoć u vidu subvencija od države”, kaže se u daljem tekstu prosleđenom iz kompanike.
.Još 16. oktobra 2012. godine tadašnji ministar finansija i privrede Mlađan Dinkić uručio ugovore o dodeli podsticajnih sredstava domaćim i stranim kompanijama koje u naredne tri godine planiraju da zaposle oko 5.000 radnika i investiraju 120 mil EUR u otvaranje fabrika širom Srbije.
Kako je tada saopšteno iz tog ministarstva, kompanija „Jeanci konfekcija tekstil industrija i trgovina“ Leskovac dobila je 6 mil evra za upošljavanje 760 radnika.
Iz kompanije navode i to da je netačno je da je kompaniji Jeanci Serbia ustupljen poslovni prostor fabrike Sintetika.
“Kompanija je poslovno proizvodni prostor Sintetike iznajmila od Grada Leskovac (koji je vlasnik istog) i na ime tog zakupa Jeanci Serbia gradu redovno plaća zakupninu na mesečnom nivou u iznosu cene koju je odredila Poreska uprava”, zaključuje se.
Naime, više od 160 miliona dinara koštalo je građane Leskovca uređenje cele zgrade nekadašnje Sintetike i to upravo za useljenje radnika ove kompanije u nove pogone. Nakon sređivanja, proctor nije dat na licitaciju, već je namenski ustupljen kompaniji.
Ma dajte jednom da neki sud odluči što je propašću Jugobanke propalo 9000 hiljade radnika Letex-a i još tol’ko iz celog LESKOTEX-a u celom regionu od 1989-2003, dakle za vreme crvenih .
Takodjer u to vreme ( do 1988) Leskovac je imao 88.000 stanovnika a posle popisa 2002 g samo 63.000. KATASTROFA.
ALI SE NASTAVILA OTKAD SU NAPREDNI ČETNICI NASTAVILI UNIŠTAVANJE LESKOVCA.!!!!!
R. A. Z. M. I. S. L. I. T. E.