Čitava uprava Prirodno-matematičkog fakulteta u Nišu podnela je ostavku tokom prepodneva. Odlazak uprave ovog niškog fakulteta dolazi nekoliko dana pošto je PMF zauzeo zvaničan stav da nije saglasan sa projektom Jadar.
Dekan i prodekani rešili su da odu sa funkcija „iz ličnih razloga“, nezvanično saznaje N1.
Prema pisanju medija, prisutni članovi Nastavno-naučnog veća Prirodno-matematičkog fakulteta u Nišu, od 72 koliko ih ima, zauzeli su zvaničan stav o projektu „Jadar“ – da sa njim nisu saglasni.
„Polazeći od činjenica da Departman za biologiju i ekologiju i posebno Katedru za ekologiju i zaštitu životne sredine čine stručnjaci najviše stručne i naučno kompetencije za pitanja prirode, ekologije i životne sredine kao i od dostupnih podataka vezanih za Projekat Jadar i srodne projekte, Departman za biologiju i ekologiju izražava neslaganje sa realizacijom predmetnog Projekta”, piše u odluci.
Projekat „Jadar“, ali i srodni projekti, „znatno bi uticali na promenu nadzemnog i podzemnog prostora Jadra koji bi bio pod veoma jakim uticajem rudarenja sa negativnim i gotovo ireverzibilnim posledicama po svih pet kraljevstva živog sveta“, smatraju na Prirodno-matematičkom fakultetu, prenele su Južne vesti.
Jedna od tačaka dnevnog reda 13. sednice Nastavno-naučnog veća PMF-a, a koja je izazvala i najviše rasprave, bila je diskusija o zauzimanju stava ove visokoškolske ustanove o Projektu „Jadar“ i rudarenju koje planira firma Rio Tinto, ali je na kraju podržan stav Departmana za biologiju, donet na sednici 16. oktobra ove godine.
Koliko je bilo prisutnih članova Nastavno-naučnog veća koje čine 72 člana iz redova redovnih i vanrednih profesora i studenata, a među kojima je i prof. dr Dragan Đorđević, prorektor za naučni rad i izdavačku delatnost, nije poznat, jer nema odgovora sa Prirodno-matematičkog fakulteta, pišu Južne vesti.
Ovu tačku dnevnog reda predložili su Veće Departmana za biologiju i ekologiju i Veće Departmana za matematiku.