Leskovčani su račun za vodu dobijali svakog meseca i nisu plaćali nadoknadu za prečišćavanje otpadnih voda ni za jedan drugi mesec osim za poslednji, tvrdi direktor “Vodovoda” Leskovac Staniša Ristić.
On je kontaktirao novinare Rešetke kako bi odgovorio na optužbe opozicione Grupe građana “Za Leskovac – Zajedno” da je ovo preduzeće poslednjim povećanjem računa za vodu bukvalno opljačkalo Leskovčane.
Podsetimo, opozicioni odbornik Nenad Zdravković kazao je juče da je “Vodovod” račune retroaktivno naplaćivao po novoj ceni, iako povećanje važi od marta, te da je u povećanje uračunata i cena potrošnje iz zimskih meseci.
“Po odluci grada, a takva je situacija i u celoj Srbiji, čitanje se vrši četiri puta godišnje. Prošle godine smo vršili i do sedam puta, po potrebi. Mi smo pokušali sada u februaru da čitamo, ali bio je mraz, susnežica, vodomer se okropi, pa ne možete da pročitate stanje. Čitali smo u martu. Na osnovu potrošnje u zadnja tri meseca napravili smo kontiranje. Ali nadoknada za postrojenje je naplaćena samo na poslednjem računu, tačnije za poslednji mesec”, tvrdi Ristić.
Na naše pitanje kako je onda moguće da su pojedinim građanima stizali računi i do 7.000 dinara, Ristić kaže da se sigurno radi o prethodnom dugu.
“Verovali ili ne, ima i onih koji su sad au pretplati, koji plaćaju manje, ali o tome niko ne govori”, dodaje.
Direktor podseća da je još 2012. godine potpisan ugovor između nemačke Vlade, Vlade Srbije i leskovačke lokalne samouprave kada je definisan tilateralni ugovor po kojem cena tarifne vode treba postepeno da se povećava da bi mogao da se vraća kredit.
On demantuje i navode opozicionih političara da je voda u Leskovcu najskuplja u Srbiji.
“Cena koja je uvedena od 1. marta za prečićaavanje je 45,6 dinara sa PDV-om, cena vode je 85 dinara, a kanalizacije 17,8 dianra sa PDV-om. Kad te dve stavke, bez prečišćavanja, saberemo, račun za pravna lica izlazi 191,1 dinar, a za fizička 106,7 dinara”, navodi Ristić.
Zatim je, u društvu svojih pomoćnika i saradnika krenuo da upoređuje leskovačke cene sa onima u drugim gradovima.
“Vodovod u Loznici održavanje vodovodne mreže košta 63 dinara, ali je održavanje kanalizacije 31,6, duplo skuplja, i izlazi na cenu od 105,4 za fizička i 215 za pravna lica. U Kruševcu je za fizička 101,27 a za privredu 194. Kraljevčani, čiji je vodovod približan našem, vodu i kanalizaciju plaćaju 101,73 dinara, a pravna lica 181,89. Međutim, oni imaju skrivene podatke koje retko ko prikazuje i naplaćivanje pogonske spremnosti po korisniku. To oni naplaćuju 138 dinara po svakom vodomeru na mesečnom nivou. Oni su ipak skuplji od nas, ako uzmete te parametre. U Smederevu privreda plaća 210,a građani 115 dinara. I oni su skuplji od nas, a imaju 160 upošljenika, a mi 260. U Beogradu jesu jeftiniji od nas, ali oni imaju i fiksnu nadoknadu od 133 dinara.Požarevac koji ima 161 upošljenika građanima vodu i kanalizaciju naplaćuje 102,6 dinara, kao i fiksnu nadoknadu od 179,3 dinara”, nabrajao je Ristić.
Podsetimo, iz lokalne samouprave su još u februaru najavili uvećanje računa jer su građani u obavezi da izmire i tarifu koja se odnosi na održavanje Postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Bogojevcu.
“Održavanje ovog postrojenja godišnje košta 211 miliona dinara, te nakon što je prošao period probnog rada, fabriku treba održavati. Ova tarifa nalaziće se na računima za vodu kod onih Leskovčana koji koriste usluge vodovoda i kanalizacije, a obračunavaće se tako što će se usaglašavati sa potrošnjom vode. Kroz ovu tarifu naplaćivaće se 50 do 60 dinara po kubiku utrošene vode”, objasnio je tada direktor “Vodovda” Staniša Ristić.
Kako četvoročlana porodica prosečno mesečno potroši oko 10 kubika vode, to praktično znači da će računi u proseku biti veći za 500 do 600 dinara.
O tome kako funkcioniše i koliko na mesečnom nivou košta prerađivanje otpadnih voda u Leskovcu, čitaćete sutra u posebnom tekstu.
D.Marinković
He, he. Dokle cu dodajem loptu. Znaci Bojtin potpis si izvadio. Pa reko ti Mesko. On redovno cita komentare i kalkulise ko sta da kaze i pokaze. Ovo mu ide u prilog. Da demaskira politicki momenat opozicije koja se ,,zauzima za gradjane“. Kasno, kasno se ukljucujete, vi intelektualci grada. Ne vidite nista unapred. Jos su za skupstinskom govornicom postrojenje nazivali troskovnim centrom sami rukovodioci. Prespavali ste od 2012 do 2023. Sad se budite i napadate vlast. Koju? Vasu, nasu? Bitan je krivac, umesto resenja.
Predlozicu vremenom, ali cekam opoziciju. Nekonstruktivnu.
Vi ste na vrlo niskom nivou, kada se osobi koja vrišti velikim slovima i poziva narod protiv derikoža. Intelektualac nije neko koji kao fabrički radnik poziva na nekakvu, samo njemu znanu revoluciju, da bi lose zamenio jos gorim, a onda te gore najgorim. Intelektualac zna da je sistem neizlečivo bolestan, da se mora izvrsiti eutanazija nad bolesnikom koji je u ropcu. Pomoci mu ca ispusti dušu. Ne mislim na režim, već na sistem.
Nadam se da ste gospodina posprdno nazvali intelektualcem i da Vam je namera bila da ga uvredite. Intelektualac u Leskovac? 🙂 To zvuči kao „kosovski intelektualci“.
Pažljivo sam pročitao ovu nebulozu i objašnjenje ovog direktora, koga bi svako stručan uhapsio zbog krađe građana Leskovca za račune za vodu i koga bi svaka normalna vlast smenila jer priča gluposti i sam sebi je protivurečan. „Cena koja je uvedena od 1. marta za prečićaavanje je 45,6 dinara sa PDV-om, cena vode je 85 dinara, a kanalizacije 17,8 dianra sa PDV-om. Kad te dve stavke, bez prečišćavanja, saberemo, račun za pravna lica izlazi 191,1 dinar, a za fizička 106,7 dinara”, navodi Ristić.“ Ajde da računamo, cena vode 85 din. + 17,8 din. kanalizacija= 102,80 din. Odakle onda 106,70 din. Objasnite nam „direktore vodovoda“!!! Dalje, u februaru bila susnežica, mraz, pa se kropili vodomeri!!! Bože mili baš ceo februar bilo tako??? Nešto se ne sećam, ali kada direktor kaže onda ćemo da mu verujemo, jer u sve laži moramo verovati (ako nemamo mozga). I na kraju potpisan trilaterani ugovor, kako kaže direktor:“Direktor podseća da je još 2012. godine potpisan ugovor između nemačke Vlade, Vlade Srbije i leskovačke lokalne samouprave kada je definisan tilateralni ugovor po kojem cena tarifne vode treba postepeno da se povećava da bi mogao da se vraća kredit.“ Pa gospodine direktore nešto ne vidimo među stranama potisnicima jednu stranu: NEMAČKU VLADU“!!! Ili smo mi ćoravi ili vi vidite i ono šta ne postoji. Isto je rečeno o postepenom povećavanju cene vode, kako bi se kredit vraćao, da li je cena vode postepeno povećavana ili je odmah prošle godine povećana za bviše od 30%. Kada se uporede računi od pre poskupljenja sa ovim novim cena vode, kanalizacije i ovog postrojenja otišla skoro 100% gore ako ne i više. Da ste razmišljali iole, vi bi ste povećali ali postepeno ove cene, tako što bi ste odredili da se plaća fiksno 200-300 dinara po domaćintvu za održavanje postrojenja, a da se ostatak predvidi budžetom i da se drugi deo isplaćuje iz budžetskih sredstava, ovako ste celokupni iznos prebacili na jadne građane koji sada plaćaju vodu više nego struju. Hoćete nam objasniti, kako to da jedno četvoročlano domaćinstvo plaća struju 5.500 dinara, a vodu 4.000 din, da li je skuplja proizvodnja struje ili vode i kanalizacije i vašeg postrojenje, koji ste gradili delom iz kredita, delom od donacije i delom ponovo od naših para jer ste nam ih uzeli kroz poreze i doprinose. Međutom i kredit koji je uzet opet plaćate od naših para koje ste prikupili kroz poreze i doprinose, jer vi nemate nikakav drugi prihod (grad-opština), osim onih koje uberete od nas. I šta sete hteli da objasnite, da je normalno ako neko potroši 50m3 vode, treba da plati postrojenje za prečišćavanje vode 2.300 dinara, vodu 4.000 din, znači 57% od potrošene vode i još 890 dinara za kanalizaciju ili ti 22% od vrednosti potrošene vode? Koja vam je bre to računica osim pljačkaške. Za 50m3 vode račun bi nekome iznosio 7.190 dinara, a za stgruju 5.500. Da vam nešto tu nije nelogično pljačkaši jedni. A VI NARODE HOĆETE LI OPET ĆUTATI I PLAĆATI OVIM DERIKOŽAMA NE PREDUZIMAJUĆI NIŠTA!
Vi raspredoste racuni iz elektrodistribuciju, pa cete iz vodovod. A placate ih redovno da ima za redovno bahacenje njihovog rukovodstva sa zaposlenima. Objasnite molicu te racune, posto ih placate, jel tako, placate ih. A na njima svasta nesto, sto bi rekla deca. Cak placamo i privatnicima sto proizvode struju. Kad ono, ti privatnici su bliski rezimu.
Verovatno ce Mesku da daju diplomu „počasni korisnik kanalizacije“ još ta mu fali….jel tako Vanja?
A što je najveći problem ja za dva člana u zgradi treba da plyatim 1800 dinara a kuća sa dve porodice i gde ima malo dete pa se češće pere samo 1350 dinara pa gde me tu logika. A vodomer u našoj zgradi niko ne čita., sramota
1 800:30=60.
Sta imas za 60 din dnevno za jednog clana a ne za 2? Sve poskupelo. Cigarete, benzin. Hrana preskupa bez razloga. To niko ne proverava.
Direktore, sto nisi reko da radio ne radio, svira ti radio. Taj kfw ugovor se vraca, cim se potpise ugovor, ima mali grejs period. Ali, iako nista ne izgradis, vracas ga. Leskovac je jedini gradio, izgradio, ostali su ili samo vracali ili jos grade, a vecinu duga su vratili unapred.
Sramota je da se bez vode jedino ne moze, a tesko nam samo nju da placamo. Nedostatak struje mnogo otezava zivot, ali bez struje svi mozemo. Ali zato ne pitamo kad placamo struju, grejanje, kablovsku, internet, mobilne, benzin, putovanja. Ko zeli dzabe vodu, treba da iskopa bunar. Leskovac lezi na vodi. Kupite plac s bunarom, zaposlite familiju da dezura u 3 smene bez plate, da neko ne bi zagadio bunar, date im lonce od litar i 10000 puta neka samo zahvate vodu iz bunara da je prebace komsiji u bure, koliko iznosi kubik, pa je vi prodajte bez prerade. Naravno, uz rizik da lezite zatvor ako nekog otrujete, jer svi sve prodaju bez garancije. I struju, a kucni aparati crknu cim istekne garancija. Odmah kupujes nov. Samo se prati kvalitet i ispravnost vode. Jer znamo gde je najveci rizik i posledice, al ocemo da to sve nista ne kosta.
Siguran sam, takodje, da je Slobodan Kocic odbio ovu investiciju, jer je na kraju placaju i gradjani, da bi i on bio ovako kritikovan.
Vodovod, za razliku od EPS-a, i ostalih javnih preduzeca ima najbednije zarade. Muzla ih je opstina celi zivot. Izvodili su za vreme SPS smutne radove sa ugradnjom preko vodovoda.
Direktor d irekcije iako su kobajagi samostalni, nisu na budzetu, se slika non stop. Rukovodstvo vodovoda treba sto vise da objasnjava gradjanima. Da ih ne tumace pogresno. Ako dokazu da je cena veca od drugih, treba da spuste cenu. I da otpuste radnike na vecitim bolovanjima dok su privatno angazovani.
Jesi obavestio gradjane da placas naknadu drzavi i za zahvat vode na Barje i za ispust otpadne vode po jedinici mere, jer vodni inspektor kontrolise merace protoka?
Ja mislim da je najvise kriv Ljuba. Svi njegovi su socijalisti. A on napredan. Zaposlili se familijarno. Sestra mu dobila funkciju direktorke poste. A on se svadjao s komsijama. Najduze radi u vodovod. Od Ziku su se svi tresli. Slusali ga. Niko nije smeo da mu se suprotstavi. I kad je Kocic dosao na vlast, vodovod je vodio Zika. Inace drugo ime mu je Zika Skadrovi na Bojanama.