Brodolom “Titanika“, koji je pre 112 godina udario u ledeni breg, preživeo je i jedan Srbin

Do tada najveći i verovalo se, nepotopivi, putnički brod “Titanik“, sa 2.224-oro putnika i članova posade, 14. aprila 1912. godine, udario je u santu leda i nakon nepuna dva sata našao se na dnu severnog Atlantika. Nesreću je preživela samo trećina brodolomnika, a među njima i jedan Srbin, Nikola Lulić, putnik treće klase.

.

Kao seljačko dete u Lici, Lulić je bio zemljoradnik, sve dok nije regrutovan u austro-ugarsku vojsku. Odbivši da služi armiji koja nije srpska, dezertirao je i otisnuo se “trbuhom za kruhom“ u daleku Ameriku.

Nakon deset godina rada u rudniku u Minesoti, Nikola odlučuje da se vrati u zavičaj. Kako se tamo živelo još teže, jedini izlaz mu je ponovo bila pečalba. U “beli svet“ sa njim kreće i nekoliko zemljaka, pa su se tako, 12. aprila našli na “Titaniku“.

Dva dana kasnije, brod udara u santu leda i počinje da tone, ali Lulić i ostali putnici treće klase nisu to ni znali, dok voda nije počela da im ulazi u kabine.

Tako se, sa stotinama ostalih putnika, u trenutku našao u ledenoj vodi. Prema jednoj verziji, na glavi je imao oficirsku kapu, zbog čega je izvučen na spasilački čamac, a prema drugoj, spasio je život detetu pored sebe, pa  mu je detetova majka, Norvežanka, pružila ruku i povukla ga u čamac.

Tako je Nikola mogao da vidi kako “nepotopivi“ Titanik, tone u Atlantik. Brodom “Karpatija“, prevezen je do Njujorka, a nakon kraćeg opravka, produžio je za Minesotu.

U domovinu se vraća posle Velikog rata, a jedan deo života, proveo je putujući i prenoseći svoje traumatično iskustva sa prvog i jedinog putovanja “tehnološkim čudom“.

Nikola Lulić je jedan od 34-oro ljudi sa ovih prostora, koji su putovali “Titanikom“. Preživelo ih je troje, a osim jednog, tela postradalih nikada nisu nađena ili identifikovana.

Izvor: Encyclopedia Titanica

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare