Četiri žene iz Jablaničkog ubijene u ovoj godini, bilo je i tri pokušaja ubistva

Na teritoriji Jablaničkog okruga u ovoj godini ubijene su 2 žene u porodično-partnerskom nasilju, 2 izvan porodično-partnerskog nasilja i 3 pokušaja ubistva, upozoreno  je sinoć na otvaranju novih prostorija organizacije “Žene za mir” u Leskovcu.

.

Ovoj organizaciji se od početka 2021. godine, za podršku i pomoć nam se obratilo 295 žena sa teritorije Jablaničkog okruga, što je za oko 10% više nego u periodu od prošle godine.

“Mreža Žene Protiv nasilja, u toku 2021 godine u porodično partnerskom nasilju ubijeno je 20 žena , dve devojčice, 7 žena izvan porodičnog nasilja, za 3 se čeka da institucije odgovore da li se radi o ubistvu  u porodično partnerskom nasilju”, ističe Ljiljana Nešić iz ove organizacije.

Najčešće su im se obraćale žene iz starosne grupe od 26 do 35 godina (28%) i od 36 do 45 godina (26%), dok je najmanje starijih od 65 godina (9%) i između 18 i 26 godina (15%).

“Gotovo svaka peta žena koja nam se obrati (22%) ima neko od specifičnih svojstava koja ih čine posebno osetljivim ( hronično oboljenje ili postporođajni period). Najčešće su žene prijavljivale postojanje psihičkog (83%), fizičkog (48%) i ekonomskog nasilja (27%), pretnje ubistvom (5%) i seksualno nasilje (5%). Najugroženjje su u svom domu (84%). Učinioci nasilja su muškarci (90%).U velikom broju slučajeva sadašnji suprušnici/partneri (52%) ili bivši suprušnici/partneri (21%). 1/3 nasilnika ima specifična svojstva koja ih čine posebno opasnim nasilnicima (posedovanje orušja, rad u vojsci ili policiji, učestvovanje u ratovima, sukob sa zakonom, zloupotreba alkohola ili narkotika, moguće veze u policiji ili drugim institucijama, depresija i sl)”, dodaje ona.

Udruženje “ Žene za mir” je ove godine proslavilo, pod ovim imenom 17 godina rada SOS telefona, a SOS telefon u Leskovcu postoji od davne 1994. godine Između ostalog, obeležilo je 2 godine postojanja besplatnog telefonskog broja za žene sa iskustvom muškog nasilja – 0800 300 205.

Osim navedene telefonske podrške, koju pružamo svakog radnog dana od 10 do 15 časova, Udruženje Žene za mir obezbeđuje individualni rad sa korisnicama u prostoru organizacije; podršku  psihološkog i psihoterapeutskog savetovališta; pravnu i advokatsku pomoć; podršku kroz Grupe samopomoći; asistiranje žena sa iskustvom nasilja prilikom kontakta sa institucijama

“Od septembra meseca 2021. godine, uvele smo novu uslugu Neuro Lingvističko programiranje, poznatije kao NLP treninzi za žene sa iskustvom nasilja”, ističe Nešić.

Inače, nove prostorije “Žena za mir” nalaze se u zgradi u Ulici Koste Stamenkovića, iznad kancelarija SNS-a.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare