„Gruner“ će morati državi da vrati skoro 400.000 evra zbog otpuštanja radnika u Vlasotincu

Zbog planiranog broja smanjenja zaposlenih za 102 radnika, kompanija “Gruner” iz Vlasotinca moraće da vrati državi 394.235,88 evra, saopštio je ministar u postupku razrešenja Rade Basta.

.

Zapravo, ovo se navodi u odgovoru na poslaničko pitanje narodne poslanice Jelene Milošević (SSP) iz Niša, a koja je od ministra zatražila i komentar da li misli da je pravedno da se taj novac raspodeli onima koji su ostali bez posla “na prevaran način, tako što će im se isplatiti zakonom propisane otpremnine”.

“Kompanija je za 200 novih radnika po poslednjem ugovoru (iz 2019. godine) dobila 773.014,90 evra. Trebalo je da održava 742 radnika u random odnosu. Zbog planiranog smanjenja broja zaposlenih za 102, na 640 ljudi, pitanje povraćaja više dobijenih sredstava u budžet Republike Srbije biće uređeno izmenama Ugovora, u skladu sa kojim će kompanija biti u obavezi da vrati 394.235,88 evra”, navodi se u odgovoru ministra Baste, a u koji je Rešetka imala uvid.

Međutim, kompanija „Gruner“ u Vlasotincu pre dva dana krenula je sa otpuštanjem novih 70 radnika, što dovodi do brojke od 200 za poslednja tri meseca.

“U ovoj fabrici navode da nemaju nameru da zatvaraju pogone. Poslednja serija otkaza je nepopularna odluka ali jedina moguća da bi preduzeća opstalo, saopštili su iz ove kompanije.”, prenela je Nova.

Podsetimo, u vlasotinačkom “Gruneru” su u aprilu počela otpuštanja radnika bez mogućnosti da ostvare svoja prava u slučaju nezaposlenosti, a među njima je i samohrana majka. Tada je raskinuto tridesetakak ugovora o radu.

Opoziciona narodna poslanica Jelena Milošević upozorava da je fabrika ‘Gruner’po potpisanom sporazumu sa opštinom Vlasotince bila u obavezi da zaposli 200 radnika i nikog ne otpusti u roku od pet godina od datih subvencija.

“Pre tri godine sklopljen je ugovor između opštine Vlasotince i ‘Grunera’ o ustupanju zemljišta fabrici. Po tom ugovoru, ‘Gruner’ je bio u obavezi da zaposli 200 radnika, što nije ispoštovano nego su radnici premeštani iz pogona u pogon, kao i da ne sme boti otpuštanja u narednih pet godina. U slučaju kršenja ugovora, ‘Gruner’ je u obavezi da plati zemljište opštini po tržišnoj vrednosti. ‘Gruner’ uveliko krši ugovor jer otpuštanja ne prestaju. Opština mora da zaštiti svoja prava i svoje građane koji ostaju bez posla”, objašnjava ona.

Podsećamo i na to da je Nakon pisanja Rešetke o otpuštanjima u vlasotinačkom “Gruneru”, kompanija je na oglasnoj tabli okačila obaveštenje o stimulativnim otpremninama.

U oktobru prošle godine je predsednik Srbije Aleksandar Vučić otvorio novi pogon u vlasotinačkom “Gruneru”.

Inače, o načinu na koji će biti isplaćeni otpušteni radnici, čitaćete u posebnom tekstu.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

2 Komentara
Najstarije
Najnovije Najviše glasova
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

Iz pouzdanih iyvora imam obavestenje da sva trojica menadzera bezu iy firme da bi oprali obraz da nisu krivi

Na spisku za otkaz i žena sa ivaliditetm koja je 10 godima radila i teže poslove od zdravih radnika ,sada je završila na Vma Beograd.