Južnjaci zauzeli pozicije u vrhu stranke Borisa Tadića

Bivši predsednik Srbije i lider SDS, Boris Tadić, saopštio je juče na Izbornoj skupštini, na kojoj je formalizovana odluka o ujedinjenjenju sa Demokratama Srbije, da ta partija izlazi na parlamentarne izbore, te da su i dalje otvoreni za dogovor sa drugim opozicionim strankama.

.

Inače, u vrhu socijademokrata su svoje pozicije zauzeli i južnjaci, tako da je za jednog od potpredsednika stranke izabran Miodrag Stanković iz Niša, a za člana Glavnog odbora Socijaldemokratske stranke Ivan Krstić iz Leskovca.

“U toku narednih dana formiraćemo Gradski odbor u Leskovcu”, kazao je Krstić za Rešetku.

Kako nezvanično saznajemo, Gradski odbor u Leskovcu će najverovatnije voditi Ivan Stojanović, predsednik Udruženje „Lokalna akciona grupa Leskovac“  koje je pre nekoliko dana potpisalo govor o saradnji u asiocijaciji oko Grupe građana „Za Leskovac zajedno“.

Inače, Stojanović je do skora bio predsednik Gradskog odbora Demokratske stranke u Leskovcu, a na čiju fuinkciju je podneo ostavku.

“Prihvatio sam poziv Borisa Tadića da budem deo velike porodice Socijaldemokratske stranke u želji da se ujedinimo oko ideje stvaranja demokratske Srbije. Smatram da samo udruženi možemo da zaustavimo dalje uništavanje društva i države od strane naprednjačkog režima i da smo upravo mi alternativa ovom autokratskom režimu. Mnogo političkih organizacija se otuđilo od naroda i to moramo da promenimo”, rekao je Miodrag Stanković na Skupštini ujedinjenja Socijaldemokratske stranke i Demokrata Srbije na kojoj je izabran za potpredsednika SDS.

On kaže da će njegovo buduće delovanje u okviru stranke biti pre svega okrenuto ka decentralizaciji i regionalizaciji Srbije.

“Za to je neophodno i izmeniti postojeći pravni okvir i omogućiti građanima da glasaju za ljude, a ne za liste. Istovremeno, radiću na jačanju organizacije, na formiranju odbora, zajedno sa izabranim Izvršnim odborom stranke, jer samo stranka sa jakom infrastrukturom i posvećenim kadrovima može da bude stranka budućnosti”, ističe Stanković.

On smatra da je Srbija jedna od najcentralizovanijih zemalja Evrope, počev od organizacije vlasti, gde je najveći deo ingerencija koncentrisan u jednom čoveku. Dodaje i da ako pogledamo demografske podatke jasno vidimo da se manji gradovi sele u velike, posebno u Beograd.

“Niš kao centar jugoistočne Srbije, najveći grad južno od Save i Dunava, zdravstveni, naučni, kulturni, obrazovni centar svakako zaslužuje posebnu pažnju. I ne samo Niš, već i Kragujevac, Vranje i svi ostali gradovi i opštine kojima preti nestajanje. Reforme bi trebalo zasnovati na održivosti koju čini dovoljno jasna politička, teritorijalna i finansijska samostalnost lokalnih samouprava”, ističe Stanković.

On kaže da su prioritet direktni izbori i to na svim nivoima, jer bi građani tako znali koga biraju, mogli bi da pozovu i prozovu na odgovornost one koji su glasali, najjednostavnije, na ime I prezime.

“Izabrani poslanici, odbornici bili bi u obavezi da zastupaju građane koji su ih birali i ukazali im poverenje da ih predstavljaju u skupštinama gradova, odnosno Republike.  Srbiji su potrebne i višestepene lokalne samouprave, jer smo jedna od retkih zemalja sa jednostepenim modelom”, zaključuje Stanković.

Stanković na kraju kao najvažniji cilj zaokruživanja samostalnosti lokalne samouprave i uspostavljanja decentralizacije u Srbiji navodi jasno definisanje nadležnosti i finansiranja različitih nivoa lokalne samouprave.

Na Skupštini su za članove stalnog sastava  Glavnog odbora SDS izabrani Dragoslav Ćirković, Ljiljana Radovanović Tosić i prof dr Tomislav Igić iz Niša.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare