Kakve su kazne za osvetničku pornografiju?

Nije prvi put da se na društvenim mrežama, privatnim i javnim grupama na nekoj od aplikacija za dopisivanje dele i objavljuju fotografije žena, devojaka, pa čak i maloletnica, a scenario je u većini slučajeva isti.

.

Otkrivanje još dve sramne grupe na Telegramu u kojoj se mesecima razmenjuju fotografije devojaka iz Leskovca i Vranja, ali i celog regiona, pokrenulo je pitanje da li je Srbiji potreban oštriji zakon o objavljivanju intimnih i privatnih fotografija drugih osoba?

Milan Knežević, tužilac Osnovnog tužilaštva u Bačkoj Palanci i predsednik etičkog odbora Udruženja sudija i tužilaca Srbije kaže da bi se i za slučaj pomenute grupe osumnjičeni mogli teretiti za krivično delo neovlašćeno objavljivanje i prikazivanje tuđeg spisa, portreta i snimka.

“Problem kod ovih krivičnih dela jeste što su nastala pojavom interneta i što ih nije bilo u perodu kad njega nije bilo. Takođe, problem je da se oštećeni prepozna, a kad se podnese prijava za ovakve grupe policija kao organ treba da utvrdi ko stoji iza profila. Međutim, kada sazna podatke izvršioca oštećeni se šalje na privatnu tužbu” objašnjava sagovornik Blica.

Upravo tada nastane problem. Knežević kaže da nije siguran da li uopšte ima slučajeva u kojima je oštećena devojka ušla u postupak protiv objavljivača. Upravo zbog toga, kako smatra, ovo krivično delo bi trebalo goniti po službenoj dužnosti.

“Kazne koje se donose su blage, a osramoćenima je prepušteno da sami idu u postupak. Zbog ekspanzije ovakog vida krivičnih dela trebalo bi da zakonodavac donese rešenje kojim će ovakva dela izaći iz privatne sfere i početi da se gone po službenoj dužnosti”, kaže Knežević.

Dodaje da, ukoliko bi tako počelo da se deluje, oni koji intmine fotografije objavljuju bi bili sanksionisani u mnogo više slučajeva.

“Jako je teško u tim grupama utvrditi ko je od devojaka na snimku, a retko imate devojke koje se olako prepuštaju privatnoj tužbi. Policija bi trebalo ozbiljno da radi na rešavanju ovakve vrste nasilja, da se utvrdi ko stoji iza takvih grupa i prikupi dokaze protiv njega i dostavi tužilaštvu koje će kvalifikovati delo”, kaže on.

Knežević dodaje i da je Srbija uradila dosta kada je u pitanju krivično delo polno uznemiravanje, te i da samim tim što su donete odredbe koje kažnjavaju ovu vrstu krivičnog dela, trebalo bi i objavljivanje intimnih fotografija na društvenim mrežama detaljnije razraditi u zakonu.

Podsetimo, novinari Rešetke razotkrili su još dve tajne grupe na Telegramu  sa juga Srbije: “Populacija grada Leskovca” i “Vranje”, kojim upravljaju uglavnom muškarci koji razmenjuju provokativan sadržaj. Prva ima oko 200, a druga skoro 600 članova. Najčešće su u pitanju fotografije iz privatne ahrive koje su muškarci podelili iz osvete ili čiste zlobe.

“Takve grupe nije lako naći. Uglavnom se u njih ulazi po nečijoj poreporuci ili vas neko u njih ubaci. U njima su uglavnom korisnici pod lažnim imenima, ali su fotografije i snimci kojie postavljaju, nažalost, veoma autentični i pravi”, priča novinar Rešetke koji je više nedelja proveo tragajući za ovim grupama, a zatim, takođe pod lažnim imenom, postao i njihov član.

Ono što je zabrinjavajuće je da se u ovim grupama dele i normalne fotografije Leskovčanki i Vranjanki sa zahtevom prema članovima da okače njihove private snimke ili fotografije, ukoliko ih poseduju.

Takođe, objavljuju se i fotografije žena i devojaka za koje se neosnovano tvrdi da su “radodajke”, promiskuitetne, te da pružaju seksualne usluge za novac, sa njihovim kontaktima i preporukama članovima da ih kontaktiraju.

U Policijskoj upravi Leskovac nam je rečeno da do sada nisu imali slične prijave, ali da će reagovati na osnovu saznanja do kojih smo mi došli, a koji su prosleđeni i njima pre objavljivanja teksta.

Iz Nevladine organizacije “Žene za mir” u Leskovcu zatražili su od relevantnih institucija da reaguju u skladu sa svojim obavezama i ovlašćenjima, te temeljno i blagovremeno istraže slučaj grupa na društvenoj mreži Telegram i pozvali sve devojke i žene da prijave svaki oblik nasilje kako bi nasilnici bili mapirani i prepoznati od nadležnih institucija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i Twitter nalogu.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare