Koliko država ulaže u socijalno preduzetništvo koje zapošljava osetljive društvene grupe

Za razvoj socijalnog preduzetništva, budžetom za ovu godinu, planirano je 50 miliona dinara, a narednih meseci će biti usvojeni Program razvoja i akcioni plan, jer ova oblast predstavlja najpogodniji alat za radno angažovanje, a samim tim i unapređenje položaja osetljivih grupa.

.

Na evidenciji Nacionalne službe za zapošlavanje je oko 130.000 lica koja pripadaju teško zapošljivim kategorijama, što je oko 35% od ukupnog broja nezaposlenih.

Procena stručnjaka je da bi oživljavanjem i daljim razvojem socijalnog preduzetništva procenat radnog angažovanja ljudi iz setljivih grupa, mogao biti drastično veći.

Od oko 160 hiljada korisnika novčane scijalne pomoći, bar trećina je radno sposobna i u tom pravcu svakako treba delovati u narednom periodu, ocenjeno je u izveštaju Saveta za razvoj socijalnog preduzetništva.

Program podrške, ove godine vredan 50 miliona dinara, namenjen je unapređenju poslovanja postojećih, ali i novim privrednim subjektima, koji imaju uslov da se registruju kao socijalna preduzeća.

Od 500 ovakvih preduzeća, koliko se procenjuje da ih je u Srbiji, tek je desetak registrovano pod imenom “socijalna“, a Švedska agencija za međunarodni razvoj SIDA će, u saradnji sa Naledom, početi realizaciju projekta za širenje svesti o prednostima i značaju socijalne ekonomije.

Cilj je da socijalna preduzeća razumeju kriterijume, uslove i procedure regitracije i, što je najvažnije, koristi od dobijanja statusa: finansijsku podršku, poreske olakšice i vrednovanje u javnim nabavkama.

Glavna odlika ovih preduzeča je da se osnivaju kao rezultat privatne inicijative, sa ciljem da ponude održiva rešenja za razvoj zajednice. Karakteriše ih društvena misija, demokratsko upravljanje i obaveza da dobit reinvestiraju ili vrate zajednici. Zakon o socijalnom preduzetništvu, zajedno sa drugim aktima, treba da doprinese unapređenju položaja osetljivih grupa i pomognu da dugoročno nezaposleni, žrtve nasilja, invalidi, beskućnici, povratnici sa odsluženja zatvorskih kazni i drugi, lakše dođu do posla.

S.Stojiljković

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare