Kućni testovi na koronu gotovo rasporodati u poslednjih sedam dana, ali koliko je samotestiranje pouzdano?

U okolnostima kada više od 30.000 ljudi sumnja da je zaraženo koronom,i potražnja za tzv. kućnim testovima raste. Iako na testovima koji su na našem tržištu u uputstvu piše da pouzdanost rezultata najviše zavisi od pravilnog izvođenja testa, teško ih je naći u apotekama.

.

U poslednjih sedam dana brzi antigenski testovi namenjeni za kućnu upotrebu gotovo su rasprodati
Farmaceutkinja Ivana Žunić kaže za RTS da građani traže ove testove iz razloga što su ili bili u kontaktu sa pacijentima koji su kovid pozitivni ili imaju simptome pa žele da u komforu svog doma odrade ispitivanje.

U Agenciji za lekove registrovano je pet brzih antigenskih testova, koje mogu da upotrebljavaju nestručna lica – i oni obavezno na ambalaži imaju oznaku „CE“, odnosno poseduju evropski sertifikat za proizvode za samotestiranje.

Prilikom samotestiranja se kao uzorak mogu koristiti nazalni bris ili pljuvačka. Ako se koristi nazalni bris – pouzdanost rezultata najviše zavisi od pravilnog izvođenja testa, kažu stručnjaci.

„Štapić, pločica, pufer koji se koristi i vreme očitavanja je isto kratko 10 do 30 minuta zavisno od testa. Suštinska razlika je u tome što ipak nestručno lice ne može na isti način da uzme pravilno uzorak brisa kao što to može stručno lice, laborant“, naglašava dr Ljiljana Sofronić Milosavljević, imunološkinja u INEP-u.

Test može da bude lažno negativan kada je prisutna mala količina virusa ili ako je testiranje nestručno urađeno. Mnogo je manja verovatnoća da rezultat bude lažno pozitivan, kažu stručnjaci.

Najpouzdaniji test ipak je pi-si-ar. Brzi antigenski testovi nisu 100 odsto pouzdani, ni u laboratoriji ni oni koje je moguće uraditi kod kuće.

Pouzdanost brzih antigenskih testova za kućnu upotrebu zavisi i od proizvođača, a najbolje je da testiranje obavlja neko ko je za to stručan.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

2 Komentara
Najstarije
Najnovije Najviše glasova
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

zanima me kolko koštaju jer se u EU dele džabe po Domovima Zdravlja i čak firmama. Meni su doneli prijatelji jer imaju 15 kom viška, kada su bili ovde. Sramota! ali, živela država Srbija pod ovom vlašću. Još samo malo. Bogu hvala

Eh, pusti ti to, gde upoređuješ Srbiju i EU, gde pritom verovatno misliš na Nemačku. Nemci su decenijama razrađivali sistem kako da ništa ne rade, da ništa ne uče, čak ni zanate, da bi onda Srbi, Bugari, Turci i ostali išli u dobrovoljno ropstvo kod njih. Oni nemaju čoveka da im zameni osigurač za struju.