Leskovac proglašen za najprivlačniji mikro grad u Evropi za investiranje na listi „Fajnenšal tajmsa“

Grad Leskovac zauzeo je, verovali ili ne, prvo mesto kao najprivlačniji mali grad za investitore u publikaciji britanskog Fajnenšel tajmsa, u izdanju liste „Evropski gradovi i regioni budućnosti“ za 2024. godinu.

.

Leskovac je zaporavo zauzeo prvo mesto kao najprivlačniji mikrograd za investitore po pitanju efikasnosti troškova.

Na visokim pozicijama našao se, naravno,Beograd, ali prvi put i Leskovac, Kragujevac, Šimanovci, Zrenjanin i Subotica.

Reč je o listi koja rangira najbolje investicione lokacije u Evropi, a premijerka Ana Brnabić je čestitala svim gradovima i opštinama koji su se našli na listi uglednog britanskog magazina.

Istakla je da će taj uspeh Srbije biti veliki podsticaj, ne samo za strane već i domaće investicije.

“Ovo je velika stvar, veliko priznanje i svakako će nam pomoći da nastavljamo sa dovođenjem rekordno velikih stranih investicija u Srbiju, kao i rekordnog broja investicija, ali ovo je takođe važno i za domaće investitore. Zato što kada izmerite da je neka opština ili neki grad u Srbiji povoljan ili jedan od najpovoljnijih u Evropi po uslovima poslovanja za investiranje, to znači da i domaći investitori, naša mikro, mala i srednja preduzeća, porodične firme, imaju dobre uslove za investiranje i da i oni samim tim postaju konkurentniji”, naglasila je premijerka.

Kako je navodi FT, Leskovac se ističe kao najpovoljniji mikro evropski grad budućnosti po efikasnosti troškova, što ga čini izuzetno atraktivnim za investitore koji traže ekonomično poslovanje.

“Leskovac je poznat po tekstilnoj industriji jer ima razvijenu infrastrukturu u toj oblasti, što privlači investitore iz ove industrije. Očekuje se da će Leskovac uz razvijanje infrastrukture i dodatna ulaganja privući još investitora. Fajnenšal tajms navodi da grad ima tradiciju u proizvodnji i da ima obučenu i kvalifikovanu radnu snagu spremnu za zapošljavanje. Leskovac se nalazi u južnom delu Srbije i ima dobre saobraćajne veze sa ostalim delovima zemlje i regiona, što olakšava distribuciju proizvoda i pristup tržištima, a najveći investitori koji posluju u tom gradu su Yura, Delphi/Aptiv Contract Services, Fush, Falke i RIM Group”, piše FT.

Pokušali smo da ovim povodom dobijemo komentar i od gradonačelnika Leskovca Gorana Cvetanovića, ali u njegovom kabinetu danas nisu odgovarali na pozive naših novinara.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

7 Komentara
Najstarije
Najnovije Najviše glasova
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

Ima li link da se to procita i vidi izvor hvala

Od prvih 10 mesta, četiri iz Srbije … ko da smo mi cela evropa.

Najveća beda uvek zauzima prvo mesto za razne eksperimente.

Invesyitir dolazi u najsiromasnije gradove zbog jeftine radne snage.

Efikasnost troškova (cost-efficiency) znači, da je moguće dobiti dobre rezultate za malo novca.
Ukratko: najjeftinija smo radna snaga. Što otvara mogućnost eksploatacije.
A znajući, da imamo najniži prosek plata u Srbiji, nije ni čudo.

I to nije nikakav podsticaj, nažalost. Samo poziv robovlasnicima.

Najprivlačniji za investitore, a najmanje privlačan za radnike.

Ovo je crni humor.. Kad bi se šalili. Pa ljudi nemaju para za normalan život, rade a para nemaju. Moraju da biraju ili hrana ili računi a o garderobi i sl. Iz kredit u kredit ulaze da bi,, kao imali,, a što se dugovi gomilaju prema kreditorima nikom nista, pa tu su partijski popunjivači kase izvršitelji koji više otmu uz pomoć pandura za njih nego što je dug. Nego sigurno što je veća beda najbolji su uslovi,, rad za džaba,,