Na Međunarodni dan siromašnih, brojke u Srbiji plaše i opominju

Prema izveštaju UNICEF-a i Saveza ekonomista Srbije, a povodom ekonomskih posledica izazvanih ratom u Ukrajini, u poslednjih 17 meseci, oko 28.000 dece u Srbiji, palo je ispod granice apsolutnog siromaštva. To znači da  više od 122,5 hiljade mališana živelo u domaćinstvima sa primanjima ispod 12,6 hiljada, a to je prag apsolutnog siromaštva u zemlji.

Dete do 14 godina iz višečlane porodice sa sela iz južne ili istočne Srbije, čiji roditelji imaju nizak nivo obrazovanja ili su nezaposleni – ovo je prosečan profil apsolutno siromašne osobe u Srbiji, pokazuju podaci Tima za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva. Ovaj profil se iz godine u godinu ne menja.

Poslednji podaci ovog Vladinog tela potvrđuju da je stopa apsolutnog siromaštva najveća među decom do 13 godina i da iznosi 10,6 odsto.

Dok u apsolutnom siromaštvu živi 6,2 odsto Srbije, u Srbiji je u 2021. u riziku od siromaštva bilo oko milion i po stanovnika, odnosno 21,2 ljudi, pokazuju poslednji raspoloživi podaci Republičkog Zavoda za statistiku.

To znači da nešto manje od četvrtine ljudi u Srbiji živi lošije od proseka i ne može da ostvari „životni standard koji je odgovarajući u odnosu na društvo u kome žive“.

Osoba koja nema dovoljno prihoda da zadovolji životne potrebe, ne može da se zaposli, nema odgovarajuće stambene uslove i adekvatan pristup socijalnoj zaštiti, zdravstvenim, obrazovnim i komunalnim uslugama, prema zakonskoj definiciji je – siromašna.

U Srbiji se ono meri kao apsolutno i relativno.

Apsolutno siromašni ne mogu da zadovolje bazične potrebe, dok relativno siromašni ne mogu da ostvare  odgovarajući životni standard društva u kome žive.

UNICEF je dao i nekoliko preporuka za smanjenje siromaštva, poput dodatnih budžetskih izdvajanja za dečji dodatak i novčanu socijalnu pomoć.

S.Stojiljković

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare