Nekima je i Srbija obećana zemlja: Prošle godine ovde registrovano 35.000 “gastarbajtera“

I dok veliki broj Srba, posebno mladih, teži odlasku iz zemlje, u potrazi za većom zaradom i kvalitetnijim životom, sa istim motivima ovde je tokom prošle godine stiglo nekoliko desetina hiljada stranaca.

.

Predviđanja stručnjaka da će u Srbiji za desetak godina biti dovoljno posla, ali ne i radne snage, čini se, ostvaruju se znatno ranije.

Prema podacima Nacionalne službe za zapošljavanje, shodno odredbama Zakona o zapošljavanju stranaca i Pravilnika o dozvolama za rad, prošle godine, izdato je ukupno 35.180 dozvola za rad strancima, što je za trećinu više nego u 2021.-oj.

Najviše “gastarbajtera“ stiglo je iz Indije, Kine i Turske, koji su uglavnom kvalifikovani i imaju iskustvo, dok su za zanimanja bez kvalifikacija, konkurisali su “došljaci“ iz Šri Lanke, Nepala i Uzbekistana. Radnu snagu uvozili smo i sa Kube, iz Bangladeša, Vijetnama, kao i susednih zemalja, posebno Severne Makedonije i Albanije.

Najviše stranaca zaposleno je u oblasti građevinarstva.

Ako se zna da je Nemačka najavila udvostručenje kvote za useljavanje nekvalifikovanih radnika sa Balkana, što bi godišnje bilo 50.000 ljudi, jasno je da će se Srbija tek suočavati sa nedostatkom radne snage i biti primorana da uvozi radnike.

S.Stojiljković

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare