Od početka godine u Srbiji je svake nedelje ubijena po jedna žena

Ilustracija / iStockphoto.com

Od početka ove godine, za 19 nedelja, u porodičnom i partnerskom nasilju je ubijeno 18 žena u Srbiji. Jedna od njih je bila dvogodišnja devojčica, a jedna adlescentkinja, podsećaju iz Udruženja “Žene za mir” iz Leskovca povodom obeležavanja 18. maja, dana sećanja na ubijene žene – femicid.

  1. Femicid je rodno zasnovano ubistvo, učinjeno nad ženama, devojkama, devojčicama pa i bebama ženskog pola od strane osoba muškog pola

Kako navode, u senci masovnih ubistava u Beogradu, Mladenovcu i Smederevu ubijene su još tri žene, za samo sedam dana. Od 3. do 10. maja života su lišene žene u Staroj Pazovi, Ćićevcu i Novom Sadu, od njih su dve ubijene vatrenim oružjem, a jedna prebijena do smrti.

“Naši apeli da nosioci vlasti i državni organi postanu svesni ozbiljnosti femicida kao jednog od akutnih bezbednosnih problema u Srbiji – ostaju bez odjeka. Trideset odsto svih ubistava u Srbiji čine ubistva žena u porodično-partnerskom nasilju! Državi to još nije dovoljno da reaguje ozbiljno. Zakon o sprečavanju nasilja u porodici, koji je stručna javnost ocenila kao kvalitetan, ostaje mrtvo slovo na papiru – što zbog nedoslednog sprovođenja, što zbog toga što nisu obezbeđeni materijalni i kadrovski kapaciteti koji bi ga pratili. Podsećamo da prema evropskim standardima, Srbiji nedostaje dve trećine mesta u sigurnim kućama”, upozoravaju iz ove organizacije.

Opšti apeli ženama je da prijavljuju nasilnika i da napuste vezu u nekim slučajevima se pokazuju i po život opasnim, jer sistem nije u stanju da zaštiti ženu kad prijavi ili ode.

“Poslednji takav primer je ubistvo žene u Novom Sadu – život joj je oduzela osoba koja je imala zabranu prilaska i od koje je prethodno oduzeto više primeraka oružja. Setimo se i žene iz Pirota koju je u martu ubio muškarac osuđivan za progranjanje, sa više prijava za nasilje i posle toga, a koji ni dana nije proveo u pritvoru”, dodaje se u saopštenju

Njihov zahtev je da država Srbija uspostavi centralnu evidenciju podataka o nasilju nad ženama i posebno o femicidu, formira radno telo koje će obavljati dubinsku analizu podataka i karakterističnih slučajeva, i koje će činiti i predstavnice ženskih organizacija i nezavisnih stručnjaka, te da ovo telo sačini preporuke za izmenu propisa i protokola, kao i da za sprovođenje zakona država pojača resurse institucija i nevladinih organizacija koje rade sa žrtvama partnerskog nasilja.

One ovim zahtevima priključuju i zahtev Autonomnog ženskog centra da Narodna Skuština organizuje javno slušanje na kome će od nadležnih zatražiti izveštaje o postupanju u slučajevima femicida u kojima je pre ubistva bilo prijavljivano nasilje, kako bi se utvrdilo da li je bilo propusta.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

3 Komentara
Najstarije
Najnovije Najviše glasova
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

Statistika za 2021, Umrli nasilnom smrću, po poreklu nasilne smrti, polu i starosti:

Ubistava: muškaraca 42, žena 31
Samoubistava: muškaraca 669, žena 214
Nesrećnih slučajeva: muškaraca 1037, žena 429

Izvor: Republički zavod za statistiku,
https://data.stat.gov.rs/Home/Result/18030304?languageCode=sr-Latn

Taj Google isto možeš da koristiš i da saznaš šta je rodno bazirano nasilje, šta je femicid, a šta je ubistvo, pa i kakve sve vrste ubistava postoje u normativnom smislu.
Ali verujem da je lakše otići na samo jedan sajt i brže bolje kopirati podatke bez ikakvog kritičkog, ili uopšte, razmišljanja, samo da se kontrira na bilo koji način tim strašnim, drskim feministkinjama koje ne znaju da sabiraju i oduzimaju, zar ne? Mnogo je lakše.

Sta je drzava ucinila da ovo spreci? Nista.