Petarda može da eksplodira i u džepu vašeg deteta: Roditelji su dužni da naprave realnu procenu rizika

Foto: iStock

Bez vatrometa, petardi i raketa mnogi ne mogu da zamisle novogodišnju noć. Međutim, neki ne mogu ni da je zaborave. Povrede prouzrokovane nestručnom upotrebom pirotehnike pojedine ljude su trajno onesposobile.

.

Da bi se poslednji dani stare i prvi nove godine proveli u veselju, a ne na operacionom stolu, važno je shvatiti – pirotehnička sredstva nisu igračke. Gubitak prsta, vida, oštećenje sluha, opekotine – samo su neke od posledica korišćenja petardi.

„Dečak je imao 40 petardi u džepu, one su eksplodirale u džepu od pantalona. Došao je u jednom teškom stanju, opekotine u predelu nogu, u predelu genitalija. Jedan dečak je ubacio petardu u rezervoar s benzinom, pri tome je došlo do eksplozije, do vatre, on je zadobio vrlo teške opekotine, preko 50 procenata tela“, naveo je kao primere iz prakse dr Đorđe Kravljanac, upravnik Klinike za dečju hirurgiju.

Dr Marija Lukač iz Dečje klinike u Tiršovoj objašnjava da su posledice fatalne, čak i ako se uradi rekonstrukcija oštećenih delova tela.

„Pitanje je funkcije delova šake koji su rekonstruisani. Daleko je od toga da će ta šaka svirati klavir. Ta šaka se napravi da, ako može, pridržava neke predmete i to na grub način“, ističe dr Lukač.

Na grub način i pojedini roditelji naučili su lekciju.

„Dete nije u stanju da napravi realnu procenu rizika i opasnosti i zato roditelj u tome mora da mu pomogne otvarajući priču sa detetom o tome šta je rizik, kakvog je kvaliteta ta eksplozivna naprava koju ima i kako da zarad jednog kratkog trenutka uzbuđenja ili nekog zadovoljstva može imati dugotrajni nerešiv problem“, objašnjava porodični psihoterapeut Radmila Vulić Bojović.

Dr Lukač poručuje da ovakve povrede za celi život obeleže život i deteta i njegove porodice.

„Ja sam sigurna da oni više nikada neće slaviti Novu godinu sa zadovoljstvom“, ističe Marija Lukač.

Zadovoljstvo koje neki vide u bacanju petardi može da košta i finansijski – za narušavanje javnog reda i mira preti kazna od 50.000 do 100.000 dinara ili rad u javnom interesu od 40 do 120 časova. Ista kazna je i za roditelje maloletne dece.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare