Pravo na bolovanje je osnovno pravo svakog radnika

Udruženi sindikati Srbije „Sloga“ izražavaju zabrinutost i otvoreno se protive najavi Ministarstva zdravlja da će se „hitno“ organizovati vanredni stručni nadzori sa ciljem utvrđivanja koje lekare, češće od drugih, propisuju bolovanja radnicima u fabrikama stranih kompanija kao što su Leoni, Cumtobel, Imi i druge.

.

“Pravo na bolovanje je osnovno pravo svakog radnika i na stvaranje tog prava ne mogu da utiču ni strani investitori ni Vlada Republike Srbije. Ukoliko postoji sumnja da radnici zloupotrebljavaju pravo na bolovanje, poslodavci imaju mogućnost da, u skladu sa članom 179 stav 4, radnika upute na odgovarajuću analizu u ovlašćenu ustanovu o svom trošku. To je jedino zakonom dopušteno sredstvo za proveru opravdanosti bolovanja. Svako drugo sredstvo, uključujući interne komisije za proveru bolovanja, suprotno je zakonima Republike Srbije i međunarodnim obavezama koje smo ratifikovali“, kaže pravnica sindikata Sloga, Lidija Jovanović.

Jovanović naglašava da se postupak koji se sada pokreće, na zahtev stranih investitora, za hitnu internu proveru kvaliteta stručnog rada zdravstvenih radnika koji ocenjuju opravdanost bolovanja, predstavlja direktno ugrožavanje i nepoštovanje osnovnih prava radnika i samih lekara.

“Ovakav pristup ne samo da stvara dodatni pritisak na radnike, koji će se bojati odlaska na bolovanje čak i kada su zaista bolesni, već stavlja i zdravstvene radnike pod lupu, čiji rad može postati predmet vanrednog nadzora na osnovu bilo kakve pritužbe stranog poslodavca.“, ističe Jovanović

Udruženi sindikati Srbije „Sloga“ pozivaju Ministarstvo zdravlja da preispita svoje odluke i postupke koji mogu imati dalekosežne negativne posledice ne samo na radnike u pomenutim kompanijama, već i na celokupni zdravstveni sistem i poverenje građana u stručnost i nepristrasnost zdravstvenih radnika.

U cilju zaštite prava radnika i očuvanja integriteta zdravstvenog sistema, neophodno je promovisati transparentnost i poštovanje zakona, umesto podsticanja praksi koje mogu dovesti do dodatne stigmatizacije i nepravde prema radnicima.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

3 Komentara
Najstarije
Najnovije Najviše glasova
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

Pored navedenih jos jedna firma prednjaci u „kontroli“ bolovanja, Elrad iz Vlasotinca. Gospoda iz HR salju ljude da o svom trosku odlaze u Leskovac na privatnu komisiju u VIP Medical ? Briga za radnike kako im samo ime kaze HR. Privatna firma, privatna lekarska komisija u privatnoj drzavi! Samo napred, za NAŠE POSLODAVCE do poslednjeg radnika

Zloupotreba bolovanja je najveći problem za sve vredne radnike u Leskovcu, za sve koji pošteno rade i i idu na bolovanje kad su zaista bolesni..zloupotreba bolovanja mora hitno biti sankcionisana!

Uz koruptivne doktore, teško. Daju po 20 dijagnoza različiti lekari, a nijedan neće da čita karton u celosti i predoči pacijentu da je ili hipohondar ili da nije zdrav te da ne može da ide na posao kao mrtav bolestan sa 16 razlilčitih dijagnoza tokom godine, da odsustvuje po 300 dana godišnje, a da ne propušta sve zabave, letovanje, pun pasoš odsustva zbog rekreacije a za rad su mrtvi bolesni. I doktori se prave dileje.