Predlog o otvaranju bolovanja na dve nedelje besmislen, vuče za sobom nove zloupotrebe, i tek uskraćuje prava pacijenata

Predlog da će lekar opšte medicine moći da otvori bolovanje najduže dve nedelje, uz dodatak ministarke zdravlja Danice Grujičić da je privreda imala velike primedbe da neko bude na bolovanju dva meseca bez provere komisije, izazvao je opštu polemiku.

.

Javna rasprava o tom predlogu uveliko je počela.

Nove odredbe Zakona već su pripremljene – iz Nemanjine poručuju da to ne bi trebalo da zabrinjava one koji jesu zaista bolesni. A kako da ih ne brine, još nismo precizno saznali. Da li će bolesni ljudi, pored hroničnog nedostatka doktora, medicinskih sestara, laboranata i svih mogućih medicinara, dodatno biti izgubljeni po hodnicima u iščekivanju sastavljanja komisije koju moraju da čine – a ko drugi nego specijalisti?

Ministarka zdravlja pokušava da umiri javnost i kaže da se novina neće odnositi na pacijente koji su tek završili sa teškom kardiohirurškom operacijom. Izuzeti su onkološki pacijenti. Međutim vrlo je neobično da Grujičić zapravo brine o poslodavcima.

„Analiza zakona je pokazala da tu nešto nije u redu jer se naglo povećao broj bolovanja. Dakle treba naći način da se proveri da li su ta bolovanja opravdana i ona koja nisu da se pronađe način da se to smanji na neku moguću meru“ rekao je prof. dr Mihalo Rabrenović stručnjak za menadžment javnog sektora.

Neki podaci ukazuju da je tokom prošle godine navodno zabeleženo više hiljada zloupotreba bolovanja.

Iz RFZO-a odgovaraju da su od ukupnog broja kontrolisanih bolovanja u 12 odsto slučajeva utvrđene neke nepravilnosti. Ipak, ovakav predlog, smatraju kritičari, više je na strani privrede, a ne radnika i pacijenta.

Jelena Jevtović, iz Unije poslodavaca Srbije, gostovala je u jutarnjem programu Kurir televizije gde se dotakla ove velike izmene i otkrila koliko to znači poslodavcima.

“Iskreno mi se nadamo da će ovo pomoći poslodavcima s obzirom da mi već godinama ukazujemo da postoje sumnje zloupotrebe bolovanja od strane zaposlenih naročito u nekim određenim vremenskim periodima kada počinju ti sezonski radovi u tim nekim ruralnim područijima. Sada je sektor ugostiteljstva u poslednjem tom sezonskom periodu bez zaposlenih. Tako da verujem da iza ovog predloga postoji mehanizam koji je primenljiv u praksi”, rekla je Jevtović.

Sonja Hadži-Borjanović, zamenik zastupnika Udrženja za zaštitu pacijenata „Help“, uključila se u jutarnji program gde je dala svoj komentar sa stanovišta radnika.

“Sa stanovišta prilično bogate prakse u vezi sa bolovanjima mogu da kažem da je ova izmena neprimerena i nije potrebna. Zbog čega? Naime, skratiti ovlašćenja izabranog lekara da može odobriti bolovanje u trajanju od 2 nedelje, a ne 60 dana je potpuno besmisleno. Ovde se ne radi o zloupotrebi prava pacijenata na bolovanje jer pacijent sam po sebi ne može ništa da odluči kada je u pitanju bolovanje. Ovde može biti samo zloupotreba izabranog lekara, a u Zakonu o zdravstvenom osiguranju itekako je razrađen sistem provere rada izabranog lekara i utvrđivanje njegove odgovornosti. Prema tome ova izmena što se tiče zdravstvene zaštite je samo kozmetičke prirode i predstavlja izbegavanja utvrđivanja odgovornosti zaista onih lica koja su odgovorna ukoliko postoji zloupotreba”, rekla je Hadži-Borjanović.

Ukoliko bi se ove izmene zaista dogodile u Zakonu o zdravstvenom osiguranju, smatra, da bi to za sobom povuklo veliki broj nepravilnosti i uskraćivanja prava pacijenata na bolovanje odnosno naknadu koja tom pacijentu pripada.

Jevtović se dotakla mišljenja ljudi da se zloupotreba bolovanja zapravo dešava zbog toga što radnici nisu zadovoljni na svom poslu.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare