Rate za kredite će da rastu, ali ne drastično

Nakon što je Narodna banka Srbije povećala referentnu kamatnu stopu na 1,5 odsto, mnogi građani ostali su zbunjeni i uplašeni, posebno oni koji su već u kreditima, ali i oni koji bi tek da uzmu pozajmicu od banke.

.

U Srbiji je gotovo 90 odsto kredita sa promenljivom kamatnom stopom, pa su se zato mnogi zabrinuli zbog najave da će banke svoje kamate usklađivati s kretanjem referentne kamatne stope NBS i tako poskupeti pre svega dinarske kredite.

Dušan Uzelac, finansijski savetnik s portala Kamatica, za Kurir kaže da će skoka kamata na kredite biti, ali da one neće biti drastične i da oni koji bi da podignu kredit ne moraju da strahuju ako im životni standard omogućava da taj novac vrate.

“Primera radi, neko ko ima ratu za kredit 250 evra imaće rast od pet evra. Različiti iznosi kredita nose različite varijacije, koje neće biti drastične. Onaj ko ima kredit, mora da plati ratu”, kaže on.

Rat u Ukrajini izazvao je velike potrese na globalnom nivou. Svetska ekonomija je u velikom problemu, porast cene nafte otežava život i u najbogatijim državama, u mnogim evropskim zemljama je zabeležena nestašica pojedinih proizvoda. Cela ta slika se neminovno mora u nekom obliku odslikati i na Srbiju. Ali ne treba previše da se brinemo.

“Pred nama je uticaj inflacije koji neće biti neprimetan kao dosad. Primetna poskupljenja biće pritisak na budžet građana, ali kada novac poskupi, poskupeće i cena rada. Moraćemo da prepakujemo svoje potrošačke navike”, kaže Uzelac i dodaje da se ništa neće desiti preko noći, pa ni rast kamata, na šta će naše tržište odreagovati za tri do šest meseci.

Sagledavajući celokupnu situaciju u svetu, oni koji bi sada da uzimaju kredite, keš ili stambeni, treba da budu mudri pre potpisivanja ugovora, jer je kredit, kaže Uzelac, „dobar sluga, ali loš gospodar“.

“S kreditom je kao sa motornom testerom. Ako umete s njom, iseći ćete drva, napraviti nešto. Ako ne umete – povredićete se. Tako je s pozajmicom. Morate da znate posledice uzimanja kredita pre njegovog podizanja. Kredit se uzima tako da vam rata bude onolika koliko vam na kraju meseca ostaje novca, a može da iziskuje i neka odricanja. Nije sad ništa strašnije vreme za podizanje kredita nego prethodnih godina, ali svako mora da zna svoje mogućnosti – stabilnost radnog mesta, plate i druge bitne faktore”, kaže on.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare