Reagensi za D–dimer i nova zaštitna oprema za zdravstvena radnike koji rade u kovid sistemu u Leskovcu stižu danas, kaže ta Rešetku direktor Opšte bolnice Leskovac Nebojša Dimitrijević, koga su juče iz Udruženja građana “I ja se pitam” pozvali na odgovornost jer ovog reagensa nije bilo u bolnici više od nedelju dana.
Kako objašnjava, do nestašice je došlo jer je potražnja za test ovog proteinskog fragmenta koji nastaje kada se krvni ugrušak (tromb) rastvara u telu ogromna, čak 30 puta uvećana nego u ranijem periodu, s obzirom da je ustanovljeno da ljudi koji su preležali korona virus imaju povišen rizik od zgrušavanja krvi.
“Ali mi tu nismo krivi. Porudžbina navedene opreme ide preko RFZO-a i uglavnom stiže petkom. Tako je bilo i danas. Razlika je samo u tome što su ranije svi lekari, i pošte prakse, i privatno, pisali upute za rađenje D-dimer testa. Sada će to raditi samo lekari specijalisti koji ustanove da kod pacijenta zaista postoji potreba za tako nečim”, objašnjava Dimitrijević.
Inače, ovog reagensa ima u privatnim laboratorijama i tamo analiza košta od 1.800,oo do 2.000,oo dinara.
Što se tiče predugog čekanja u Kovid ambulanti, Dimitrijević navodi da su tamo gužve ogromne, pa da se u pojedinim danima pregleda i do 500 pacijenata.
“Da li mislite da je pregled od 10 ili 15 minuta dovoljan za jedan ozbiljan pregled kod lekara? A o rezultatima za laboratoriju i da ne pričam. Tako je – kako je. Mi se svi trudimo da pacijentima pružimo pravu i svu potrebnu negu”, dodaje.
On je danas ponovio da će će jednom od lideera ove organizacije koaj mu je juče uputila otvoreno pismo, lekaru Aleksandru Rangelovu, predložiti da postane novi upravnik Kobid bolnice.
Inače, u poslednja 24 sata, prema podacima leskovačkog Zavoda za javno zdravlje, u Jablaničkom okrugu testirano je 565 osoba, a pozitivan nalaz dobilo je njih 165.
U Leskovcu je 114 novozaraženih, Bojniku, još 17 osoba, 15 osoba je zaraženo u Vlasotincu, 11 pacijenata je iz Lebana, 7 iz Medveđe i samo jedna iz Crne Trave.
Među novozaraženima je 65 zaposlenih lica, 40 penzionera, 36 nezaposlenih, 18 učenika, 5 deteta i 1 student.
E moj direktore. Pa sto ti nisu reagensi stigli proslog petka? Sto? Nije bilo guzve prethodne nedelje? Tako je – kako je! Nemocno i jadno. To li su ti bre odgovori? Dobro da si ih smislio! I to je napor za nesposobne.
Nije samo u pitanju reagens, već kompletna organizacija, gde se malaksali pacijenti šetaju od objeta do objekta, od šaltera do šaltera, a onda lekove papreno plaćaju. Recimo ako dobijete nalog za injekcije longacef, morate da ih kupite i to vas iskošta nekih 6000 RSD, pa onda prateće lekove što vas iskošta još oko 4000, pa onda Pancef na recept za koji plaćate doplatu u apoteci 400 RSD, plus ostali lekovi za produženje terapije, pa onda D Dimer još 2000 RSD, kad se sve sabere pacijent za besplatno lečenje od korone mora da izdvoji jedno 200 Evra. To što pacijenti na rehabilitaciji gde daju krv za analizu, ili se u noćnim satim snima rengednom, sede na drvenim klupama iz drugogo svetskog rata. Ali je zato bio prioritet 20.000.000,00 (dvadeset miliona) eura za fasadu bolnice, što opet građani plaćaju kroz poreze i doprinose za zdravstvo. .
Kakav je bre to odgovor? Pa vi ste gospodine direktore dužni da, kao medjunarodno nagradjivani direktor bolnice, obezbedite sve uslove za lečenje i negu pacijenata. A ne da nemate reagense za laboratorijske analize, da vam skener mesecima ne radi, da vam pacijenti pod temperaturom lutaju po ambulantama jer ne znaju gde da se leče!Tako je, kako je! Pa to i moja baba može da kaže! Tako je, kako je! E, bre, direktore!