Telegram manijaci iz Leskovca i Vranja nedodirljivi za našu policiju i tužilaštvo?

Još uvek nije poznato da li je Policijska uprava Leskovac reagovala na osnovu saznanja da su se na aplikaciji Telegram pojavile grupe „Populacija grada Leskovca“ i „Vranje“ na kojima se objavljuju privatne slike ženskih osoba iz osvete ili čiste zlobe.

.

Kako nezvanično saznajemo, nadležnim organima je dodatno otežavajuća okolnost da kompanija Telegram nema zvanično predstavništvo u zemlji, pa MUP Srbije mora da se direktno obraća ovoj kompaniji za dostavu podataka.

Stručnjaci, sa druge strane, savetuju da žrtve podnesu prijavu Tužilaštvu za visokotehnološki kriminal (vtk@beograd.vtk.jt.rs).

Sa druge strane, ove grupe, od objavljivanja saznanja da one postoje, postaju sve brojnije, a na njima se deli sve više fotografija žena sa juga Srbije. Administratori čak ne osećaju ni trunku griže savesti zbog toga.


Policijskoj upravi Leskovac smo još juče poslali sledeća pitanja, ali do objavljivanja teksta nismo dobili odgovore:

–        Da li je Policijska uprava Leskovac pokrenula istagu po navodima koji su objavljeni u medijima? (Podsećamo vas da su screenshotovi dokaza prosleđeni vašem portparolu dan pre objavljivanja teksta);

–        Da li će se time baviti nadležni organi iz Leskovca i Vranja ili je ceo slučaj prosleđen Tužilaštvu za visokotehnološki kriminal?

–        Da li postoji mogućnost gašenja grupa jer su one evidentno postale još “popularnije” nakon objave o njihovom postojanju u medijima?

–        Da li je tačno da je dodatno otežavajuća okolnost da kompanija Telegram nema zvanično predstavništvo u zemlji, pa MUP Srbije mora da se direktno obraća ovoj kompaniji za dostavu podataka?

–        Da li je tačno da krivična dela neovlašćeno fotografisanje i gonjenje i neovlašćeno objavljivanje i prikazivanje tuđeg spisa, portreta i snimka postupak se preduzima po privatnoj tužbi, a ne po službenoj dužnosti, što podrazumeva da žrtva mora sama voditi postupak, za razliku od drugih krivičnih dela za koja tužilaštvo goni učinioce po službenoj dužnosti?

ŽRTVE SAME VODE POSTUPAK?

Za krivična dela neovlašćeno fotografisanje i gonjenje i neovlašćeno objavljivanje i prikazivanje tuđeg spisa, portreta i snimka postupak se preduzima po privatnoj tužbi, a ne po službenoj dužnosti, što podrazumeva da žrtva mora sama voditi postupak, za razliku od drugih krivičnih dela za koja tužilaštvo goni učinioce po službenoj dužnosti. S obzirom na to kroz kakve muke prođu žrtve osvetničke fotografije, mnoge od njih odustanu od tužbi.

Zakon određuje da će onaj ko neovlašćeno načini fotografski, filmski, video ili drugi snimak nekog lica i time osetno zadre u njegov lični život ili ko takav snimak preda ili pokazuje trećem licu ili mu na drugi način omogući da se s njim upozna kazniti novčanom kaznom ili zatvorom do jedne godine. Onaj ko objavi ili prikaže spis, portret, fotografiju, film ili fonogram ličnog karaktera bez pristanka lica koje je spis sastavilo ili na koga se spis odnosi, odnosno bez pristanka osobe koja je predmet fotografije, snimka i time osetno zadre u lični život tog lica, kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do dve godine.


Podsetimo, novinari Rešetke razotkrili su još dve tajne grupe na Telegramu  sa juga Srbije: “Populacija grada Leskovca” i “Vranje”, kojim upravljaju uglavnom muškarci koji razmenjuju provokativan sadržaj. Prva ima oko 200, a druga skoro 600 članova. Najčešće su u pitanju fotografije iz privatne ahrive koje su muškarci podelili iz osvete ili čiste zlobe.

U Policijskoj upravi Leskovac nam je tada rečeno da do sada nisu imali slične prijave, ali da će reagovati na osnovu saznanja do kojih smo mi došli, a koji su prosleđeni i njima pre objavljivanja teksta.

Iz Nevladine organizacije “Žene za mir” u Leskovcu zatražili su od relevantnih institucija da reaguju u skladu sa svojim obavezama i ovlašćenjima, te temeljno i blagovremeno istraže slučaj grupa na društvenoj mreži Telegram i pozvali sve devojke i žene da prijave svaki oblik nasilje kako bi nasilnici bili mapirani i prepoznati od nadležnih institucija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i Twitter nalogu.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare