UPOZORENJE: Najpoznatija lekovita biljka koju svi koristimo zapravo štetna po zdravlje!

Foto: Pixabay.com

Ekstrakti biljke aloje vere, koji se koriste u svim zemljama sveta, pa i u Srbiji, sadrže štetne sastojke, koji su toksični i u određenim situacijama mogu biti i kancerogeni, pokazuju podaci Evropske agencije za sigurnost hrane. Zbog toga je pre dve i po nedelje doneta uredba da se takvi proizvodi povuku sa tržišta.

.

Naime, kako prenosi 24 sedam, određene supstance u ovom kaktusu mogu da budu genotoksične i da utiču na gene, a ceo list biljke može da bude kancerogen. Upravo zbog toga Evropska komisija je 18. marta donela uredbu kojom se poručuje da su određene supstance u zeljastoj biljci, koja se vekovima koristi u narodnoj medicini, zapravo štetni za oralnu upotrebu.

U ovom dokumentu piše da je, na osnovu ranijeg zahteva EK, Evropska agencija za sigurnost hrane 2017. završila naučno ispitivanje i donela mišljenje da su takozvani hidroksiantracenski derivati, koje sadrže ekstrakti aloje, genotoksični, ali pre svega da je ekstrakt celog lista ove biljke kancerogen.

Sada je komisija otišla korak dalje i uredbom naložila da se proizvodi koji sadrže sastojke aloe-emodin, emodin, dantron, kao i svi proizvodi od lišća aloje koji sadrže hidroksiantracenske derivate, u potpunosti zabrane u prehrambenim i dijetetskim proizvodima, dok se neki drugi sastojci stavljaju u ograničenu upotebu i nadzor.

To zapravo znači da se ove zabrane i ograničenja odnose samo na dijetetske suplemente i prehrambene proizvode, pošto u generičkim i inovativnim lekovima nema ekstrakata aloje, već samo, eventualno, nekih njegovih sastojaka, koji su dozvoljeni za upotrebu.

“Odavno je poznato da je oralni unos veće količine sastojaka iz ekstrakta aloje štetan. O tome se do sada vodilo računa u legalnoj proizvodnji suplemenata, pa su oni sadržali upozorenja na uputstvima i pakovanjima. Ali treba imati na umu da se radi o zaista velikim količinama, koje su precizno utvrđene laboratorijskim ispitivanjima”, napominje dr sc. Nada Kovačević, šef katedre za farmakognoziju na Farmaceutskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, i dodaje da su lekovi i dijetetski suplementi korisni, ali da njima i inače treba rukovati svrsishodno, a da svako preterivanje može da bude opasno.

S druge strane, ovakvi proizvodi prodaju se i na rafovima apoteka širom zemlje.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare