Upozorenje roditeljima: Pedofili kao lažni pedijatri na društvenim mrežama

Foto: Shutterstock

Čime se služe pedofili koji traže fotografije i snimke od naivnih roditelja, objasnili su stručnjak za bezbednost na Internetu Katarina Jonev i Igor Jurić iz Fondacije „Tijana Jurić“.

.

Pojavili su se lažni pedijatri, što je Katarina objavila na svom Instagram profilu. Nudili su roditeljima savete, pa tražili fotografije gole dece pre „pregleda“. Šta su posle s njima radili, znaju samo oni ali ne i roditelji koji su ih naivno poslali očekujući savet lekara.

„Nažalost, mreže imaju politike da dozvoljavaju određenim profilima da se bave ovakvom aktivnošću. Pojedinci su našli način kako svoje bolesne potrebe da zadovolje, da dođu do fotografija dece. Imali smo veliki broj slučajeva, lažnih novinara koji kontaktiraju mlade sportistkinje, lažne fotografe koji zovu devojčice da budu manekenke, i ovo što je učestalo sada u poslednjih godinu i po dana, to su lažni pedijatri. Predstavljaju se kao ženske osobe, na profilima pozivaju roditelje da se obrate, dele neke savete“, upozorila je ona, prenosi Mondo.

Dodala je da roditelji to najčešće rade zbog obmane da će dobiti besplatan savet, a da nisu u tom trenutku ni svesni da ćete isto dobiti besplatan savet ako pozovete ili odete u Dom zdravlja.

„Roditelji jesu izgubljeni, znam i one koji imaju po pet-šest pedijatara u telefonu, ne znaju više šta da rade. Čim neko traži slike deteta, intimnog dela tela, to ne može biti u redu. Ne šaljite fotografije svog deteta nikome, ovakvih zloupotreba je sve više i više“, rekla je ona.

Zavisi kako se krivično delo karakteriše, da li je fotografija zloupotrebljena ili je kasnije i distribuirana, kao i video snimci, rekao je Igor Jurić. Zakon srazmerno tome određuje kaznu.

„Ja moram reći da, pošto vodimo net patrolu i stalno smo u susretu sa raznim video materijalima i fotografijama zloupotrebe dece, taj broj i način distribuiranja sve više se povećava. Svakog dana dobijamo ih sve više. „, rekao je on.

Broj zloupotreba je povećan na Internetu, ali je nivo svesti na malo višem nivou, kada su prijave u pitanju.

„Ljudi danas znaju da neke stvari ne smeju da se zloupotrebljavaju, i tada se dogodi prijava. Nivo tehnološke pismenosti jeste na malo niskom nivou, kada ljude upozoravamo na ovakve stvari na radionicama, oni kažu – ma, preterujete. Misle da je nemoguće sve dok se ne dogodi“, zaključio je Jurić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i Twitter nalogu.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare