Vrtoglavi rast cena nekretnina: Kvadrat stana u centru Leskovca ne može da se nađe ispod 800, u Nišu ispod 1.000 evra

Set različitih faktora, kao što su između ostalih neuravnotežena ponuda i potražnja, poskupljenje građevinskih materijala i manjak investicionih prilika za građane, nastavio je da „gura“ tržište nekretnina u istom pravcu i u junu mesecu. Cene nekretnina su tako rasle i prošlog meseca.

.

Do prošle godine cena kvadrata jednog solidnog stana u Leskovcu bila je 450 evra u starogradnji, a danas već 800.

U Nišu je u junu mesecu, kao i proteklih meseci, zabeležen najveći rast cena kvadrata. Na Bulevaru Nemanjića cene su porasle za 3,92 odsto i cena u junu je iznosila 1.300 evra po kvadratu. Na Paliluli u Nišu su cene porasle za 1,94 odsto i kvadrat košta 1.050 evra.

Manji rast cena je zabeležen na Durlanu (0,96 odsto), gde je cena kvadrata 949 evra, i Panteleju (0,88 odsto) gde je cena kvadrata 912 evra.

Što se tiče Kragujevca cene su porasle za okruglo 1 odsto, i prosečna cena iznosi 810 evra. U slučaju Pančeva, cene su u junu pale za 0,41 odsto, i cene kvadrata su u proseku 975 evra.

Prema mišljenju stručnjaka za tržište nekretnina, Marka Zandija, tržište nekretnina je ove i prošle godine doživelo procvat na svetskom nivou. On kao glavni razlog ovom kretanju na tržištu, u svojoj kolumni za CNN, ističe rekordno niske kamatne stope koje su, posledično, kupovinu nekretnina učinile posebno atraktivnom.


U Srbiji je u junu ove godine zaključen 14.121 ugovor o kupoprodaji nepokretnosti, što predstavlja povećanje od 16 odsto u odnosu na isti mesec 2020. godine.

U Izveštaju sa tržišta nepokretnosti Republičkog geodetskog zavoda (RGZ) se navodi da je tokom juna 2021. godine na teritoriji Srbije prometovano ukupno 15.448 nepokretnosti od čega je 5.613 prometa zemljišta, 3.729 prometa objekata i 6.106 prometa posebnih delova objekata, prenosi Tanjug.

RGZ navodi da je količina novca na tržištu u junu ove godine iznosila je 549,7 miliona evra i da je dominantan način plaćanja nepokretnosti bio gotovinski, odnosno u 85 odsto realizovanih prometa. Posebni delovi objekta su se češće plaćali iz kredita od ostalih nepokretnosti.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare