Zabrana kretanja u vreme korone jako loše uticala na decu sa smetnjama u razvoju

Foto: CNN

Zaštitnik građana utvrdio je da su mere zabrane kretanja tokom vanrednog stanja uzrokovanog pandemijom zaraznog virusa kovid-19 negativno uticale na ostvarivanje različitih prava deteta i da su negativan efekat posebno imale na ostvarivanje prava dece sa smetnjama u razvoju ali i na njihov dalji psihofizički razvoj.

.

U „Posebnom izveštaju Zaštitnika građana o uticaju propisa i mera za sprečavanje širenja zarazne bolesti kovid-19 na ostvarivanje prava deteta“, koji je predstavljen danas u Palati Srbija, najviše podložna kršenju tokom vanrednog stanja a i nakon njegovog ukidanja bila pravo na održavanje ličnih odnosa sa roditeljem sa kojim dete ne živi i pravo na korišćenje usluge socijalne zaštite (dnevni boravak).

Zbog nemogućnosti korišćenja usluge dnevnog boravka deca sa smetnjama u razvoju su se povlačila u sebe, a prema izjavama roditelja uvedene mere su imale negativne srednjoročne i dugoročne efekte po dete: sprečavanje razvoja, trajan negativan efekat, sporo vraćanje u rutinu i pogoršanje mentalnog razvoja, pokazuje Poseban izveštaj Zaštitnika građana.

Zaštitnik građana je u posebnom izveštaju u preporukama za otklanjanje nedostataka naveo da pre usvajanja sličnih mera, donosioci odluka treba da razmotre moguće negativne uticaje na određene kategorije dece, ali i da uzmu u obzir profesionalne obaveze roditelja i u skladu s tim obezbede adekvatnu podršku deci sa smetnjama u razvoju.

Takođe, nadležni organi treba da u donošenje sličnih mera uključe i decu, roditelje i zaposlene u ustanovama socijalne zaštite, a nadležno ministarstvo treba da obezbedi da zaposleni u dnevnim boravcima urade individualne planove podrške za decu u slučaju ponovnog ograničenja kretanja i da se rad u takvim okolnostima odvija putem onlajn platformi.

Pre predstavljanja izveštaja, zaštitnik građana Zoran Pašalić je rekao da je institucija kojom rukovodi težište svojih aktivnosti u vreme vanrednog stanja ali i sve do danas stavila na zaštitu najugroženijeg dela stanovništva – dece, starih, osoba sa invaliditetom i siromašnih.

„Naš Poseban izveštaj sublimira sve aktivnosti koje je u periodu vanrednog stanja sproveo Zaštitnik građana na zaštiti prava deteta i odnosi se ne samo na decu sa posebnim potrebama već na svu decu koja su u takvoj situaciji bila ugrožena“, rekao je Pašalić.

Pašalić je naglasio da vanredne situacije zahtevaju vanredno reagovanje, promenu načina rada i prilagođavanje novim uslovima i da su se tokom vanrednog stanja menjale epidemiološke mere i u skladu sa tim i problemi građana na šta je Zaštitnik građana je reagovao, savetovao i podnosio inicijative za izmene propisa.

Direktorka UNICEF-a Dejana Kostadinova pre predstavljanja izveštaja izjavila je da su mere Republike Srbije na sprečavanju širenja pandemije bile brze i odlučne ali da su, međutim, ograničile neka prava deteta i izrazila uverenje da će nadležne institucije sprovesti preporuke sadržane u Posebnom izveštaju kako bi se eventualne slične situacije izbegle u budućnosti.

Zamenica Zaštitnika građana za prava deteta Jelena Stojanović rekla je predstavljajući izveštaj da su razlozi za ograničenje prava deteta tokom vanrednog stanja bili komplikovana procedura za dobijanje dozvole za kretanje u vreme zabrane kretanja, slaba koordinacija nadležnih organa i nemogućnost transformisanja dnevne nege potrebne za očuvanje i razvijanje potencijala deteta u aktivnosti koje se mogu raditi na daljinu.

Poseban izveštaj Zaštitnika građana urađen je u saradnji sa Evropskom mrežom ombudsmana za decu (ENOC) uz podršku Kancelarije UNICEF-a u Beogradu.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare