Višedecenijski problemi sa vodosnabdevanjem u Vlasotincu došli na naplatu

Zbog prisustva velike količine peska u crpnoj stanici sirove vode u Boljaru žitelji Vlasotinca su treći dan bez vode, još uvek je neizvesno kada će to biti rešeno, a problem je zapravo višedecenijski i može lako da se ponovi prilikom prve sledeće zime.

.

Fabrika je napravljena još 1996. godine, kao najskuplje moguće rešenje, bez upotrebne dozvole, i to na 36 parcela koje se vode kao poljoprivredno zemljište, upozorio je krajem marta zamenik predsednika opštine Vladimir Kocić govoreći o sanaciji vodozahvata na reci Vlasini.

„U toku je izrada projekta hitnih sanacionih radova koji će zajedno finansirati opština i JP Srbijavode, koje je finasiralo i rekonstrukciju cevovoda odnešenog u poplavi u januaru i radove na delu oštećenog vodozahvata. Ljudi iz „Černog“ (Institut, prim.aut) su dali ponudu, očekujemo ugovaranje radova, da uradimo projekat i dobijemo dozvolu za rekonstrukciju brane jer se trenutno snabdevamo vodom za piće sa alternativnog vodozahvata. Čim se završi taj projekat, vrednost radova bi trebalo da bude oko 12-13 miliona, polovinu će finansiratio opština Vlasotince, a polovinu „Srbijavode“. U toku su i sanacioni radovi u MZ Stajkovce, naniže od mosta“, rekao je Vladimir Kocić.

On je dodao da će posle tih hitnih sanacionih radova morati da se radi detaljan projekat rekonstrukcije vodozahvata, cevovoda, crpne stanice i cevovoda koji vodi do fabrike vode.

„Radni rok tih objekata je istekao, cevi stalno pucaju. Radimo na tome da fabriku vode ozakonimo, ucrtamo u katastar jer ne možemo da radimo projekte za rekonstrukciju dok ne izvršimo ozakonjenje tog objekta. Krenuli smo i sa projektima prepacelacije i spajanja jer se fabrika vode nalazi na 36 parcela koje su do dan danas poljoprivredno, a ne građevinsko zemljište. Takođe, završava se projekat Mandžinog potoka, reke Šišavice i svih ostalih vodotokova drugog reda  kako bismo sa Kancelarijom za upravljanje  javnim ulaganjima našli mogućnosti da finansiramo sve te projekte. Imali smo već tri sastanka sa Ministarsvom građevine i dogovoreno je da  u toku maja opština Vlasotince uđe u prvi krug projekta “Čista Srbija“, u vezi sa izgradnjom fekalne kanalizacije u svim većim seoskim mesnim zajednicama, uz izgradnju jednog novog postojenja i uz rekonstrukciju dela postojeće kanalizacije. To je oko 78 km kanalizacione mreže. Imamo spremno 70% tih projekata, a izradu ostalih 30% će ministarstvo da finansira i nadam se da ćemo moći u ovoj godini krenemo sa gradnjom te kanalizacije“, rekao je zamenik predsednika opštine Vlasotince Vladimir Kocić.

Predesnik opštine Vlasotince  Bratislav Petrović kaže za Rešetku da će hitni sanacioni radovi početi u narednih mesec i po dana.

“A za rekonstrukciju vodozahvata i priključenje na sistem Barje već se konkurisalo kod Kancelarije za upravljanje javnim ulaganjima Vlade Srbije, ali početak radova zavisi od pribavljanja potrebne dokumentacije i dozvola. Radimo na tome da fabriku vode ozakonimo, ucrtamo u katastar, jer ne možemo da radimo rekonstrukciju dok ne izvršimo ozakonjenje tog objekta koji je sagrađen pre skoro tri decenije. Krenuli smo i sa projektima prepacelacije i spajanja zemljišta jer se fabrika vode nalazi na 36 parcela koje su do dan danas poljoprivredno, a ne građevinsko zemljište“, tvrdi Petrović.

Prema informacijama koje smo dobili iz vrha vlasti, trenutno se razmišlja i o tome da se zbog cele situacije na čelo Fabrike vode, pa možda čak i Vodovoda dovede novi čovek.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare