Beograd – Leskovac

Trebalo bi da postoji voz. Brza pruga Beograd – Leskovac. Bife u kojem ti šanker u pripitom stanju sipa kafu u metalnu šolju zaboravljajući da je zakuva. Pokušaš da uzmeš gutljaj, ali zrnca nekuvane kafe ti se zalepe za jezik i onda moraš da naručiš kiselu vodu da sve to ispereš.

.

Nekad se uz kafu obavezno služila i kisela, ali ne može tako da bude u vremenu brzih pruga. Tu se sve naručuje i plaća zasebno.

Sloboda izbora je ideal kom smo težili.

Želimo da sami pravimo kombinacije koje nama odgovaraju: ako nam se jede suši u kineskom restoranu, treba nam mogućnost da sami određujemo njegove sastojke.

Bilo bi dobro da postoji i kineski restorančić u tom vozu, pokoji butik i prodavnica suvenira. Da potrošimo svu lovu koja nam ispada iz novčanika.

Stizalo bi se za sat i po. To je optimalno vreme da ne izgubiš živce i da ti misli slobodno lutaju utiscima i slikama prethodnih dana, pre nego što počnu nervozno da zapitkuju: „Gde smo, jesmo li stigli, kad ćemo da stignemo, koliko još ima?“.

Sat i po vremena.

Može da se izdrži bez kafe i cigarete. A može i da se zapali u bifeu ako se baš mora, a rekla bih se da se mora ukoliko je dozvoljeno pušenje. A što ne bi bilo dozvoljeno? Nemojte to da mi uskratite.

Budućnosti, tebi se obraćam. Nemoj me lišavati cigareta.

A hoće, zabraniće mi.

Zabraniće mi i cigarete i pripite šankere i metalne šoljice i nekuvanu kafu.

Ostaće samo butici i restorani, beskrajne mogućnosti izbora, trošenja, ubijanja vremena i smisla, i ja ću okretati glavu s leva na desno i s desna na levo sve dok mi se toliko ne zavrti u glavi, više nego što mi se vrtelo onda u kafiću pored gimnazije kad me je Ana naučila kako se uvlači dim u pluća, više nego što mi se vrtelo kad sam s decom skakala na trambolini, više nego što mi se vrtelo posle masaže vrata.

Biće posla za neurologe u toj budućnosti koja je sada, a ja pomalo učestvujem u njoj, a više bežim. Brzim vozom ili Kanisovim busom, svejedno.

Živim u Leskovcu.

Stigla sam ovde i vratila se u prošlost.


Milica Sniva je rođena u Beogradu 1986. kao Milica Marković. Studirala dramaturgiju na Fakultetu dramskih umetnosti i diplomirala socijalnu politiku i socijalni rad na Fakultetu političkih nauka u Beogradu 2013. godine. Preselila se u Leskovac i zaposlila u Centru za socijalni rad kao socijalni radnik na poslovima novčane socijalne pomoći 2014. Rodila dvoje dece, devojčicu i dečaka. Napisala roman „Simptomi“, objavljen 2021. u izdanju Partizanske knjige. Roman je bio u užem izboru za NIN-ovu nagradu.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

2 Komentara
Najstarije
Najnovije Najviše glasova
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

Koja je poenta ovih tekstova? Beograd i povratak u prošlost tj Leskovac? Kvazi elitističko omalovažavanje male sredine.

To se odnosi i onaj tekst one leskovcanke od pre par nedelja koja se odselila u Novi Sad i sad kad se vratila majci za praznike i zgrazava se onim sto vidi.

Leskovcu se desio kapitalizam kao i ostatku Srbije. Fokusirajte se na probleme ljudi i o njima pišite bez promovisanja ovih snobovskih komentara

Mnogo toga bi trebalo što sada nije. Al je pitanje dal će i kada će biti nešto od toga što bi trebalo. Pa kud se Milice vrati iz Beograda? Zašto se dete vrati u prošlost? Uvek je bolje ići napred, u budućnost. Prošlost treba ostaviti tamo gde i pripada u prošlost. E sad čuveno filozofsko pitanje : ako mnogo toga što bi trebalo da bude sada nije kakvu budućnost čovek može da očekuje? Ima li nade? Da li te ovaj grad guši ili nadahnjuje?