Blagoje Nikolić – Leskovčanin koji je, po naređenju Lenjina, uhapsio predsednika ruske Vlade

Ovaj stolarski radnik rodio se u Leskovcu, revolucionar postao sa nepunih 15 godina, učestvovao u Oktobarskoj revoluciji i herojski poginuo na Sutjesci.

.

Iza imena Blagoja Nikolića, po kome je nazvana jedna od leskovačkih ulica, krije se zanimljiva biografija, koja počinje 22. februara 1885. godine.

Toga dana se u Leskovcu rodio Blagoje Nikolić, koji, svega deceniju i po kasnije, postaje član Sindikata i Socijalističke partije Srbije. Oktobarsku revoluciju dočekuje kao radnik “Putilovskog zavoda“, fabrike za proizvodnju traktora i istaknuti član “Crvene garde“.

Prema amričkom piscu Džonu Ridu, koji je ključne događaje u Oktobarskoj revoluciji opisao u svojoj knjizi “Deset dana koji su potresli svet“, u napadu na Zimski dvorac, a po naređenju Štaba i Lenjina, buržoasku Vladu, na čelu sa predsednikom Kerenskim, hapse dva Srbina: Blagoje Nikolić i Danilo Srdić iz Like, predvođeni Vladimirom Antonovim Ovsejenkom, ovlašćenim za hapšenje.

U to vreme, Blagoje Nikolić je bio član Komunističke partije Rusije, Ukrajine, Bugarske i Jugoslavije. Bio je delegat KPJ u Drezdenu i Beču, a 1928. postaje član Centralnog komiteta i zamenik Đure Đakovića. Proganjan je i više puta hapšen, pa se morao povući u ilegalu.

Nakon napada Hitlera na Sovjetski savez, aktivno se uključuje u organizaciju oružane borbe i prebacivanje ljudi iz Leskovca na Kukavicu, radi formiranja Kukavičkog partizanskog odreda.

Tokom rata bio je pri Vrhovnom štabu Narodno-oslobodilačke vojske.

Poginuo je 15. juna 1943. godine na Košuru, kod Tjentišta, u čuvenoj bitki na Sutjesci, kao običan borac Druge proleterske brigade. Veruje se da se početkom rata sukobio sa Titom, zbog čega je bio smenjen sa svih rukovodećih pozicija u partizanskoj vojsci.

To je možda i razlog da Blagoje Nikolić nije proglašen narodnim herojem.

Jedna ulica u Leskovcu danas nosi njegovo ime, a park Devet Jugovića krasi bista sa njegovim likom.

S.Stojiljković

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

1 Komentar
Najstarije
Najnovije Najviše glasova
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

Hvala vam gospodjo Stojiljković na ovom divnom tekstu. Fabrika za izradu namestaja i stolarije u Leskovcu se je zvala „Blagoje Nikolic“. Bila je na mestu sadasnjeg hipermarketa „Roda“. Otac i majka su mi radili u tom kombinatu. Znao sam mu sestru i zeta i njihovu decu. Ne zna se zasto nije postao narodni heroj. Ovo je tipicno za Srbe. Sada su cetnici glavni oslobodioci od Nemaca, a partizani su bili „saradnici“ Nemaca. Kod nas Srba sve je naglavacke postavljeno. Zato i imamo nasu diku od predsednika Acu Srbina!? Samo tako!