Borba za diplomiranje: Finansijski tereti najveća prepreka na putu do visokog obrazovanja

Diplomiranje sa visokog obrazovanja donosi mnoge izazove za studente. Studenti kažu da je glavni problem koji ih muči, čak i kada sun a budžetu, visoka cena izrade završnih radova.

.

Nakon što i završe svoje radove, studenti se suočavaju s nizom dodatnih troškova.

“Prvo, tu su administrativni troškovi, u iznosu od 5.000 dinara, koji pokrivaju razne takse i upisnice potrebne za diplomiranje. Takođe, overenje položenih ispita košta dodatnih 2.500 dinara. Ali to nije kraj. Obavezni smo da dostavimo najmanje četiri primerka svog završnog rada, pri čemu peti primerak može biti opcionalan, ako student želi da zadrži kopiju za sebe. Cena fotokopiranja ovih radova varira u zavisnosti od fotokopirnice, što dodatno opterećuje džepove studenata”, komentariše diplomac niškog univerziteta Danilo Mičić.

On dodaje da to nisu jedini problemi s kojima se studenti suočavaju.

“Najveći problemi proističu iz odnosa s pojedinim profesorima. Bez obzira na nivo znanja i trud koji studenti ulože, neki profesori često donose ocene na osnovu trenutnog raspoloženja, što dovodi do nezadovoljstva i stresa među studentima”, tvrdi on.

Pored toga, kako ističu studenti, ponašanje i komunikacija sa profesorima takođe igraju značajnu ulogu u ocenama.

“Profesori su često osetljivi na svako negativno ponašanje, kao što su kritičke primedbe ili suprotstavljanje, čak i ako su izražene na intelektualan i konstruktivan način. Takvo ponašanje studenta može značajno uticati na ocene, što dodatno komplikuje njihov akademski put”, kaže Mičić.

Izazovi u vezi sa stanovanjem mogu da budu čak i posebna priča.

“Mnogi od nas pokušavaju da pomognu svojim porodicama finansijski i snose deo troškova stanovanja, pa čak i pronalaze poslove u drugim gradovima kako bi podržali svoje studije. Problemi sa stanovanjem postaju posebno izraženi kada su izdavaoci stanova u pitanju. Često privlače studente primamljivim cenama, ali zatim dodaju neprijavljene troškove za čišćenje, internet, struju i druge usluge. To dodatno opterećuje finansije studenata. A o rastućim troškovima grejanja tokom zimskih meseci, da I n e pričam”, jada se ovaj diplomac.

Marija Vučković sa Elektronskog fakulteta za našu Omladinsku redakciju ističe dodatne probleme koji su specifični za njihovu oblast studija. Ona primećuje da fakultet može biti nezgodan za organizaciju, posebno za nove studente.

“Kada je reč o administrativnim pitanjima, studenti se suočavaju s nedostatkom podrške na šalterima i često se osećaju prepušteni sami sebi. Profesori često koriste specifičnu terminologiju koja nije opštepoznata, što dodatno komplikuje proces učenja. Takođe, amfiteatri su često hladni, što stvara neprijatne uslove za učenje. Studenti se takođe suočavaju s izazovima oko obezbeđivanja računara ili laptopa, što nije svako u mogućnosti da priušti. Takođe, nedostatak kompjutera u čitaonicama može predstavljati prepreku za student”, upozorava ona.

Ovaj problem nije specifičan samo za Elektronski fakultet, već je to problem sa kojim se suočavaju studenti širom zemlje.

Naši sagovornici zaključuju da  je potrebno ozbiljno razmotriti mere kako bi se smanjili finansijski tereti na studentima i osiguralo pristupačno obrazovanje za sve.

Autor: David Mitrović

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare