Da li prvom mestu treba da se radujemo ili da se ozbiljno zabrinemo?

I dok opozicionari činjenicu da se grad Leskovac našao na prvom mestu kao mali grad privlačan investitorima u britanskoj publikaciji “Fajnenšel Tajmsa” vide kao poraz jer je to navodni dokaz da u ovom gradu živi jeftina radna snaga, za gradonačelnika Leskovca Gorana Cvetanovića je ovo veliko priznanje koje svedoči o mukotrpnom i uspešnom radu.

.

Cvetanović je podsetio da se 2020. godine Leskovac na istoj listi našao na drugom mestu, te da je napredak na ovom polju i zauzimanje vodećeg mesta na listi gradova najprivlačnijih investitorima “rezultat velikog rada, posvećenosti kako privredi, tako i ostalim oblastima, neprekidnog ulaganja u infrastrukturu, činjenice da u Leskovcu imamo dobre, vredne, marljive radnike i da svoju atraktivnost u pogledu investiranja konstantno unapređujemo i podižemo na viši nivo”.

“Biti priznat i naći se među 330 gradova Evrope, za nas predstavlja podstrek i stimulaciju da nastavimo sa razvojem grada i time unapredimo pre svega kvalitet života naših uvaženih sugrađana i sliku Leskovca kao evropskog grada koji se ponovo opravdano našao kao region budućnosti. Kada govorimo o ovoj temi, moramo da pomenemo i BFC sertifikat čiji smo četvorostruki nosioci sa procentom ispunjenosti kriterijuma od 96,33%, a on se ne dobija tako lako”, kazao je Cvetanović na današnjoj kopnferenciji za novinare.

Odgovarajući na pitanja novinara gradonačelnik je kazao da su prilikom ocenjivanja gradova posmatrani brojni faktori i da je Leskovac dobio najviše poena u Evropi u obračunu za investitore kako bi oni uopšte došli da ulažu u naš grad.

“Kritertijumi su bili i troškovi  priključka na električnu energiju, sami troškovi električne energije, troškovi i vreme za dobijanje dozvola za osnivanje preduzeća, troškovi izvoza i uvoza, dobijanja građevinske dozvole i plaćanja poreza”, objasnio je on.

Podsetimo, u Gradskom odboru Narodnog pokreta Srbije (NPS) Leskovac smatraju da je zapravo niska cena rada u Leskovcu jedan od glavnih razloga zbog kojih ga je britanski „Fajnenšel Tajms“ proglasio najprivlačnijim mikro gradom za investiranje u Evropi.

“Prosečna mesečna zarada građanina Leskovca iznosi oko 65.000 dinara i za više od 20.000 dinara je manja od prosečne zarade na nivou Republike. Medijalna zarada koja daje realniju sliku životnog standarda je daleko niža i od cifre od 65.000 din. Premijerka Srbije Ana Brnabić, prilikom poslednje posete Leskovcu, izjavila je da možemo da očekujemo da će i u narednih deset godina Leskovčani imati najniže zarade u Srbiji. Naši građani žive na rubu egzistencije što investitori smatraju dobrom prilikom za smanjivanje troškova, a lokalna vlast im omogućava još veći profit time što se republički zakoni u Leskovcu izbegavaju i ne poštuju”, saopštili su oni juče.

Inače, „Fajnenšal Tajms“ je u svom obrazloženju rangiranja naveo da se Leskovac  ističe kao najpovoljniji mikro evropski grad budućnosti po efikasnosti troškova, što ga čini izuzetno atraktivnim za investitore koji traže ekonomično poslovanje.

“Leskovac je poznat po tekstilnoj industriji jer ima razvijenu infrastrukturu u toj oblasti, što privlači investitore iz ove industrije. Očekuje se da će Leskovac uz razvijanje infrastrukture i dodatna ulaganja privući još investitora”, piše FT.

Ovaj list navodi da grad ima tradiciju u proizvodnji i da ima obučenu i kvalifikovanu radnu snagu spremnu za zapošljavanje. Leskovac se nalazi u južnom delu Srbije i ima dobre saobraćajne veze sa ostalim delovima zemlje i regiona, što olakšava distribuciju proizvoda i pristup tržištima, a najveći investitori koji posluju u tom gradu su Yura, Delphi/Aptiv Contract Services, Fush, Falke i RIM Group.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

3 Komentara
Najstarije
Najnovije Najviše glasova
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

GRAD sa najgorim vazduhom na svetu,ima li sta bitnije od toga kakav vazduh disemo???? Kakava sudbina nas ceka sa takvim vazduhom????? NAJGORI VAZDUH NA CELOM SVETU…koliko jezivo to zvuci!!!! Za sta? Za radna mesta gde su plate minimalci? Gde ceo dan stojos na traci????

Dobro. Mozemo li da dobijemo info koliku atu imaju stanovnici u gradovima sa nizim plasmanom od nas?

Inace i mi gradjani, ne samo opozicija, mislimo isto.

Mesko, nekad si se predstavljao kao veliki Srbin o patriota, a u stvari si rob neokolonijalizms, gde se radujeś što smo mi za kolonijalne sile najjeftini ljudi. Kao što su Tajlanđanke, i Tajlandski transvestiti najeftini, pa cveta seksi turizam za izopaĉene zapadnjake, tako se ti raduješ što smo mi skoro pa besplatni tobovi, za 250 dolara mesečno. A sina, za vreme zabrane zaposljavanja, uguravaš u BIA. Tamo će biti zapadni agent, kao i tatko. Da nece mozda da brani Srbiju od stranih sluzbi? Ha ha ha, obavezno.