Da li znate da u Leskovcu možete da uradite BESPLATAN snimak pluća ukoliko imate upalu, a nemate koronu?

I dok pojedina udruženja građana i opozicionari u Leskovcu optužuju zdravstveni sistem da je u potpunom haosu i rasulu, iz zdravstvenih ustanova u ovom gradu priznaju da je preopterećenje zbog kovid pacijenata preveliko, ali kažu da se trude da svakom pacijentu ukažu svu potrebnu negu i pomoć.

Sve češće se čuje da je trenutno najveći problem ne-kovid lečenje, kao i da su najviše ugroženi pacijenti koji nemaju korona virus već pate od drugih hroničnih bolesti ili stanja. A zaparavo je procedura vlo jednostavna i nju bi trebalo da izabrani lekari objasne svakom svom pacijentu.

„Svi pacijenti sa febralnim stanjima, sa temperatutom, sa simptomima koji ukazuju na postojanje ovog virusa u njihovom organizmu, trebalo bi da se jave u kovid ambulantu. Svi ostali, sa nekim drugim tegobama, svom izabranom lekaru“, počinje sa objašnjavanjem novinaru Rešetke direktor leskovačkog Doma zdravlja Slaviša Božić?

Ali šta se dešava kada se ustanovi da pacijent ima upalu pluća a nema koronu?

To sada ne neki način jeste problem. Naši lekari svima sa pneumonijom pišu uput za Kovid bolnicu jer je Grudno odeljenje ušlo u kovid sistem. Čak i naš rendgen više nije utakozvanoj zelenoj zoni. Verujte, pregledamo i preko 400 pacijenata dnevno, samo simptomatičnih na kovid. I Služba radiologije nam je, nažalost, od 3. oktobra u crvenoj zoni. Tako da pacijenti, koji imaju upalu pluća, nemaju kopronu, a njihov lekar specijalista zahteva nanovo snimanje kako bi uporedio trenutno sa prethodnim stanjem, može da odradi bez pronblema snimak pluća u ATD-u. Tamo se rade radiološki snimci za ne-kovid pacijente“, navodi Božić.

Oboleli od korona virusa nisu jedini pacijenti koji tokom pandemije zahtevaju zdravstvenu pomoć – tu su hronični bolesnici, ali i oni koje prosto zaboli zub ili zadobiju povredu ili grip. Kako je naše zdravstvo, u jeku epidemije, odgovorilo na potrebe onih građana koji nisu imali problema sa koronom, već su im se obratili povodom nekog drugog zdravstvenog problema, možda najbolje govori primer Leskovčanke Ljiljane Nešić.

„Tako da sam za lečenje u privatnim ambulantama, s obzirom da zbog svog zdravstvenog stanja ne smem da rizikujem ’mešanje’ sa kovid pacijentima na bilo koji način, dala u poslednje tri nedelje za različite analize i snimke tačno 54.000 dinara. Inače, zvdravstveno osiuguranje ovoj držabvi redovno uplaćujem skoro celog svog radnog veka“, ističe ona.

A već smo pisali i o tome da lečenje kovida i upale pluća Leskovčane košta ko “Svetog Petra kajgana” jer im se prepisuje Longacef, a samo jedna ampula košta 900 dinara.

Leskovac je već godinama grad sa najnižim primanjima u Srbiji, a kako smo ranije danas preneli, za tročlanu porodicu iz unutrašnjosti Srbije skoro pola minimalca potrebno je izdvojiti da bi kupili lekove koji su im neophodni za lečenje virusa covid-19.

Spisak lekova veoma je brojan, a uvidom u njih možemo da zaključimo da je pravi luksuz danas u Srbiji kupiti lek.

Naime, za četiri kutije Pronisona mora se izdvojiti 1.520 dinara, dok za dve kutije Levoxa 1.700 dinara. Za četiri kutije Pancefa potrebno je izdvojiti 1.280 dinara, a za dve kutije Cevital forte 900 dinara. Ništa manje jeftinijiji nisu vitamini i suplementi koji jačaju iminutet kao što je Eravit imuno, selen i cink. Za to je potrebno izdvojiti 900 dinara.Sirupi za iskašljavanje su više od 500 dinara, dok je nešto jeftiniji panadol koji iznosi 200 dinara.

 

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare