Drvlje i kamenje od strane narodnih poslanika iz Leskovca i Lebana po sudijama koji nisu mogli da im odgovore

Poslanici Skupštine Srbije razmatrali su predlog odluke o izboru 37 sudija koji se prvi put biraju na sudijsku funkciju, a o njima su govorili i narodni poslanici iz Leskovca Jelena Kocić i Branimir Spasić iz Lebana.

.

Ipak, pored pojedinačnih reči hvale za nove kandidate, poslanici sa juga su bacali drvlje i kamenje na postojeće sudije, maltene, po svim osnovama. Skupštinska govornica je  u slučaju rasprave o sudijama pretvorena u mesto za javni obračun s onima koji nemaju priliku da odgovore na uvrede i klevete.

“Mi danas kandidate biramo na osnovu njihove stručnosti i biografija, a ne na osnovu partijskih knjižica, kao što su to činili oni pre nas. Te 2009. godine, kada je bila ta katastrofalna reforma pravosuđa, ja sam upisala Pravni fakultet Univerziteta u Nišu. Do tada sam mislila da živim u državi u kojoj je uređen pravni sistem”, prisećala se Jelena Kocić (SNS), te navela primer, kako je kazala, koruptivnog izbora sudija u tom periodu.

Navela je primer izbora sudija iz Vlasotinca.

“Ja ovde imam kod mene dokument gde su taksativno navedena imena tužioca i sudija, gde su svi pojedinačno opisivani. Ovde se nalazi sa jedne strane pečat i potpis tadašnjeg predsednika Opštinskog odbora Demokratske stranke, a sa druge strane potpis predsenika Opštine Vlasotince. Na spisku stoji da svi oni koji su okarakterisani kao okoreli neprijatelji Demokratske stranke da nisu podobni za obavljanje funkcija, a podobni su bili samo sudije i tužioci čiji su članovi porodice bili članovi DS-a ili pružali pravnu pomoć ovoj stranci. Upravo ovakav način izbora sudija jeste bio dokaz političke korupcije”, navela je ona.

Narodni poslanik Spasić Branimir (SNS) iz Lebana kazao je prilikom rasprave da je demokratsku vlast interesovalo samo to da očisti sudove koji nisu bili njima podobni.

“Reforma pravosuđa  je izazvala haos u sudovima i ostavila trajne posledice na naše sudstvo. Sudije su išle od suda do suda, sudske kutije su se šetale, odlagala su se ročišta… Onda dolazimo do kašnjenja sa predmetima, a onda dolazimo i do ogrmonih iznosa štete koej država plaća i dan danas. Država Srbija jej za period od 2016. do 2020. na ime štete zbog toga što suđenja predugo traju isplatlila skoro 4,5 milijarde dinara. To je direktna posledica reforme pravosuđa”, naveo je on.

Ono što je važno kada se donosie odluke o sudijama koji se postavljaju prvi put na određenu poziciju jeste činjenica da mi tek na osnovu procena i predloga treba da formiramo mišljenje o nečemu što će biti.

Dakle, poslanici su danas birali mlade ljude, dajući im šansu da se pokažu u kojoj su meri profesionalci i u kojoj meri će obnašati nezavisno, časno, pošteno i stručno poziciju za koju su konkurisali. O njima, na tački dnevnog reda koja se ticala baš njih, skoro da nije bilo ni reči.

Spisak trideset sedmoro sudija koji se prvi put biraju na sudijsku funkciju pogledajte OVDE.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i Twitter nalogu.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare