U iznosu od 300.000 dinara kazniće se pravno lice, sa 150.000 dinara biće kažnjen preduzetnik, 50.000 dinara biće kažnjeno odgovorno lice u pravnom licu, 30.000 biće kažnjavani „kovid redari“, odnosno odgovorna lica za sprovođenje mera, a sa 5.000 biće kažnjeno fizičko lice koje prekrši mere.
Ovo je danas odlučila Vlada Srbije, a kažnjavanje pravnih i fizičkih lica koji ne poštuju proceduru u vezi sa korišćenjem kovid propusnica počeće od ponedeljka, 25. septembra.
Kako je najavljeno, u subotu i nedelju će sve inspekcije biti na terenu, kako bi, zajedno sa ugostiteljima, proverili u praksi kako funkcioniše sistem.
I dok leskovački ugostitelji ozbiljno razmišljaju da od sutra posle 22 časa obustave rad, ukoliko želite da uđete u neki kafić posle tog vremena, moraćete da imate instaliranu aplikaciju u telefonu koja će pokazivati zaduženom kovid redaru da li ste vakcinisani ili ne. Ukoliko niste, ona će „svetleti crveno“.
Kako je rečeno novinarima Rešetke, sutra u 9 prepodne će u zgradi Jablaničkog okruga biti organizovan sastanak svih komunalnih službi i inspekcija na kojem će se objasniti nadležnima šta bi trebalo da rade.
„Bitno je reći da inspektori i komunalni policajci tokom ovog vikenda neće kažnjavati ugostitelje i goste posle 22 časa, već će im davati instrukcije šta će im sve biti potrebno od ponedeljka, kada će se i zvanično početi sa mandatnim kaznama“, objašnjava šef Odeljenja leskovačkih komunalnih službi Saša Pešić.
Kako smo ranije danas pisali, komunalni milicajci i inspektori će ići po lokalima u pratnji sa po dva policajca i kontrolisati ugostiteljske objekte.
Kovid propusnice, tj. kontrola zelenih sertifikata, nešto je što se već dugo primenjuje širom sveta u ugostiteljskim objektima. Ta mera, kao i verovatno mnoge ostale epidemiološke mere biće ukinute onoga momenta kada stepen vakcinacije stanovništva dostigne zadovoljavajući nivo. To će, sudeći po iskustvu ostalih zemalja, biti osnov za postepeno vraćanje u život kakav pamtimo pre 2020. godine – navodi se u saopštenju Vlade Srbije.
Inače, danas je u Plati „Srbija“ u Beogradu, održana Peta sednica Koordinacione komisije za inspekcijski nadzor koja je za godinu dana izvršeno je skoro milion nadzora, u proseku oko 3.000 nadzora dnevno.
U koordinaciji učestvuje 2.399 inspektora svih nivoa. Direktno su nadležne sanitarna inspekcija, inspekcijski organi lokalne samouprave, kao i komunalna inspekcija i milicija. Sanitarna i komunalna inspekcija, i komunalna milicija uradile su preko 70% nadzora nad opštom populacijom i privredom. Utvrđeno je preko 30.000 nepravilnosti, a izrečeno skoro 9.000 prekršajnih naloga.
Najveći broj nepravilnosti, skoro 50% se odnosi na nenošenje lične zaštitne opreme. Oko 90% od ukupnog borja kazni izrečeno je tržnim centrima, prodavnicama i ugostiteljskim objektima.
Trebe se zarade one 20 000 sto ce davu pred izbori na izlapeli penzioneri.