Goleme su muke, ali na kraju sve dođe na svoje, kad ima ko dobar dan da kaže – Ovako bi danas zvučale pesme Tome Zdravkovića

Pogledam unazad, sve je bilo puno. U mom rodnom mestu na hilajde ljudi. Ne plači majko što svi idu preko, ti ponosna na svog sina budi. Napuštene kuće, u srcu je seta. U rodnom kraju i dalje cveće cveta. Gde god da odem, uvek tu se vraćam, tu su moji stari, tu su moja braća.

.

Ovo su stihovi pesme koja je nastala u Pečenjevcu, u restoranu „Tomina priča“, a potpisuju je lokalni muzičari i umetnici.

https://youtu.be/fzmu-Sh-Ekg

„Ovakve pesme bi upravo danas pisao Toma Zdravković, naš najpoznatiji zemljak. U današnje vreme, kada svi odlaze i napuštaju sela, da je Toma živ, sigurno bi se sa nostalgijom kroz svoje pesme osvrtao na neka lepša vremena, sigurno bi i sam ukazivao na pošast moderne seobe Srba koja je postala neizbežna. E, upravo se i ovom pesmom borimo protiv svega toga i zalažemo za ostanak našihj ljudi, komšija, rođaka, na drevno ognjište“, priča za Rešetku  Staniša Cvetanović, predsednik Udruženja “Pečenjevce centar sveta” i inicijator cele “Tomine priče”, ali i vlasnik istoimene kafane u ovom mestu.

Pesma je napisana za par minuta za stolom u uglu poznate kafane, a autor stihova je mladi reper koji živi u Sloveniji,a rodom je iz ovog sela – Sreten Spasić

„Golema je muka seljačka, al’ se seljak uvek nada, i kiša kad pada, i zvezda kad upeče, i graduška sve kad utepa. Na kraj su sve dođe na svoje i sve si bude kad ima ljudi po sokaci, kad ima neki dobar dan da kaže“, pripoveda na samom početku spota za pomenutu pesmu mladi umetnik.

Sreten je u svojim pesmama već u svojim pesmama opevao svoj rodni kraj, u nadi da ga predstavi u najboljem mogućem svetlu.

„Imamo mnogo talentovanih ljudi. Nažalost, većina odlazi iz sela“, zaključuje Staniša, naš sagovornik sa početka priče.

Kako smo već pisali, preko svog udruženja, krenuo je u obnovu rodne kuće Tome Zdravkovića.

“Uspeli smo da zamenimo krov krajem prošle godine. Meštani su samo skupili novac. Tada je i gradonačelnik dao tih 50.000 dinara. I tu se zaista stalo. Za našu ideju da od doma Tome Zdravkovića napravimo muzej potrebno je mnogo para. Moram da priznam da sam razočaran da se niko nije javio da nam barem da savet kako da to uredimo. A o pevačima, koji su napravili silne karijere na Tominim pesmama, a koje smo molili da nam doniraju određena sredstva ili pomognu u marketingu, ne želim ni da pričam. Niko od njih se nije odazvao”, kaže.

U Turističkoj oirganizaciji Leskovac kažu da pužaju podršku meštanima sela da obnove dom svog poznatog meštanina.

“Zašto se do sada o tome nije razmišljalo i na tome radilo, ja zaista ne znam. Ipak, svesni smo činjenice da Pečenjevce zaslužuje da ima muzej Tome Zdravkovića, u njegovoj kući, kao što to recimo ima Zoran Radmilović i mnogi drugi velikani kulturnog i estradnog života iz prošlog veka širom zemlje. I to jeste neverovatni turistički potencijal Leskovca i okoline koji bi trebalo iskoristiti”, ističe direktor Turističke organizacije Nebojša Kocić.

Ipak, kao i većina stvari za koju bi trebalo biti odvojen novac iz gradske kase, a da u tome ličnu korist ne vide lokalni vlastodršci i njihovi “pobratimi”, tako je i restauracija ovog turističkog blaga na dugačkom štapu.

D.Marinković

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare