Grad Beograd postao suvlasnik Jumka i Simpo ŠIK-a

Skupština Grada Beograda u januaru ove godine donela je odluku o konverziji svojih potraživanja po osnovu neizmirenih izvornih i ustupljenih javnih prihoda u trajni ulog u kapitalu vranjskoj „Jumka“ i „Simpo ŠIK“ u Kuršumliji.

.

Ovim odlukama, Grad Beograd se upisao u baš brojnu plejadu vlasnika pomenutih fabrika u kojoj su Republika Srbija, PIO Fond, RFZO, Nacionalna služba zapošljavanja, a tu je i Grad Vranje koji je „Simpu“ i „Jumku“ konverzijom oprostio 1,6 milijardi dinara.

Konvertovana potraživanja Grada Beograda prema „Jumku“ nastala su u periodu od 30. juna 2020. do 26. maja 2021. godine i iznose sa pripadajućom kamatom do 30. septembra 2021. 1.782.602 dinara, pišu InfoVranjske.

Konvertovana potraživanja Grada Beograda prema „Simpo ŠIK-u“ na dan 26. avgusta 2021. godine iznose 679.236 dinara.

U strukturi „Jumkovih“ dugova Gradu Beogradu u naznačenom periodu najveću stavku predstavlja porez na imovinu, 1,2 miliona dinara, zatim, komunalna taksa od 300.000, i naknada za korišćenje građevinskog zemljišta od 344.000 dinara.

„Simpo ŠIK“, međutim, jedino za porez na imovinu duguje Gradu Beogradu za naznačeni period u celokupnom iznosu potraživanja glavnog grada prema ovoj firmi iz siromašne Kuršumlije.

Na kraju svojih odluka da abolira svoja potraživanja prema „Jumku“ i „Simpo ŠIK-u“, Skupština Grada Beograda hvalisavo zaključuje „da će u Centralni registar hartija od vrednosti izvršiti upis u visini ukupnog potraživanja“.

Tako će Skupština Grada Beograda postati vlasnik jednog, srazmerno visini potraživanja, malog dela kapitala „Jumka“ i „Simpo ŠIK-a“ od čega neće imati nikakve koristi, ali će ostati bez prihoda od skoro 2,5 miliona dinara sa kojima bi mogla da popravi stanje infrastrukture i reši neke od problema koji su u ingerenciji Grada.

U obrazloženju ovih odluka o konverziji svojih potraživanja prema vranjskom „Jumku“ i „Simpo ŠIK-u“, Skupština prestonice se poziva na Unapred pripremljen plan reorganizacije (UPPR), što je drugi termin za predstečajni postupak, i zakone o stečaju i privatizaciji.

Beograđani su, naravno, vodili baš strogo računa i o preporukama Vlade Srbije „da se potraživanja svih sadašnjih vlasnika prema „Jumku“, „Simpu“, ali i drugim preduzećima u UPPR, konvertuju u trajni ulog u njihovom kapitalu, verovatni u želji da koliko-toliko relaksira finansije tih fabrika.

Što bi rekao narod, iz šupljeg u prazno, što će biti još jedna od hipoteka jednog nesrećnog vremena na leđima potonjih naraštaja.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare