„Građane najmanje interesuje krivac, već kako da se spreči izgradnja Postrojenja za preradu opasnog otpada“

Iz Grupe građana „Za Leskovac – Zajedno“ tvrde da je Ministarstvo za zaštitu životne sredine, kako navode, uhvaćeno sa rukom u medu, pokušalo da odgovornost za nezakonito postupanje u postupku realizacije projekta Postrojenje za tretman opasnog otpada, prebaci na lokalnu samoupravu i Ministarstvo građevinarstva.

.

U njihovom današnjem saopštenju, kao odgovor na prethodno koje je objavljeno na sajtu ministarstva, gde se navodi da oni nisu izdali nikakvu dozvolu za izgradnju fabrike za preradu opasnog otpada u Leskovcu, kaže se da građane Leskovca ne zanima ko je manje, a ko više kriv zato što će se opasan otpad prerađivati u urbanom delu grada Leskovca, pored akva parka i autobuske stanice.

„Već ih zanima da se onemogući izgradnja navedenog postrojenja, a o krivičnoj odgovornosti aktera ove afere neka odlučuju organi gonjenja. Nesporne činjenice su da je protivno zdravom razumu i Planu generalne regulacije 7 grada Leskovca i izdatoj informaciji o lokaciji Odeljenja za urbanizam grada Leskovca iz 2018. godine i 2022.godine, protivzakonito, Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture izdalo lokacijske uslove 2019.godine i građevinsku dozvolu 2021.godine, kao i da je Ministarstvo za zaštitu životne sredine, takođe protivzakonito, donelo rešenje o saglasnosti na Studiju o proceni uticaja na životnu sredinu 2022.godine, a da lokalna samouprava verovatno nije smela da se suprostavi moćnicima iz stranke i ministarstava. O postrojenju za preradu opasnog otpada javnost grad Leskovca, kao ni odbornici skupštine grada nisu znali ništa, sve do Skupštine grada Leskovca održane 27.06.2022.godine, kada je naša odbornička grupa obavestila građane Leskovca i tražila dostavu svih relevantnih dokumenata vezanih za ovaj projekat“, navodi se u saopštenju.

Podsetimo, grad Leskovac podneo je Upravnom sudu tužbu protiv Ministarstva za zaštitu životne sredine zbog, kako se tvrdi, nezakonito sprovedenih procesa prilikom davanja rešenja za izgradnju fabrike zua prečišćavanje opasnog otpada u ovom gradu.

U tužbi gradski javni pvobranioc traži pobijanje rešenja nadležnog ministarstva jer „u aktu nije pravilno primenjen propis, kao i da u postupku nije postupljeno po pravilima postupka, te da je činjenično stanje netačno utvrđeno, a iz utvrđenih činjenica je izveden nepravilan zaključak u pogledu činjeničnog stanja“.

Interesantno je da je ovu informaciju novinarima saopštio opozicioni narodni poslanik Nebojša Cakić i dostavio celu tužbu, iznoseći informacije da je nadležno ministartvo zapravo slagalo prilikom izdavanja rešenja pozivajući se na Generalni urbanistički plan, kojim uopšte nije predviđena niti dozvolejna izgradnja jedne takve fabrike u Leskovcu.

Oni su kompletno falsifikovali par stvari. Zakon Ministarstvu dozvoljava da izdaju građevinsku dozvolu samo za izgradnju objekata, a oni su izdali lokacijske uslove za dogradnju, rekonstrukciju i prenamenu dela objekta. Dalje, u zaglavlju, pozivajući se na Zakon o planiranju i izgradnji, stav koji reguliše izgradnju objekata za hemijska postrojenja, namerno su slagali jer u rešenju dalje piše da je reč o postrojenju za odlaganje opasnog otpada. A ono što je najstrašnije, naveli su da je sve to urađeno u skladu sa Planom generalne regulacije 7 grada Leskovca, što je notorna laž. To su dobili u lokacijskim uslovima, i od tog trenutka ova laž, koja je suštinski značajna, provlaći se kroz sve naredne papire“, istakao je Cakić, inače pravnik, na današnjoj konferenciji za novinare opozicione Grupe građana „Za Leskovac – Zajedno“ u lokalnom parlamentu.

Ministarstvo zaštite životne sredine juče je saopštilo da nije izdalo dozvolu za izgradnju fabrike za preradu opasnog otpada u Leskovcu, niti je za to nadležno.

Kako su naveli u njihovom današnjem saopštenju, javnost je navodno „obmanuta plasiranjem netačnih informacija koje su odraz nepoznavanja procedura, kako od strane nadležnih u gradskoj upravi grada Leskovca, tako i pojedinih članova gradske skupštine koji su tendenciozno tu temu premestili na politički teren“.

Oni napominju da je Ministarstvo zaštite životne sredine dalo saglasnost na Studiju o proceni uticaja na životnu sredinu projekta Postrojenja za tretman opasnog ambalažnog otpada u Leskovcu u skladu sa Zakonom o proceni uticaja na životnu sredinu.

„Saglasnost na studiju nikako ne predstavlja dozvolu za realizaciju projekta, već je sastavni deo tehničke dokumentacije. Nosilac projekta je za realizaciju projekta u obavezi da pribavi građevinsku dozvolu ili odobrenje za izvođenje radova kod nadležnog Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture (koje je pre postupka izrade studije izdalo lokacijske uslove za predmetni projekat), kao i dozvolu za tretman otpada kod Ministarstva zaštite životne sredine. S obzirom da se nosilac projekta do sada nije obraćao Ministarstvu zaštite životne sredine sa zahtevom za izdavanje dozvole za tretman otpada, optužbe iznete na račun ovog ministarstva su neosnovane i nemaju utemeljenje u činjenicama“, piše u saopštenju.

Iz ministarstva kažu da je , budući da je donošenju Rešenja o davanju saglasnosti na studiju prethodio postupak određivanja obima i sadržaja studije, indikativno da lokalna samouprava nije nagovestila da se protivi realizaciji projekta, pa čak nije ni iskoristila mogućnost podnošenja žalbe na prvostepeno rešenje kojim se određuje obim i sadržaj studije.

„Uprava grada Leskovca i JKP Vodovod Leskovac su kao zainteresovani organi izvršili uvid u Studiju o proceni uticaja, prisustvovali javnoj raspravi i dostavili mišljenje gde se jasno vidi da nisu tražili prekidanje postupka. Stoga je navodno pokretanje spora protiv Ministarstva zaštite životne sredine od strane lokalnog Pravobranilaštva krajnje neozbiljno i neprimereno“, dodaje se u saopštenju.

Oni trvde da nisu nadležne za izdavanje dozvole za izgradnju fabrike za preradu otpada.

„A netačnim tvrdnjama koje se plasiraju u pojedinim medijima šalje se zabrinjavajuća poruka da predstavnici lokalnog parlamenta ne poznaju propise i procedure za realizaciju projekta“, zaključuje se u saopštenju.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

4 Komentara
Najstarije
Najnovije Najviše glasova
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

I fabrika Zdravlje Actavis truje pod okriljem noći ne samo iz svog dimnjaka koje ispušta gorivo zabranjeno svuda u EU već se opasne materije sagorevaju i pored samog dimnjaka koji gori.
Ironija „Zdravlja“

E moja opozicijo. Kako da nas ne zanima ko je krivac. Zato smo dovde i dosli jer i vase zute nikad nije zanumalo. To nije doktorski da lecis posledice vec uzrok. Ja bi svima od 1996 pa nadalje lustraciju pa da radite malo. A sad resetko i ti ne objavi sad.

Pa Seselj i Vucic su ti drmali od 98 kao Milosevicevi saborci.Uvodili zabrane za Srbe iz RS, prizivali ratove i otimali stanove …. ti ilisi ometena ili neinformisana…

I njih sve na kup pa da rade nesto