Gradski urbanista: Nije Leskovac toliko ružan grad, vama se to samo čini

Fotografija preuzeta sa zvanične stranice grada Leskovca / gradleskovac.org

Iako mnogi predstavljaju Leskovac kao grad koji  je u urbanističkom haosu, po rečima glavnog gradskog urbaniste, ovaj grad je jedan od najneobičnijih u Srbiji.

.

Malo više razvijene svesti o tome da zapravo živimo u gradu i poštovanje toga što imamo stvoriće nam potpuno novu sliku o Leskovcu, kaže Ivana Joksimović.

„Svaki arhitekta voli da se bavi projektovanjem, a ubranizmom malo ko. Naš grad nije u urbanističkom haosu, kao što pojedinci to vole da predstave, već ima svoju dimenziju i specifičnu lepotu. Jednostavno, treba da znamo gde smo i kako živimo i da poštujemo to što imamo“, objašnjava ona.

Slaže se da je Leskovac nakon bombardovanja u Drugom svetskom ratu izgubio svu svoju lepotu, ali ne krivi posleratne urbaniste da su, kako mnogi tvrde, urbanistički „unakazili“ ovaj grad.

„Uglavnom su sva dela u arhitekturi nastala kao model jedne mode. Posle rata je naišla ta socrealistička faza izgradnje koja je bila prisutna u svim gradovima na teritoriji Srbije. To je neki kobizjeovski stil koji je prisutan svuda. Nije Leskovac toliko ružan grad. Vama se to samo čini“, kaže glavni gradski urbanista.

Njoj je najlepši centar grada i tvrdi da će biti još lepši uređenjem gradskog trga, ali ima i stvari kojih se stidi i koje bi najradije srušila, da se ona pita…

„Zelena pijaca na Niškoj ulici je pravoi ruglo ovog grada. To nije Leskovac. To je jedno nametnuto rešenje 1993. godine, odraz jednog lošeg vremena i lošeg projektovanja“, zaključuje.

Fotografija preuzeta sa zvanične Fejsbuk stranice grada Leskovca

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i Twitter nalogu.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

2 Komentara
Najstarije
Najnovije Najviše glasova
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

Imam i ja primedbe na ovakvu urbanizaciju.
Kupis dva placa u uzem centru grada, izmenom i dopunom plana promeni se Plan u bloku „x “ iz porodicnog u viseporodicno stanovanje, pa napravis stanbenu zgradu.
Sta je sa sirenjem grada novi stanbeni blokovi?
Ali svi hoce centar grada a cena kvadrata je normalno veca a to investitorima najvise odgovara. A ovako gradjanima pored kuce nikne stambena zgrada.
A sto se tice pijace sta smeta lokacija pijace?
Mozda je bolje pretvoriti je u stambeni blok a novu pijacu na periferiju grada. Jel beogradjanima smeta Kalenic pijaca?

Seljačine oće u krug dvojke da žive i parkiraju, seru, a PGR-ovi služe samo za prezentaciju izmene i dopune, ali ne i realizaciju.