Hitna u Leskovcu odbila da pomogne i onesvešćenoj devojci – Morali na Dačićev miting?!

Dvadesetdevetogodišnja ćerka Zore Grozdanović iz Leskovca se 13. decembra u 15 časova onesvestila  u porodičnoj kući. Kada je ova žena pozvala Službu hitne pomoći da intervenišu, oni su to odbili, uz izgovor da devojci zapravo nije ništa.

.

Ogorčena Leskovčanka, inače nkedašanja zdravstvena radnica, podnela je prijavu protiv doktorke i sestre koje su se javljale tog dana na telefon, a po svemu sudeći, sa njom je razgovarala ista zaposlena u ovoj službi koja je nekoliko dana nakon toga psovala  i vređala građanina koji je pozvao da se ukaže pomoć baki njegove žene.

Zora Grozdanović

“Apsolutno sam očekivala da će reagovati, ćerka je pala, bila je na podu u nesvesnom stanju. A Hitna pomoć je, koliko ja znam, obavezna da reaguje u takvim slučajevima. Međutim, sledilo je ubeđivanje da njoj faktički nije ništa. Najpre mi je doktorica savetovala da joj dam terapiju, a ja nisam zbala kako to da auradim jer mi je dete onesvešćeno. Onda me je doktorka savetovala da je odvedem kod izabranog lekara. Kako da ja vodim onesvešćeno dete kod izaranog lekara? Da li ona zna, a najverovatnije zna, da je procedura z aizabranog lekara takvaa da prvo morate da zakažete, pa u najbolju ruku za dan, dva ili tri dobijete termin”, priča za Rešetku ova Leskovčanka, i dalje vidno potrešena zbog reakcije zdravstvenih radnika.

Zora je bila uporna da joj pomognu. Drugu opcoiju nije imala u tom trenutku. Pozvala je ponovo 194.

“Nakon par minuta, dok sam pokušavala sama da osvestim dete, pozvala sam ponovo broj hitne pomoći da bi mi se javila se sestra koja mi je govorila kako je moje dete u nesvesti jer ne jede ništa. A to nije tačno. Ona se pre gubitka svesti žalila na mučninu i jake bolove u stomaku. To mogu da budu simptomi i za upalu slepog creva, ali i za infarkt. Ja to u tom trenutku ne mogu da znam… Znate, to su stvari koje počinju da vam vređaju inteligenciju. Verujte, osećala sam se uplašeno, poniženo”, ističe Zora.

Prvi telefonski razgovor sa doktorkom nije snimila, ali drugi sa zaposlenom koja joj je odgovarala istim tonom, jeste. U nastavku ga preslušajte u celosti:

Ćerku je nekako uspela da osvesti, a zatim je pozvala ponovo Službu hitnu pomoći da ih upita sa kim je razgovarala, smatrajući da su u zakonskoj obavezi da joj to saopšte, ali je dobila još bezobrazniji odgovor:

“Ja apelujem na sve medicinske radnike da vrate humanist u svoju profesiju. Svi smo zaslužili u slučaju nezgoda i nemilih događa medicinsku pomoć. Kasnije sam čula da u hitnoj u tom trenutku nisu imali slobodnu ekipu jer je tog dana Ivica dačić držao miting u Leskovcu, te da su morali da budu tamo da paze na njegove obožavaoce. Bilo bi iskrenije da su mi rekli da nemaju trenutno raspoloživu ekipu, te da me upute kako da dete vratim u život, a ne da onako razgovaraju samnom. Znate, sistemi se menjaju, nekada su bolji a nekada godi. Ali ono što radimo, dela ili nedela, ostaju za nama”, zaključuje ona.

Inače, slučaj zaposlene u Službi hitne pomoći Leskovac, koja je na telefonski poziv odgovorila psovkom, još uvek je bez epiloga. Iako je direktor Doma Zdravlja Slaviša Božić izjavio kako će sa konkretnom kaznom izaći danas u medije, do toga nije došlo.

Rešetki iz uprave ove zdravstvene ustanove nisu odgovorili ni na niz postavljenih pitanja o ovom i drugim slučajevima ponašanja radnika u Hitnoj pomoći, ali je zato rečeno za N1 da je ova radnica “sklonjena sa tog radnog mesta“.

Navodno, postoji još jedna zvanična prijava protiv iste zaposlene iz decembra meseca, te Stručni savet još uvek odlučuje o tome da li će ona snositi posledice za tako sramno ponašanje ili ne.


U nastavku pročitajte pitanja koja smo zvanično prosledili upravi Doma zdravlja Leskovac i na koja još uvek nismo dobili odgovor:

-Da li je i na koji način kažnjena zaposlena u Službi hitne pomoći koja je prilikom telefonskog poziva vređala i psovala unuka pacijentkinje koja je par dana nakon toga preminula?

-Leskovčanin Marjan Rašić, koji trenutno živi u inostranstvu, zatražio je u junu prošle od uprave Doma zdravlja Leskovac i zaštitnika pacijenata da pokrenu disciplinski postupak protiv zdravstvenog radnika koji je juče, prilikom poziva broja Hitne pomoći u ovom gradu odbio da pruži pomoć njegovoj majci koja je onkološki pacijent i pritom izvređao čoveka koji se brine o njoj u njegovom odsustvu. Da li je disciplinski postupak uopšte pokrenut i kako se okončao?

-Da li leskovačka Služba hitne pomoći ima usvojen obavezujući protokol rada, javljanja na telefon i postavljanja pitanja pacijentima?

-Ko obavlja posao dispečera u Hitnoj pomoći i da li su oni obučeni za taj posao?


Podsetimo, osamdesetdvogodišnja Stana Zdravković, kojoj su u Službi hitne pomoći Doma zdravlja Leskovac pre četiri dana odbili da ukažu pomoć a unuke koji su pozvali 194 psovali i izvređali, preminula je.

Ovo su za Rešetku potvrdili članovi porodice baka Stane, najavljujući podnošenje krivične prijave protiv nadležnih u ovoj zdravstvenoj ustanovi zbog zanemarivanja pacijenta koji je na kraju i preminuo.

Leskovčani su burno reagovali nakon objavljivanja audio snimka tvrdeći da su se i njima prilikom poziva Hitne pomoći dešavale neprijatne situacije.

Kako su pisali u komentarima, diskriminatorski pristup u lečenju starijih pacijenata, jedan je od glavnih problema leskovačkog zdravstva.

Inače, ovo nije prvi put da se u leskovačkoj Hitnoj pomoći na sličan drzak, bezobrazan i bez imalo empatije ponašaju prema pacijentima. Letos je Leskovčanin Marjan Rašić, koji trenutno živi u inostranstvu, zatražio od uprave Doma zdravlja Leskovac i zaštitnika pacijenata da pokrenu disciplinski postupak protiv zdravstvenog radnika koji je prilikom poziva broja Hitne pomoći odbio da pruži pomoć njegovoj majci koja je onkološki pacijent i pritom izvređao čoveka koji se brine o njoj u njegovom odsustvu.

I on je tada savetovan da se vrati iz inostranstva kako bi lečio svoju majku.

KO NAM SE JAVLJA U HITNOJ NA TELEFON

U Službama Hitne Medicinske Pomoći (SHMP) u našoj zemlji, zavisno od organizacije službe, rade uglavnom lekari, a medicinske sestre/tehničari u službama koji pokrivaju manji prostor.

U našoj zemlji ne postoji zvanična edukacija za ovo radno mesto.

Uobičajeno je da se na ova radna mesto postavljaju radnici koji imaju veliko radno iskustvo na terenu, poznaju hronične pacijente i geografski prostor.

Njihov rad na dispečerskom mestu se smatra tradicionalno dobrim rešenjem.

D.Marinković

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

4 Komentara
Najstarije
Najnovije Najviše glasova
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

Morali da budu tamo da paze na Dačićeve obožavaoce? Dačić ima obožavaoce? Ja mislim da su oni tamo otišli da glume Dačićeve obožavaoce kao što ogromna većina odlazi na mitinge SNS da glume Vučićeve obožavaoce. Ni jedan ni drugi nemaju nikakav realan kredibilitet ni u narodu ni u svojim strankama osim tog pseudoobožavanja. Dobro, Vučić je tu Holivud za ovog Bolivuda, ali ako ćemo pravo, Dačić je svestan svega oko sebe i sa obe noge na zemlji dok Vučić veselo pliva u svojim fantazmagorijama.

Dovoljno je poslušati va dva snimka koje je Zora napravila i da nam bude svima jasno sve. Dispečerka, ili već šta je, već po načinu razgovora i po postavljenim pitanjima je totalno nepismena i totalno van relanoig vremena i van prostora. Ovo je bruka i sramota za jednu ustanovu, pa makar ona bila i komunalno preduzeće, a kamo li za jednu zdravstvenu ustanovu od koje očekujemo hitnu i prvu pomoć. Znači, da se oni zovau samo onda kada je neko životno ugrožen, a oni to ocenjuju preko telefona. Oni daju i dijagnozu da li je neko u nesvesti jer ne jede, a kako bi da jede neko ko je boelstan i sa veoma visokom temperaturom. Znači, kada zovete hitnu pomoć kažete, da je neko ne daj bože na samrti, da je životno ugrožen, pa čekate da vas oni ispitaju i daju telefonsku terapiju, ne videvši pacijenta niti znajući o čemu se radi. „Dopisna hitna pomoć“. E ljudi, kada neko kaže „seljak“ ili „seljančura“ onda se misli na ovakve spodove, kao što je ova tzv medicinska radnica sa hitne pomoći, a ne oni koi su rođeni i koji žive na selu. Da li oni mogu da shvati, da se svima nama odbija od plate da bi oni primali plate, a da kada ih pozovemo, oni nas omalovažavaju, pljuju, psuju… Ej „seljačine“ shvatite da ste tu i da živite od naših doprinosa za zdravstveno osiguranje i kada vas pozovemo, da nas ne zovemo zato što nam je lepo, već zato što nam je potrebna mesdicinska, stručna pomoć, ali ne putem telefona, već dolaskom lekara i uvidom u zdravstveno stanje pacijenta. Ovo je ne alarmantno, već bi trebali da se sakupimo i odemo ispred Hitne pomoći na proteste, da neko bre snosi odgovornost, a naravno da se celokupno rukovodstvo Doma zdravlja i Bolnice Leskovac, smeni i odgovara za svoju nestručnost i bahato ponašanje. Očito da nam nema spasa sa ovakvim neljudima, a kamo li da ih nazovemo zdravstvenim radnicima.

Leskovac nema ni endokrinologa, to rade internisti a ni kod njih ne moze da se dodje do termina jer lekari opste prakse cuvaju termine za svoje veze . Uzas.

Za ocene u školi tražimo veze i protekciju, za zapošljavanje tražimo veze i protekciju, e sad moramo da tražimo veze i protekciju i da nam deca prežive.
Sredimo obrazovanje i sudstvo, ostalo će se srediti samo.